Нападоподібне переїдання (Binge eating) — це серйозний психічний розлад, що відбивається також на фізичному стані та має низку наслідків для організму.

Хоча розлад переїдання може виникнути в людей будь-якої статури та розміру тіла, існує тісний зв’язок між повторюваними епізодами переїдання та збільшенням ваги з часом.

Важливо зазначити, що нападоподібне переїдання  та ожиріння не обов’язково пов’язані між собою, хоча можуть впливати один на одного. У цій статті ми розглянемо розлад переїдання та ожиріння, й потенційні зв’язки між ними.

 

Що таке розлад нападоподібного переїдання (Binge eating)?

Розлад нападоподібного переїдання — це стан психічного здоров’я, що включає повторювані епізоди переїдання, коли протягом відносно короткого періоду часу споживається надмірна кількість їжі. Ці епізоди відзначаються відчуттям втрати контролю над тим, скільки або що з’їдено.

Відповідно до Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів (DSM), епізоди переїдання характеризуються щонайменше трьома з наступних ознак:

 • Приймання їжі набагато швидше, ніж зазвичай
 • Відчуття дискомфорту від перенасичення
 • Вживання великої кількості їжі, навіть якщо фізично голод не відчувається
 • Приймання їжі наодинці через сором за свої харчові звички
 • Почуття огиди або провини після епізодів переїдання

Для того, щоб офіційно набути статусу нападоподібного переїдання, епізоди повинні відбуватися щонайменше один день на тиждень протягом трьох місяців. Але в будь-якому випадку така харчова поведінка зазвичай викликає дистрес або порушує повсякденне життя людини.

Binge eating може впливати на людей різного віку, зокрема дітей, підлітків і дорослих. Проте дослідження показують, що переїдання зазвичай починається в підлітковому віці, а найбільша поширеність припадає на вік 16-17 років.

 

Поширені причини розладу нападоподібного переїдання

Хоча причини нападоподібного переїдання недостатньо вивчені, дослідження виявили деякі загальні фактори, які можуть підвищити ризик розвитку цього розладу.

Важливо відзначити, що хоча ці фактори можуть збільшити ризик розвитку нападоподібного переїдання, не у всіх, хто стикається з ними, розвивається розлад.

Зміни мозку

Дослідження показують, що люди з розладом переїданням можуть зазнавати структурних та функціональних змін в мозку, що призводить до посилення реакції на їжу та зниження самоконтролю.

Зокрема у людей з цим розладом можуть бути змінені частини мозку, пов’язані з обробкою винагороди та контролем імпульсів.

Генетика

Люди з Binge eating можуть мати успадковану чутливість до дофаміну, хімічної речовини мозку, що відповідає за відчуття винагороди та задоволення. Дослідження також виявили переконливі докази того, що розлад є спадковим.

Супутні розлади

Розлад нападоподібного переїдання часто пов’язаний з іншими розладами психічного здоров’я, зокрема:

 • Депресією
 • Тривожними розладами
 • Біполярним розладом
 • Розладом вживання психоактивних речовин

Інші потенційні фактори ризику охоплюють дотримання дієти або обмеження калорій в анамнезі, особливо за наявності депресії.

 

Що таке ожиріння?

Ожиріння – це медичний стан, при якому людина накопичує надлишок жиру в тілі, що становить небезпеку для її здоров’я. Поширеними ускладненнями через ожирінням є діабет, захворювання опорно-рухового апарату та серцево-судинні захворювання.

Зазвичай визначається за допомогою індексу маси тіла (ІМТ), співвідношення зросту та ваги. Це число порівнюється з діаграмою (індексом) «середніх» співвідношень, щоб визначити, чи має людина «недостатню», «нормальну» чи «надмірну вагу». Відповідно до цього є такі показники:

 • Ожиріння, ІМТ 30 або вище
 • Надмірна вага, ІМТ 25-29,9
 • Здорова/нормальна вага, ІМТ 18,5-24,9
 • Недостатня вага, ІМТ 18,5 або нижче

Важливо зазначити, що не всі люди з великим розміром тіла хворі або схильні до ризику цих ускладнень, і одних лише вимірювань вмісту жиру в організмі недостатньо для визначення загального стану здоров’я людини.

