Ви їсте пізно вночі? Прокидаєтесь посеред ночі і їсте, щоб заснути знов? Чи думали ви, що це може бути розлад харчової поведінки?

 

Що таке синдром нічного харчування?

Синдром нічного харчування (СНХ) – це тип розладу харчової поведінки. РХП плюс розлад циркадного ритму сну. Циркадний ритм — це біологічний процес, який регулює режим сну та харчування відповідно до природного циклу світла й темряви. При СНХ відбувається порушення нормального добового режиму харчування.

Апетит, як і сон, пов’язаний із добовими ритмами. Більшість людей їдять переважно з раннього ранку до раннього вечора. Цей період збігається з часом неспання та активності. Однак при СНХ режим харчування зміщується: приймання їжі починається вдень і закінчується вночі. Споживання енергії знижується в першій половині дня й значно збільшується в другій. А сон порушується через зміщення приймання їжі.

Вважається, що приблизно 1,5% дорослого населення страждає від синдрому нічного харчування.

Симптоми

Деякі із симптомів СНХ:

 • Відсутність апетиту вранці
 • Переїдання вночі, найчастіше після вечері
 • Порушений сон
 • Проблеми з повторним засинанням
 • Почуття втрати контролю над їжею вдень/ввечері
 • Неможливість припинити такий спосіб харчування
 • Усвідомлення того, що вночі людина переїдала
 • Депресія
 • Почуття провини та сорому

Синдром нічного харчування відрізняється від розладу сну

Синдром нічного харчування можна відрізнити від розладу харчової поведінки, пов’язаного зі сном (SRED), який взагалі не є РХП, а є розладом сну. Люди з цим розладом їдять під час приступів сомнамбулізму або під час неповного пробудження. Вони не усвідомлюють, що вони роблять, і прокинувшись, виявляють брудний посуд або харчові відходи, не пам’ятаючи, що їли. А люди з синдромом нічного харчування повністю пробуджені й усвідомлюють, що відбувається.

 

Як зрозуміти, чи є у мене синдром нічного харчування?

Основною ознакою синдрому нічного харчування є збільшене споживання їжі у вечірній та нічний час. Зокрема, люди з розладом споживають щонайменше 25% своїх добових калорій після вечері. Можна ставити такий діагноз, якщо людина харчується вночі принаймні двічі на тиждень протягом трьох місяців. Поодинокі перекуси пізно вночі не є синдромом нічного харчування. Люди з СНХ можуть прокидатися посеред ночі з бажанням поїсти, або можуть не спати, бо їдять до ночі.

Люди з СНХ можуть переїдати, тобто з’їдати велику кількість їжі за короткий проміжок часу, втрачаючи контроль над собою. Проте буває так, що люди їдять невеликими порціями, але по кілька разів протягом ночі. Зазвичай це залишки їжі та снеки, які швидко та легко доступні посеред ночі, наприклад пластівці чи печиво.

Синдром нічного харчування пов’язаний з іншими ознаками, наприклад, відсутність ранкового голоду, депресія, переривчастий сон, бажання їсти вночі та переконання, що їжа допоможе заснути. Є певний збіг з розладом переїдання, але люди з синдромом нічного харчування не обов’язково переїдають.

Люди з синдромом нічного харчування  мають значний дистрес. Вони зазвичай переживають про свою вагу та втрату сну. Синдром нічного харчування зустрічається у людей різного розміру тіла та може проявлятися при зниженій вазі. СНХ може викликати кислотний рефлюкс і сприяти утворенню карієсу (особливо, якщо люди повертаються спати, не почистивши зубів).

Розпізнавання СНХ у своїх близьких

Ознаки того, що член сім’ї може страждати від синдрому нічного переїдання: зникнення їжі, крихти та обгортки в ліжку, безлад на кухні вранці та регулярні порушення сну.

 

Що викликає синдром нічного харчування?

Точна причина синдрому нічного харчування невідома. Як і при інших розладах харчової поведінки, існує взаємодія між генетикою та факторами навколишнього середовища. Стрес, негативний настрій і тривога є кількома відомими тригерами, як і зниження ваги. Схоже, що у людей з СНХ є порушення добового ритму. Звичка не спати та їсти пізно ввечері (поширена серед студентів коледжу) може зіграти значну роль.

