Страх збільшення ваги (або фетфобія, FP) тривалий час вважався однією з основних характеристик нервової анорексії (AN). Проте недавні дослідження ставлять під сумнів цю традиційно прийняту ідею, вказуючи на те, що анорексія може впливати сильніше, ніж страх набрати вагу.

 

Нервова анорексія та страх набрати вагу

Фахівці з розладів харчової поведінки традиційно вважали, що основною причиною симптомів нервової анорексії (наприклад, обмеження в їжі, надмірних фізичних навантажень та очищення) є страх набору ваги. У четвертому виданні «Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів» (DSM-IV) страх набору ваги позначений як один із фундаментальних критеріїв, що використовуються для діагностики нервової анорексії. Отже, одним із основних пріоритетів традиційного лікування анорексії є усунення та зниження страху набору ваги.

Проте недавні дослідження показують, що не всі люди з нервовою анорексією керуються фетфобією. Наприклад, згідно з одним дослідженням, приблизно у 20 відсотків людей з нервовою анорексією немає страху набрати вагу. Більше того, в 5-му, останньому виданні «Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів» (DSM-V) фетфобія більше не включається як важливий критерій діагностики нервової анорексії.

 

Анорексія сильніша, ніж страх додати у вазі?

Нещодавні відкриття говорять про те, що страх збільшення ваги не є характерною рисою нервової анорексії, але досліджень з цього питання все ще недостатньо. Найчастіше наявність страху набрати вагу серед пацієнтів з нервовою анорексією визначали за анкетами, які заповнювали самі учасники. А це означає, що відповіді могли бути необ’єктивними, оманливими, неправдивими. Щоб краще зрозуміти роль фетфобії при нервовій анорексії, нещодавно у Німеччині провели дослідження з використанням тесту неявної асоціації (IAT).

Ціль дослідження полягала в тому, щоб з’ясувати, чому деякі люди з нервовою анорексією заперечують, що відчувають страх перед набором ваги. Це могло бути обумовлено тим, що:

а) люди дійсно не бояться набрати вагу,

б) вони просто не усвідомлюють наявність страху погладшати або ж

в) вони заперечують власний страх збільшення ваги.

Як стверджують дослідники, виявлення ролі фетфобії при анорексії може допомогти у постановці діагнозу нервової анорексії та покращити результати лікування в майбутньому.

 

Вимірювання страху набору ваги серед пацієнтів із нервовою анорексією

На відміну від більшості досліджень на цю тему, дослідники не покладалися на анкети, в яких можуть бути помилкові або відповіді, що вводять в оману. Натомість вони використовували тест неявної асоціації (IAT), у якому учасникам потрібно просто класифікувати предмети на екрані.

Потім була проаналізована швидкість, з якою учасники класифікували кожен елемент, щоб визначити їхнє приховане прагнення до худоби. Хоч воно не тотожне страху набору ваги, попередні дослідження показали, що це ефективний спосіб виявити приховану фефобію серед пацієнтів із нервовою анорексією.

Виявилося, що люди з нервовою анорексією демонструють більше прихованого прагнення до  схуднення, ніж здорові учасники. Результати також показали, що неявне прагнення до схуднення безпосередньо пов’язане з симптоматикою РХП, оскільки страх набору ваги, по суті, є однією з ключових характеристик нервової анорексії. Проте результати показали різну міру неявного прагнення худорлявості. Чим сильніше прагнення зменшення ваги, тим більше вираженою виявлялася психопатологія РХП.

 

Висновки

Хоча відкриті дослідження (тобто тести, які просять учасників самостійно повідомляти про свій страх збільшення ваги та відповідати «так-ні») часто припускають, що люди з нервовою анорексією не завжди відчувають страх набору ваги, тест неявних асоціацій вказує на те, що пацієнти з нервовою анорексією постійно відчувають приховане прагнення до схуднення (а згодом бояться набрати зайву вагу).

Цей висновок вказує на важливість використання неявних тестів для вимірювання фетфобії замість покладатися на відкриті анкети учасників. Використовуючи тести неявних асоціацій для діагностики фетфобії, дослідники та практикуючі лікарі можуть більш точно визначити страх набору ваги у пацієнтів з нервовою анорексією, та використовувати цю інформацію для встановлення діагнозу та застосування більш ефективних терапевтичних підходів.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/perhaps-there-is-more-driving-anorexia-than-weight