До 2013 році розлад вибіркового харчування (ARFID) вважався розладом лише у дітей до 6 років. Лікування та вивчення цього розладу перебуває на початковій стадії. Багато людей жили роками з цим розладом без будь-якого лікування. Багатьом довелося навчитися справлятися з хворобою самостійно.

 

Що таке розлад вибіркового харчування (ARFID)?

ARFID – це розлад харчової поведінки, при якому споживання обмеженої кількості їжі негативно впливає на здоров’я, на здатність вчитися, будувати кар’єру та соціальне життя. На відміну від нервової анорексії, нервової булімії або розладу переїдання, недостатнє харчування при ARFID не спричинене бажанням змінити форму та розмір тіла.

 

Важливо визнати, що розлад вибіркового харчування є різнорідним. Існує три основних типи.

  • Сенсорна чутливість. Люди з сенсорною чутливістю часто вибагливі в їжі з дитинства. Вони зазвичай дуже чутливі до відмінностей у смаку й текстурі та обирають вузьке коло продуктів, найчастіше маючи проблеми з овочами, фруктами та м’ясом — продуктами, які вважалися «шкідливими» нашими предками.
  • Низький інтерес до їжі. У ранньому дитинстві такі люди, як правило, мають менший інтерес до їжі, менше відчувають голод і не вбачають у їжі особливої користі. Існує теорія, що ці люди народжуються з відносно низьким рівнем гормону голоду
  • Неприємні наслідки. Цей тип розвивається у людей, схильних до тривоги. Побачивши в когось кишковий грип або як хтось подавився їжею, вони можуть побоюватися потенційних негативних подій, таких як блювота, задуха або шлунково-кишковий дистрес, які можуть виникнути через їжу. Як наслідок, люди уникають вживання певної їжі або припиняють їсти взагалі.

Люди з розладом вибіркового харчування часто мають симптоми не одного типу, і також можуть мати в анамнезі інший розлад харчової поведінки (анорексію чи булімію).

Було винайдено КПТ для розладу вибіркового харчування. Це лікування може допомогти багатьом, проте моя піддослідна група показала, що воно важкодоступне, і не може належним чином усунути всі наслідки життя з цим розладом протягом багатьох років. Автори КПТ для ARFID визнають, що успішне лікування навряд зробить людину «гурманом», і залишкові симптоми можуть зберегтися.

 

Життя з ARFID

Хоча між людьми з ARFID є багато відмінностей, ось деякі спільні риси.

Відчуття, що тебе не розуміють. Багато людей з ARFID протягом тривалого часу не знали, що з ними «не так» – батьки не розуміли, як їх годувати, а спеціалісти ставили неправильні діагнози (наприклад, анорексія). При лікуванні до них ставилися як до хворих на анорексію — спеціалісти не вірили, що у них немає проблем із зображенням тіла, які спонукали до обмежень в їжі. Більшість відчували себе нетиповими пацієнтами з розладом харчової поведінки, і ніколи не зустрічали іншу людину з ARFID.

Сором. Багато дорослих з ARFID соромляться свого обмеженого раціону або їжі, яку обирають. Вони відчувають збентеження, коли замовляють дитяче меню, змінюють страви в ресторанах або не можуть поїсти з колегами. Деяких з них дражнили через вузьке піднебіння. Вони відчувають сором, коли інші запитують про їхні проблеми з їжею.

Складнощі приготування їжі для себе. Твердження з анкетування, з яким погоджується багато людей з розладом вибіркового харчування: «Я вважаю, що харчування — це важка робота». Люди з ARFID зазвичай не чекають на прийом їжі; попри це, вони повинні їсти щонайменше 5-6 разів на день, щоб підтримувати мінімальну здорову вагу для свого тіла. Коли прийом їжі є клопотом, можливо навіть певним жахом в очах людини – це важкий тягар.

Багато хто має проблеми з приготуванням їжі самостійно. У такому випадку люди можуть заручитися підтримкою. Є ті, у кого все було добре, поки харчування забезпечувалося на роботі, і складнощі почались лише під час пандемії, коли стали працювати вдома. Багатьом дорослим із ARFID важко зрозуміти, яка їжа їм подобається, і вибрати щось – надзвичайно важко.

Соціальні наслідки. Проблеми з їжею мають набагато більші наслідки, ніж просто харчування. Вони впливають на спілкування, оскільки багато соціальних взаємодій включають прийом їжі. Багато хто каже, що розлад вибіркового харчування обмежує їхню здатність спілкуватися. Люди бояться їсти з іншими або взагалі спілкуватися, почуваються осторонь, коли інші діляться їжею, і відчувають таку відразу до їжі, яку їдять інші, що важко навіть сидіти за одним столом. Один із членів групи повідомив, що щоразу, коли хтось намагався прокоментувати їхній вибір їжі, вони змінювали тему розмови. Інші відчувають провину за те, що обмежують місця, де можуть їсти з друзями.

Сенсорне перевантаження. Багато з тих, хто має високу чутливість, відчуває це радше як прокляття, ніж благословення. Більшість настільки чутливі, що не можуть бути поруч з іншими, коли ті їдять їжу зі специфічним запахом, відчувають небажання їсти, якщо хтось готував на кухні до них. Також виникають проблеми з миттям посуду після їди через огиду до запахів і залишків їжі. Людям з ARFID доводиться використовувати різні стратегії, щоб мити брудний посуд.

Відсутність гнучкості. Багато людей з розладом вибіркового харчування мають відданість певним брендам або ресторанам і відчувають великі труднощі, якщо будь-який аспект бажаної їжі змінюється. Якщо хтось видає інший продукт за «той самий», вони завжди відчувають різницю. Це особливо ускладнює прийом їжі в різних місцях, особливо під час подорожі.

Тривога. Тривога є загально поширеною у людей з ARFID, особливо для тих, хто боїться прояву негативних наслідків. Дослідження показують, що люди з ARFID часто мають інші тривожні розлади, зокрема ОКР. Багато хто відчуває тривогу в інших сферах, окрім їжі.

Шлунково-кишковий дистрес. Наявність кишково-мозкової взаємодії з розладом є поширеним явищем. Багато людей із проблемами шлунково-кишкового тракту (ШКТ) обмежують їжу, щоб уникнути симптомів в майбутньому. Люди з ARFID більш чутливі до відчуттів у своєму тілі та травному тракті. Вони також мають схильність до тривоги, що може сприяти появі симптомів ШКТ. Нудота є загальним явищем, і багато хто використовує ліки, щоб з нею впоратись.

Нейрорізноманіття. Багато учасників групи вважають себе нейродивергентами. Багато дослідників відзначають збіг між ARFID та аутизмом або синдромом дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ). Люди з аутизмом часто мають більшу сенсорну чутливість і ригідність – риси, які збігаються з симптомами ARFID. Люди з ARFID і нейродивергенцією можуть також боротися з проблемами уваги, обробки інформації та соціальної взаємодії.

Нам потрібно надавати більше інформації для дорослих з ARFID, щоб люди змогли дізнаватися про свій стан і пояснювати іншим.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/adults-with-arfid/#more-4191