Яка правда стоїть за фотографіями втрати ваги, до чого вони призводять, і чому за ними не можна судити про здоров’я людини (і ваш власний стан)?

Фотографії «до» та «після» зустрічаються постійно не без причини. Маркетологи називають це «соціальним тригером». Це тип контенту, який спонукає глядачів відчувати чи поводитися певним чином. Так нам вселяють, що «після» набагато краще, ніж «до».

Уявіть фотографії до і після втрати ваги. Якби група людей подивилася на окрему фотографію людини в купальному костюмі, реакції були б різними. Комусь ця людина сподобалася б, хтось відчув би байдужість, а когось зацікавив би одяг.

Але якщо ця ж фотографія буде поряд з аналогічним зображенням людини в такому ж купальнику, але з більшою масою тіла, реакція групи стане одноріднішою. Люди насамперед звернуть увагу на контраст ваги. Це і є тригер.

Фотографії «до» і «після» працюють на маркетологів та творців контенту, але звичайним людям вони завдають шкоди. Деякі прийоми нейтральні: фото брудної тарілки до миття, або захаращеної книжкової полиці поряд із прибраною. Однак будь-яка пара фотографій людини «до» і «після» ніби каже: певні типи тіл (особи, волосся, відтінку шкіри, форми губ тощо) краще за інших.

Чому такі фотографії небезпечніші, ніж здається:

 

Вони викликають нездорове порівняння.

Заступник директора зі зв’язків із громадськістю Національної Асоціації розладів харчової поведінки Челсі Кроненгольд сказала: «Іноді фотографії «до» та «після» зроблені з метою мотивації, але їх вплив може бути шкідливим, особливо людям, які мають проблеми з образом тіла та харчуванням».

Побачивши ці фотографії, такі люди швидше асоціюватимуть себе з «до», ніж з «після». І оскільки сенс порівняння в тому, щоб сказати, що «після» краще, такі люди відчують себе гірше, ніби ін потрібно виправити щось у своєму тілі. У довгостроковій перспективі це може сильно зашкодити.

“Незадоволеність тілом та інтерналізація худого тіла є потенційними факторами ризику для всіх типів розладів харчової поведінки”, – сказала Кроненгольд. «Люди з негативним образом тіла схильні не лише до ризику розвитку РХП, але також депресії, ізоляції, низької самооцінки та нав’язливих ідей щодо зниження ваги».

Фото «до» і «після» викликають нездорове порівняння з іншими та одержимість зовнішнім виглядом.

 

Фотографії посилюють дискримінацію за вагою.

Фото «до» та «після» можна знайти у всіх куточках соціальних мереж, але найбільше вони поширені у сфері схуднення. Часто такі пости викликають позитивні відгуки, наприклад: Так надихає! або «Ти чудово виглядаєш!». Але у цих коментарів є одна проблема: виходить, що людина не виглядала також відмінно у більшій вазі, і худорлявість їй личить більше.

“Ці ледь вловимі послання сприяють стигматизації ваги і вкорінюють ідеї не здорових дієт, згідно з якими схуднення розглядається як досягнення “моральної переваги” над іншими” – стверджує Кроненгольд.

Стигма (дискримінація) з приводу ваги неймовірно поширена у нашому суспільстві та має негативні наслідки. Огляд 2018 показав, що стигма зайвої ваги збільшує ризик діабету, порушень харчування, депресії, занепокоєння та незадоволеності тілом. У довгостроковій перспективі вона збільшує хронічний стрес, запальні процеси та знижує самооцінку.

Клеймо через вагу виникає з переконання, що худим бути краще, а повнота шкідлива для здоров’я. Але насправді це не так. Огляд 2016 року в Jama показав, що люди з «надлишковою вагою» живуть довше. Інше дослідження 2016 року, опубліковане в Міжнародному журналі ожиріння, показало, що 50% людей з надмірною вагою, і майже відсоток людей з ожирінням, мають метаболічно здорове ожиріння. Тим часом, 30% людей із «нормальною» вагою – метаболічно хворі.

Визначити співвідношення між вагою та здоров’ям людиною неймовірно складно, але давайте дивитися правді в очі, ще складніше це зробити по фото.

Кроненгольд зазначила, що фотографії «до» та «після» набору ваги також посилюють стигматизацію ваги. Коли йдеться про одужання від РХП, то “до” і “після” виражаються як дуже худе тіло “до” і менш худе тіло “після”.

«Подібні фотографії дають послання, що тільки люди з (нервовою) анорексією та/або низьким ІМТ в анамнезі страждають на розлад харчової поведінки», – каже Кроненгольд. “Це зміцнює стереотип, що розлади харчової поведінки мають певний “вид” і люди з великою вагою або іншим діагнозом РХП не підозрюють про свої проблеми”.

«Дуже часто люди, які публікують фотографії «до і після», стають заручниками своєї показової «історії успіху», адже згодом їхнє тіло неминуче зміниться».

– Ешлі Серуя, терапевт та письменник із Нью-Йорка

 

Фотографії показують лише частину історії.

Ще одна серйозна проблема з фото до і після полягає в тому, що вони показують тільки два моменти часу. Тіло постійно змінюється. Людина, яка публікує фотографії, не буде постійно виглядати як на фото «після».

Терапевт та письменник Ешлі Серуя сказала: «Дуже часто люди, які публікують фотографії «до і після», стають заручниками своєї показової «історії успіху», адже згодом їхнє тіло неминуче зміниться».

І так, це відбудеться, тому що переважна більшість тих, хто втратив вагу, набирають її знову протягом декількох років. Огляд 2020 року в BMJ показав, що дієти призводять до втрати ваги і поліпшення здоров’я через шість місяців, але цей ефект зникає через рік (якою б не була дієта).

В іншому огляді 2020 року дійшли висновку, що дієти приносять більше шкоди, ніж користі, оскільки незворотна втрата ваги зустрічається рідко, а негативні побічні ефекти для фізичного та психічного здоров’я – звичайне явище.

 

Фотографії надто зациклені на зовнішньому вигляді.

Якщо людина посміхається на фотографії «після», це не означає, що з її психічним здоров’ям усе гаразд. Серуя та Кроненгольд в один голос стверджують, що «виглядати краще» на фото не означає справді покращити своє життя.

Ешлі Серуя: «Я думаю, що небезпечно оцінювати себе через призму тіла, зміни якого складно контролювати. Адже зовнішній вигляд не завжди свідчить про справжній рівень здоров’я».

Челсі Кроненгольд: «Замість того, щоб наголошувати на трансформації тіла, варто святкувати перемоги в галузі психічного здоров’я, відзначати важливі життєві події та досягнення, які не мають нічого спільного із зовнішністю та/або вагою».

 

Джерело https://www.huffpost.com/entry/before-and-after-photos-weight-loss