З погляду логіки, ідея не їсти цілими днями здається дивною, але багато людей роблять саме так в ім’я покращення здоров’я. Такий підхід до харчування, відомий як інтервальне голодування, має своїх прихильників та противників. Але чи може цей спосіб призвести до нездорової харчової поведінки чи розвитку РХП?

 

Що таке інтервальне голодування?

Коли людина дотримується інтервального голодування, вона утримується від їжі протягом запланованих періодів, щоб схуднути або запобігти певним захворюванням.

Існують різні методи інтервального голодування, коли можна і не можна їсти. Наприклад, метод 16/8 – це прийом їжі протягом восьми годин та голодування протягом 16 годин. При підході 5:2 людина їсть п’ять днів на тиждень, а потім один раз, споживаючи 500-600 калорій в інші два дні.

Проте голодування не означає, що людина нічого не споживає. Щоб не було зневоднення, ви можете пити воду та низькокалорійні напої, такі як чай та кава. Коли приходить час їжі важливо вибрати поживну їжу і не переїдати, щоб компенсувати час голодування.

Концепція інтервального голодування походить від доісторичних часів, коли люди могли жити протягом тривалого часу без їжі, використовуючи багато енергії для полювання та збирання їжі. Сьогодні у нас набагато менше можливостей бути такими ж активними у русі.

Деякі експерти кажуть, що плюс інтервального голодування в тому, що так компенсується нестача руху при великій кількості продуктів, що споживаються. Це може допомогти скинути вагу, покращити кров’яний тиск та знизити частоту серцевих скорочень у стані спокою.

“Інтервальне голодування відрізняється від звичайного режиму харчування американців, які їдять протягом усього часу неспання”, – сказав у блозі Марк Маттсон, нейробіолог з лікарні Джонса Хопкінса. «Якщо людина їсть тричі на день, при цьому перекушує, і не займається спортом, то щоразу, коли вона їсть, вона тільки накопичує калорії і не спалює свої жирові запаси».

 

Чи є голодування нездоровою харчовою поведінкою?

Деякі експерти кажуть, що інтервальне голодування за визначенням є нездоровою харчовою поведінкою через те, що там є обмеження кількості їжі, пропуски прийомів їжі та жорсткі правила режиму харчування.

Саманта ДеКаро, помічниця клінічного директора Центру Ренфрю у Філадельфії, розповіла Livestrong: “Якщо ви звужуєте тимчасові рамки, в які вам дозволено їсти, і повністю ігноруєте свої сигнали голоду в інший час, це може бути небезпечно особливо для людей з РХП”.

Починаючи графік інтервального голодування, багато хто не усвідомлює, що їх організму також може знадобитися час, щоб пристосуватися, тому позиви до переїдання в кінці періоду голодування може бути важко подолати. Якщо людина застряє у циклі голод-переїдання, це може призвести до переїдання.

При цьому захворюванні вам може здаватися, що ви не контролюєте кількість їжі, що споживається. Люди, які борються з приступоподібним переїданням, часто їдять, коли не голодні, або продовжують їсти, навіть якщо почуваються пересиченими. Після прийому їжі вони зазвичай відчувають почуття провини, сорому або огиди.

Без допомоги фахівців відновити контроль над тим, як, коли і чому ви їсте, може бути непросто.

 

Коли голодування стає тривожною ознакою?

Чи це означає, що інтервальне голодування викликає розлади харчової поведінки? Не обов’язково. Але є певні ознаки того, що голодування переросло в щось більше:

  • Використання голодування для обмеження калорій
  • Голодування як привід відмови від їжі
  • Почуття провини чи сорому за переривання голодування
  • Відчуття провалу, якщо ви з’їли щось під час голодування
  • Відчуття сорому чи провини після їжі
  • Сильний страх набрати вагу

Якщо ви помітили будь-яку з цих ознак під час інтервального голодування, якнайшвидше зверніться за допомогою до професіонала.

Починаючи будь-який новий план харчування, важливо проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб переконатися, що у вас немає будь-яких проблем зі здоров’ям, які слід враховувати, включаючи наявність в анамнезі розлади харчової поведінки.

Також важливо визначити, чому ви хочете спробувати інтервальне голодування і як би ви почували себе, якби зірвалися під час голодування. Розуміння намірів та почуттів має вирішальне значення для вашого довгострокового здоров’я та благополуччя.

Усі по-різному реагують на інтервальне голодування, але знання того, як розпізнати, чи перейшов цей підхід у розлад харчової поведінки, може врятувати життя.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/is-intermittent-fasting-actually-a-symptom-of-an-eating-disorder