Нервова анорексія – це розлад харчової поведінки з надмірним обмеженням споживання їжі. Жодна система організму не може функціонувати належним чином без вітамінів і поживних речовин, які забезпечують правильне харчування та зволоження. Обмеження впливають на тіло, і довгострокові наслідки, якщо їх не лікувати, є серйозними.

 

Анорексія і серцево-судинна система

Однією з систем організму, на яку впливає обмежувальна харчова поведінка, є кровоносна/серцево-судинна система, що переносить кров і лімфу по всьому тілу.

Ця система включає серце, кров і кровоносні судини, такі як артерії, вени та капіляри. Через ці системи поживні речовини потрапляють до клітин організму, а відходи виводяться з клітин.

Нервова анорексія може призвести до «кахексії та недоїдання [які] є серйозними ускладненнями багатьох злоякісних і незлоякісних захворювань, таких як хронічна обструктивна хвороба легенів, хронічна хвороба нирок і тяжка серцева недостатність».

Є й інші наслідки обмеження в їжі та недоїдання, які впливають на серцево-судинну систему: «Причини можуть бути пов’язані зі зниженим споживанням їжі або збільшенням втрати поживних речовин, підвищенням швидкості метаболізму, дисфункцією системи цитокінів, що включають фактор некрозу пухлини-альфа (TNF-α), кортизол, адреналін, ренін, як а також альдостерон».

 

Нервова анорексія та анемія

Анемія є ще одним наслідком недоїдання та «станом, що характеризується дефіцитом еритроцитів або гемоглобіну в крові, який викликає блідість та втому». Анемія призводить до зниження надходження кисню до органів тіла, а також до запаморочення, втоми, задишки, прискореного серцебиття.

Анемія підвищує ризик ішемічної хвороби серця, гіпертонії та інших серцевих ускладнень.

Від 21 до 39% людей з нервовою анорексією, мають діагноз анемія. Цей зв’язок пояснюється дефіцитом поживних речовин, який виникає через обмеження їжі та рідини.

5 причин анемії, пов’язаних із нервовою анорексією:

  1. Збій у роботі кісткового мозку. Вважається, що це перша причина анемії у людей із нервовою анорексією, яка присутня у 39% пацієнтів.
  2. Депривація: анемія внаслідок депривації можлива, але менш поширена, ніж думає більшість людей. Така анемія розвивається через дефіцит заліза, вітаміну B12 або фолієвої кислоти.
  3. Гемоліз: це розрив або руйнування червоних кров’яних тілець, який може виникнути при синдромі відновленого харчування.
  4. Втрата гемоглобіну.
  5. Запалення: часто помилково діагностують як дефіцит заліза.

 

Одужання від анемії та анорексії

Анемія є ймовірним і тривожним побічним ефектом нервової анорексії, але гематологічні наслідки недоїдання зазвичай усуваються «за допомогою відновлення харчування через різні проміжки часу».

В іншому дослідженні вказується, що анемія у людей з нервовою анорексією «проявляється як помірна, тимчасова та безсимптомна, яка згодом зникає сама по собі за умови належного лікування нервової анорексії та поступового відновлення харчування».

Наслідки є завжди, коли організм не отримує необхідних для нормального функціонування поживних речовин і вітамінів. Тіло — фантастична машина, але для того, щоб рухатись, вона потребує живлення. Неймовірні властивості людського організму не можуть проявлятися одночасно з обмеженням споживання їжі та води.

Можна сподіватися, що гематологічні ускладнення нервової анорексії, такі як анемія, можуть бути вирішені за допомогою відновлення харчування, однак це не означає, що не буде довгострокового впливу на організм.

Щоб організм працював оптимально та залишався здоровим протягом усього життя, слід повністю уникати обмежень в їжі та недоїдання,  яке виникає чи то через суворе обмеження при анорексії, чи то через виключення деяких груп продуктів під час дієти.

Ваше тіло — чудовий подарунок. І які б проблеми з психічним здоров’ям не виникали, зробіть усе можливе, щоб піклуватись про нього.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/can-anorexia-cause-anemia