Розлад харчової поведінки може викликати неабиякий хаос. Розум, емоційний стан, міжособистісна динаміка та тіло у людей з розладами харчової поведінки зазнають значного впливу. Організм перетворюється на жахливу пустку, позбавлену будь-якої їжі, а його системи нездатні виконувати свої функції належним чином.

Однією з цих систем є покривна система. Це найбільший орган тіла, який складається з «епідермісу, дерми, гіподерми, відповідних залоз, волосся та нігтів». Покривна система «виконує багато складних функцій, таких як регуляція температури тіла, підтримка клітинної рідини, синтез вітаміну D і виявлення подразників».

Обмежувальна поведінка нервової анорексії сильно впливає на цю систему та може призвести до численних наслідків, одним із яких є акне. Згідно зі статтею, опублікованою в Clinics in Dermatology про вплив розладів харчової поведінки на шкіру, акне виникає у 47-59% людей з нервовою анорексією.

Зв’язок між нервовою анорексією і розвитком акне відрізняється залежно від стадії розладу харчової поведінки – до, під час або після початку обмежувальної харчової поведінки.

 

Акне до нервової анорексії

Є дані, що акне може бути фактором ризику нервової анорексії. Вважається, що воно є результатом низької самооцінки, зниження впевненості в собі та досвіду знущань.

Нервова анорексія характеризується бажанням мати худе тіло, бо це вважається красивим в суспільстві. Люди з таким прагненням частіше за все мають занижене почуття власної гідності та впевненості в собі, якщо їхнє тіло не відповідає цим очікуванням. Деякі з цих нереалістичних очікувань стосуються і чистої шкіри без пор і плям. Люди з акне можуть мати низьку самооцінку через стан шкіри, а низька самооцінка є фактором ризику нервової анорексії.

Крім того, людина починає змінювати свій раціон. В одному дослідженні говорилося, що «у дівчат харчування з метою зменшення акне, може призвести до втрати ваги та нервової анорексії».

 

Акне під час нервової анорексії

Обмежувальна поведінка при нервовій анорексії призводить до серйозного недоїдання, що впливає на функціонування всіх систем органів організму. Тіло, позбавлене відповідних вітамінів і поживних речовин, намагається використати наявні запаси, що може призвести до змін у функціонуванні всіх систем. Наприклад, «проблеми з функцією печінки, нирок і щитоподібної залози, пов’язані з анорексією, можуть спричинити свербіж». Через сильний свербіж людина частіше торкається шкіри, що призводить до відкладення жиру в порах.

Шкіра також стає більш сухою при нервовій анорексії. Тоді організм продукує більше жиру для змащування шкіри, що призводить до закорковування пор.

 

Акне під час одужання від нервової анорексії

Акне також є поширеним симптомом під час одужання від нервової анорексії. «Гормональні зміни, пов’язані зі збільшенням ваги, спричиняють розвиток акне». Під час відновлення харчування люди не лише отримують більше вітамінів і поживних речовин, але й системи органів починають працювати інакше, ніж до розладу харчової поведінки. Це може призвести до «початку акне у деяких пацієнтів під час збільшення ваги та повернення до ваги, коли в них не було акне». Це «вказує на наявність механізму, пов’язаного з відновленням фізіологічного гомеостазу, особливо з боку ендокринної функції».

Незалежно від часу появи акне, його може бути важко подолати, оскільки наше суспільство недоброзичливо ставиться до фізичних недоліків далеких від ідеалу краси. Подібно до того, як людям з розладами харчової поведінки варто підвищити свою самооцінку незалежно від маси  форми чи розміру тіла, так само варто прийняти себе з будь-яким станом шкіри.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/does-anorexia-cause-acne