Розлади харчової поведінки є складними психічними захворюваннями. Є кілька факторів, які сприяють розвитку розладу харчової поведінки. Одним з таких є негативний образ свого тіла. Відомо, що на це впливають медіа, зокрема TikTok.

 

Соцмережі та ідеал стрункості

ЗМІ суттєво впливають на самооцінку людини. Фото, які ми бачимо в ЗМІ, в журналах, фільмах чи на телебаченні, формують наше уявлення про красу і привабливість. І більшість з них пропагують стрункість. Такі приклади відбивають суспільне переконання, що худі тіла – найпривабливіші.

Іноді ці повідомлення є непрямими, наприклад, коли телевізійні персонажі з більшою вагою виключаються із соціальних кіл або головними героями завжди обирають худих. В інших випадках ці повідомлення прямі, як реклама схуднення.

Раніше медіа охоплення обмежувалося телебаченням чи журналами, а тепер соціальні медіа масштабувалися. Соціальні мережі, такі як TikTok, надають людям необмежений доступ до медіа. У 2021 році близько 55% молоді віком від 18 до 24 років користувалися цією платформою.

 

TikTok, образ тіла та розлад харчової поведінки

Образ тіла – це те, як людина думає про свій зовнішній вигляд. TikTok може впливати на це. Ця соцмережа працює за алгоритмом. Він показує вам контент на основі того, що ви шукали або переглядали найчастіше.

Алгоритм також формується згідно з тим, що дивляться інші люди вашого віку, статі чи місця, де ви знаходитесь. Якщо ви переглядаєте фітнес контент, то вам будуть пропонувати інші відео про спорт. Це може негативно впливати на образ тіла.

Фітнес контент часто містить зображення тіл. Якщо ви постійно переглядаєте фітнес сторінки в TikTok, швидше за все, ви будете бачити тіла інших людей. Це може запустити процес порівняння себе з іншими. Це особливо небезпечно, якщо ви вже боретеся з негативним образом тіла.

Негативний образ тіла може призвести до порушення харчування, особливо якщо відео, які ви переглядаєте, рекламують неправильне харчування як спосіб отримати бажані результати у формі тіла. Існує широкий спектр розладу харчової поведінки. Людина може порешено харчуватися, не маючи при цьому класичного розладу харчової поведінки.

Наприклад,  людина виключає цілі групи продуктів, щоб схуднути, при цьому не маючи анорексії чи булімії. Якщо ви дивитесь на шкідливі харчові звички інших людей, вважаючи їх безпечними та здоровими, у вас може розвинутися модель порушеного харчування.

 

Правила в TikTok

Соціальні мережі створюють платформу для обміну будь-якою інформацією. Іноді люди діляться контентом, який підтримує розлади харчової поведінки. Наприклад, прихильники булімічної поведінки використовують певні хештеги, для обміну контентом про розлад харчової поведінки.

Всупереч тому, що TikTok забороняє цей тип контенту, люди знайшли способи досягнення свого. Наприклад, TikTok забороняє певні хештеги, але букви замінюють на інші символи, щоб обійти правила цієї соцмережі.

Якщо ви переглядаєте контент, який підтримує порушену харчову поведінку, це може вплинути на ваші відчуття щодо їжі та вашого тіла. Це може бути особливо небезпечно для людей, які вже мають розлад харчової поведінки або знаходяться на стадії одужання.

 

Поради щодо безпечного використання соціальних мереж

Ідеал стрункості є повсюдним в нашому суспільстві. Немає способу повністю уникнути цього. Звідусіль долинає інформація про схуднення, пластичну хірургію чи інші послуги, які намагаються вплинути на те, як ви ставитеся до свого тіла. Тож ось деякі поради з використання соцмереж:

  1. Уважно вибирайте облікові записи, на які ви підписалися, і тип медіа, які переглядаєте. Скасуйте підписку на всі облікові записи, які викликають у вас поганий настрій. Ви можете заблокувати облікові записи, які вам не підходять. Це також дозволяє алгоритму TikTok знати, який тип контенту вам не потрібен.
  2. Обмежте кількість часу, який ви проводите в TikTok.
  3. Використовуйте критичне мислення під час перегляду соціальних мереж, особливо якщо те, на що ви дивитеся, викликає у вас негативні відчуття. Подумайте, чи показані тіла реалістичні чи відредаговані? Чи намагається ця людина вам щось продати або змусити вас щось зробити? Критичне мислення може допомогти вам розібратися та впоратися з будь-якими негативними почуттями, які виникають.

Якщо TikTok впливає на ваше психічне здоров’я чи стосунки з тілом, зверніться за професійною допомогою спеціалістів.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/why-tiktok-can-lead-users-to-eating-disorders