Суспільство ще має багато чого зрозуміти  про розлади харчової поведінки, здебільшого люди мають поверхневе уявлення про них. На жаль, розповсюдженим є припущення, що люди з РХП обмежують себе в їжі та/або мають меншу вагу. Очевидно, що це може бути вірним для деяких, але розлади харчової поведінки неймовірно різноманітні та охоплюють безліч поведінкових і когнітивних проявів у людей з різними розмірами й типами тіла.

Припущення, що розлад харчової поведінки обов’язково пов’язаний з обмеженнями, повністю ігнорує цілу низку порушеної харчової поведінки, як, наприклад, переїдання. Щоб по-справжньому зрозуміти розлади харчової поведінки та працювати над їх викоріненням, важливо визнати, що переїдання теж є формою РХП, а також дослідити причини та наслідки такої поведінки.

 

Що таке переїдання?

Діагностичний і статистичний посібник з психічних захворювань, п’яте видання (DSM-V) визначає, що епізод переїдання характеризується наступними ознаками:

  1. Вживанням за певний проміжок часу (наприклад, протягом 2 годин) такої кількості їжі, яка перевищує ту, що більшість людей з’їдають за аналогічний проміжок часу за подібних обставин.
  2. Відчуттям відсутності контролю над їжею під час епізоду переїдання (наприклад, людина не може припинити їсти або контролювати, що і скільки вона їсть).

Переїдання зустрічається в багатьох діагнозах розладу харчової поведінки, таких як нервова булімія та розлад переїдання, а також нервова анорексія: Тип переїдання/очищення.

Переїдання — це більше, ніж просто вживання великої кількості їжі, оскільки воно стає регулярним і неконтрольованим та починає впливати на здатність людини брати участь у повсякденному житті.

 

Чи небезпечне переїдання?

Про переїдання говорять не так багато, як про інші розлади харчової поведінки. Можливо, це пов’язано з серйозними медичними наслідками, які виникають при обмежувальній та очищувальній поведінці, що робить такі розлади більш небезпечними. Попри це, переїдання не позбавлене наслідків для здоров’я. Ось деякі з них:

– Ожиріння

– Високий рівень холестерину

– Високий кров’яний тиск

– Діабет

– Захворювання жовчного міхура

– Хвороби серця

– Рак.

– Розрив кишківника

– Закрепи

– Біль у животі та здуття живота

– Низький рівень енергії та втома

– Нудота

– Кислотний рефлюкс

– Акне

– Діарея.

 

Переїдання також може призвести до виникнення або посилення таких негативних психологічних ефектів, як:

– Депресія

– Суїцидальні думки

– Тривога

– Вживання психоактивних речовин

– Почуття провини

– Сором

– Ізоляція та абстиненція

 

Що викликає переїдання?

Існує багато причин, які можуть спонукати людину до переїдання.

Однією з них є бажання позбавитися від неприємних або негативних емоцій. Люди з труднощами регуляції емоцій та розладами настрою, можуть використовувати їжу, щоб впоратися з почуттями. Такі моделі поведінки можуть бути пов’язані з сімейними та побутовими переконаннями, соціальними повідомленнями та/або фізіологічними реакціями, які людина відчуває під час їди. Незалежно від причини, люди почуваються краще, коли їдять, і, отже, починають використовувати їжу як метод емоційної регуляції. Але часто людина втрачає над цим контроль. Це пояснюється так званою «теорією втечі», коли споживання великої кількості їжі дозволяє людині тимчасово відсторонитися від переживання негативного досвіду.

Крім того, дослідження показують, що люди, які страждають від переїдання, також мають проблеми з контролем імпульсів. Їм може бути важко контролювати себе в багатьох сферах життя, наприклад, з наркотиками, сексом та/або фінансами. Що стосується переїдання, людина може почати їсти щось заспокійливе або смачне, і виявити, що не може зупинитися, навіть коли відчуває дискомфорт від переповненого шлунку. У одному дослідженні зазначається, що “порівняно з особами з ожирінням і нормальною вагою, які не страждають на переїдання, люди з розладом переїдання мають підвищені показники імпульсивності за шкалою імпульсивності Барратта (BIS-11) та UPPS, знижений самоконтроль і порушення перемикання уваги, що відображає персеверативну/компульсивну поведінку”.

Люди, які борються з переїданням, мають погіршені навички прийняття рішень, що може призвести до нетерплячості, бажання отримати винагороду «тут і зараз» та поведінки, орієнтованої виключно на уникнення ризику.

До того ж дієтичне обмеження вважається фактором ризику переїдання, оскільки люди, які дотримуються дієти, більш схильні до переїдання через обмеження їжі, якої потребує їх організм.

 

Чи справді стрес викликає переїдання?

Враховуючи наведену вище інформацію, не дивно, що підвищена тривожність може спровокувати переїдання. Люди можуть використовувати їжу, щоб впоратися з тривожними думками, почуттями та відчуттями. Крім того, люди можуть відчувати тривогу, пов’язану з обставинами, від яких вони хочуть негайно позбутися, тож використовують негайне задоволення від їжі.

Це також ситуація “курки і яйця”, оскільки переїдання пов’язане з тривогою: “до 65% людей з розладами харчової поведінки повідомляють про преморбідну та супутню тривогу, яка зберігається після одужання. Так само дорослі з розладом переїдання підтверджують як високий рівень тривожності, так і своє відчуття тривоги.

Тривожні люди часто мають чорно-біле мислення, яке може бути когнітивним фактором ризику поведінки розладу харчової поведінки, оскільки люди переходять від обмежень/дієт до переїдання.

 

Що таке навички контролю імпульсів?

Те, що може допомогти людині боротися з поведінкою переїдання та подолати її – це вироблення навичок, які допомагають контролювати імпульси.

Відволікання – корисна навичка контролю над імпульсами, яка дозволяє людині помітити та визначити бажання, а потім перенаправити свою увагу та розум на альтернативну діяльність, яка так само поглинає, але не шкодить організму.

Іншою навичкою контролю імпульсів може бути заземлення, яке дозволяє людині відчувати себе в моменті тут і зараз. Усвідомленість і заземлення можуть допомогти людині інтуїтивно обміркувати свій вибір їжі, а не тікати від проблем та бездумно поглинати їжу.

Можна також працювати над когнітивними аспектами переїдання, визначаючи хибні переконання, і працювати над тим, щоб замінити їх більш реалістичним розумінням поведінки та її наслідків.

Кінець-кінцем, люди можуть навчитися альтернативних моделей поведінки, які приносять більше задоволення і сприяють ефективному подоланню проблеми, наприклад, навичкам регулювання емоцій, толерантності до дистресу, хобі та взаємодії з системою підтримки.

Ці навички людина може набути за допомогою фахівця на будь-якому етапі лікування.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/is-stress-a-trigger-for-binge-eating