Також значно впливає дієта. Коли людина обмежує споживання їжі протягом дня, організм перебуває в стані депривації. Це може спонукати до збільшення кількості їжі в інший час, коли захист знижується і бажання їсти стає непереборним. Організму потрібна їжа, і він буде протистояти обмеженням.

Оцінка синдрому нічного харчування

За допомогою чого оцінюють СНХ:

 • Анкета нічного харчування (NEQ)
 • Діагностична шкала нічного харчування (NEDS)

 

Лікування синдрому нічного харчування

Боротьба з дієтою

Якщо ви або ваші знайомі маєте синдром нічного харчування, цілком імовірно, що обмеження в їжі та недостатнє її споживання підтримують ваш розлад. Наша токсична культура увічнює переконання в те, що худорлявість є ключем до щастя й успіху. Ви можете відчайдушно прагнути зберегти вагу або схуднути. Однак, якщо ви прокидаєтеся вночі, щоб поїсти, або засиджуєтесь допізна та їсте, можливо, настав час припинити дієту та обмеження.

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є ефективним методом лікування синдрому нічного харчування. Зазвичай ми просимо людей вести журнали їжі та сну, щоб зібрати більше інформації. Ми працюємо над тим, щоб змінити режими харчування та сну. Важливо регулярно снідати та збільшувати споживання їжі на початку дня. Це допомагає відновити добовий ритм.

Згодом режим харчування та почуття голоду змістяться на раніший час й точніше відповідатимуть періодам піку активності. Це зменшить потребу «надолужувати» кількість їжі пізніше протягом дня. Звичайно, це непросто для пацієнтів із синдромом нічного харчування. Це вимагатиме постійного ранкового приймання їжі, навіть якщо ви не голодні.

Якщо людина з СНХ починає їсти більшу кількість їжі на початку дня, ми можемо працювати над переконаннями, які підтримують розлад. Ми використовуємо когнітивну реструктуризацію, щоб усунути переконання, що людина не зможе лягти спати або повернутися до сну, не поївши. Ми пропонуємо застосовувати стратегії, відмінні від споживання їжі, щоб повернутися до сну, і проводимо експерименти, щоб побачити, що може спрацювати.

Якщо так сталось, що людина все ж поїла вночі, ми з розумінням ставимось до цього. Далі аналізуємо, які дії чи думки призвели до нічного епізоду. Такий аналіз може допомогти визначити способи по-іншому виходити з подібних ситуацій у майбутньому.

Стратегії, як припинити їсти вночі

Ми також можемо працювати над керуванням стресом і іншими навичками самозаспокоєння, які можна використовувати замість їжі. Також добре працюють стратегії гігієни сну, зокрема дотримання постійного часу сну та пробудження.

Припинити нічне харчування може бути складно, тому що їжа посилює звичку прокидатися та шукати їжу пізно вночі. Інша корисна стратегія – скласти список причин не приймати їжу ввечері та перечитувати його перед сном.

Іноді, щоб зламати шаблон, потрібно тимчасово перекрити доступ до їжі на ніч. Можна припинити зберігати їжу в спальні та закривати двері між спальнею та кухнею. Але такі стратегії не спрацюють — і їх не слід використовувати — якщо людина все ще недоїдає протягом дня.

Інші методи лікування СНХ

Через порушення добового ритму (біологічний компонент, який впливає на синдром нічного переїдання) інколи антидепресанти та інші ліки для сну можуть допомогти при СНХ.

Терапія яскравим світлом зранку, яка відновлює добові ритми та використовується для сезонного афективного розладу, досліджується як потенційне лікування. Вона допомагає налаштувати біологічний годинник. Ви можете спробувати прокидатися раніше, дивитись на ранкове сонячне світло та снідати рано вранці.

 

Література про синдром нічного харчування

На тему синдрому нічного харчування доступні дві книги: одна призначена для людей, які борються з цим захворюванням, а інша для медичних працівників. Ці ресурси дають глибше розуміння проблематики.

 • Подолання синдрому нічного харчування: покроковий посібник із розірвання циклу Еллісон, Станкарда та Тіера – ця книга розроблена для того, щоб допомогти людям, які переживають СНХ».
 • Синдром нічного прийому їжі: дослідження, оцінка та лікування Лундгрена, Еллісона та Станкарда (ред.). Цей посібник надає фахівцям повний огляд СНХ, що супроводжується детальною інструкцією з лікування.

 

https://www.eatingdisordertherapyla.com/night-eating-syndrome/#more-4894