ІМТ також все частіше вважається сумнівним діагностичним інструментом, попри те, що він широко використовується для оцінки здоров’я людей. Він є поганим показником метаболічного здоров’я, яке часто відіграє більш важливу роль у загальному стані здоров’ї людини.

 

Поширені причини ожиріння

Ожиріння може розвинутися через кілька поширених причин, зокрема генетичні, екологічні та пов’язані зі способом життя.

Генетика

Хоча генетика сама по собі не призводить до ожиріння, генетичні фактори можуть підвищити ймовірність розвитку ожиріння.

Підвищений голод і рівень споживання їжі можуть потенційно залежати від успадкованих ознак. Однак не було виявлено жодних конкретних генів, які б визначали чітку закономірність спадкового ожиріння.

Медичні ускладнення

Деякі захворювання були пов’язані з ожирінням, наприклад, гіпотиреоз та хвороба Кушинга.

Деякі ліки також можуть сприяти виникненню проблеми. Певні стероїди та антидепресанти викликають збільшення ваги, хоча дослідники все ще вивчають, як і чому, а також вплив цих ліків на біоценоз кишківника.

Соціальні та екологічні фактори

Погане харчування, низький рівень фізичної активності та недостатній сон вважаються факторами, що сприяють ожирінню та іншим проблемам фізичного та психічного здоров’я.

Ці фактори також можуть посилюватися тим, що називається «соціальними детермінантами здоров’я» (СДЗ), або умовами, в яких люди живуть, навчаються, працюють.

Можливість їсти здорову їжу, пити достатню кількість води, мати фізичну активність і сон можуть значною мірою залежати від соціально-економічного статусу людини, її місця проживання та низки інших факторів, і це може відчутно підвищити ризик розвитку ожиріння або здатність подолати його.

 

Зв’язок між нападоподібним переїданням та ожирінням

Розлад нападоподібного переїдання та ожиріння – це тісно пов’язані між собою захворювання, від яких страждають мільйони людей у всьому світі. Взаємозв’язок між ними складний і все ще вивчається, хоча існує деякий збіг між людьми, які страждають від обох станів.

Дослідження виявили, що окрім споживання великої кількості їжі під час епізодів переїдання, люди також схильні їсти дуже смачну їжу — як правило, висококалорійну, багату на цукор, сіль чи жир. Це може сприяти набору ваги.

Якщо людина з розладом переїдання має більше тіло, вона може відчувати соціальну стигматизацію та сором, пов’язані з ожирінням. Дослідження виявили, що багато людей з ожирінням відчувають нижчу якість життя з точки зору соціальних і міжособистісних стосунків та психічного здоров’я.

Це, своєю чергою, потенційно може посилити симптоми нападоподібного переїдання. Стрес і низька самооцінка є двома основними причинами переїдання. Страх бути засудженим або розкритикованим також може призвести до почуття ізоляції та депресії, що ще більше підживлює цикл переїдання та збільшення ваги.

Якщо людина з Binge eating  також має депресію, їй можуть призначити ліки, які потенційно можуть збільшити ймовірність набору ваги, що ще більше ускладнить проблему.

 

Пошук допомоги при розладах харчової поведінки

Якщо ви боретеся з порушеннями харчової поведінки, знайте, що допомога доступна. Багато ресурсів, зокрема терапія, групи підтримки та онлайн-ресурси, можуть допомогти вам на шляху одужання.

Проконсультуйтесь з лікарем, що спеціалізується на розладах харчової поведінки. Він може поставити діагноз і розробити індивідуальний план лікування відповідно до ваших потреб. Є також багато онлайн-ресурсів.

Пам’ятайте, що одужання можливе, а звернення за допомогою – це перший крок до здорового та щасливого життя.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/information/obesity-eating-disorders/bed