Є багато причин, за якими у дітей на порозі підліткового віку можуть з’явитися нездорові переконання про їжу і тіло. На сьогоднішній день діти та підлітки знають більше про світові події, тренди дієти і краси, ніж це було раніше. Крім того, ці знання стали основою побудови ідентичності в звичайному житті, і в соцмережах.

Дитина може захотіти стати вегетаріанцем або веганів після перегляду документального фільму Netflix. Акаунти в Instagram змушують їх шукати відповіді на запитання, чому вони не виглядають як інші лідери думок. Почуття відсутності контролю над глобальною пандемією може спонукати дитину шукати цей контроль в їжі. Це всього лише кілька цілком реальних сценаріїв, які штовхають дітей препубертатного віку до розвитку розладів харчової поведінки і нервової анорексії (НА).

 

Фактори ризику

Незважаючи на предпідліткові фізичні зміни, які викликають відчуття, що доросле життя вже «на порозі», вони все ще залишаються дітьми розумово і психологічно. Цей фактор робить їх особливо вразливими до соціокультурних впливів, реклами і зовнішньому тиску про стандарти ваги, форми, розміру тіла і зовнішнього вигляду в цілому.

Разом з приголомшливими змінами, які несе статеве дозрівання, приходить і невпевненість в собі, коли дітям здається, що їх розвиток відрізняється від їхніх однолітків. На етапі життя, коли приналежність до групи так важлива, ці зміни часто викликають дискомфорт, а іноді призводять до розладу харчової поведінки, наприклад анорексії або булімії.

З метою відповідати, діти починають звертати увагу на культурні стандарти, щоб зрозуміти, що їм потрібно зробити, змінити або купити. Знаючи про це, рекламодавці в сфері дієтичного харчування і краси, часто вибирають своєю цільовою аудиторією саме цю вікову групу. Уявлення про своє тіло, зовнішній вигляд, їжу, фізичні вправи і самооцінку, прийняті в сім’ї, також мають величезний вплив на формування переконань.

 

Наслідки

Раніше середній вік початку анорексії був від 13 до 17 років. Зараз це лякаюча  цифра – від 9 до 12 років, іноді такий діагноз ставлять навіть семирічним. Діти предпідліткового віку знаходяться в зоні ризику, оскільки вони перебувають в «сірій зоні»: вони більше не діти, але фізично ще не сформувалися, як підлітки. Вони особливо схильні до фізичних і психологічних наслідків анорексії.

«У дітей більш низький відсоток жиру в організмі, тому вони більш схильні до стрімкого розвитку хвороби, ніж підлітки і дорослі … і оскільки їх тіло і мозок все ще ростуть, в разі тяжкої форми захворювання, це може негативно вплинути на зростання організму, руйнуючи життєво важливі органи (особливо серце, нирки і мозок) – навіть якщо розлад харчової поведінки в кінцевому підсумку буде вилікувано ». Неможливо переоцінити необхідність профілактичних заходів і освіти дітей предпідліткового віку, оскільки наслідки розвитку анорексії серед цієї групи населення дуже серйозні.

Незважаючи на причину, з якої дитина змінила свою харчову поведінку або фізичне навантаження, важливо відкрито і чесно говорити з нею, щоб дізнатися її міркування і переконання про себе, своє тіло і самоцінність. Якщо не вести такі розмови, діти отримуватимуть інформацію зі світу, з яким вони взаємодіють особисто і через соціальні мережі, і не завжди вона буде доречною, підтримуючою або корисною для здоров’я.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/anorexia-concerns-pre-teens