Анорексія – це потенційно небезпечний для життя розлад харчової поведінки, при якому у людини спостерігається сильний страх погладшати. Нав’язливий страх набрати вагу поряд зі спотвореним образом тіла змушує людей з анорексією обмежувати споживання калорій аж до голодування. Така поведінка може мати серйозні довгострокові і короткострокові наслідки для фізичного і психічного здоров’я.

Короткострокові наслідки анорексії

У короткостроковій перспективі анорексія може привести до таких наслідків:

 • Слабкість, занепад сил і швидка стомлюваність
  Запаморочення
  Непритомність
  Безсоння
  Здуття живота
  Біль в животі
  Запор
  Виразки шлунку
  Повільний серцевий ритм
  Нерегулярне серцебиття
  Гіпертонія
  Анемія
  Лануго (шар тонкого волосся, що росте на тілі)
  Суха з жовтизною шкіра
  Поганий кровообіг
  Постійне відчуття холоду
  Порушений менструальний цикл або втрата менструального циклу
  Ускладнене дихання
  Шкірні захворювання

При досить швидкому виявленні та лікуванні короткострокові наслідки анорексії часто проходять, коли людина отримує медичну допомогу і набирає вагу. Однак, якщо захворювання не лікувати і позбавляти організм необхідних калорій і поживних речовин протягом декількох років, короткострокові наслідки можуть завдати непоправної шкоди і перерости в серйозні довгострокові проблеми зі здоров’ям.

 

Довгострокові наслідки анорексії

Згодом обмеження калорій, надмірна втрата ваги і недоїдання все сильніше впливають на організм. Хоча медичне втручання і збільшення ваги можуть частково усунути завдану шкоду, деякі довгострокові наслідки анорексії можуть стати незворотними.

 

Проблеми репродуктивного здоров’я

Коли кількість жиру в організмі жінки різко зменшується, її гормональний цикл порушується. Це може привести до втрати менструації і інших проблем репродуктивного здоров’я. Є і хороша новина, що менструальний цикл і здатність до зачаття в більшості випадків відновлюються після набору ваги.

Однак, якщо відкласти лікування анорексії, шкода репродуктивній системі може бути незворотньою, і цикл може ніколи не повернутися. Більш того, якщо менструальний цикл відновлюється після анорексії, існує високий ризик безпліддя і важкої вагітності.

Проблеми репродуктивного здоров’я внаслідок анорексії:

 • Аменорея (відсутність в менструації)
  Проблеми з фертильністю
  Викидень
  Гіперемезіс вагітних (важка нудота і значна блювота під час вагітності)
  Ускладнення при пологах
  Порушення розвитку плоду
  Низька вага дитини при народженні

 

Проблеми серцево-судинної системи

Згідно з дослідженнями, у 80% пацієнтів з нервовою анорексією спостерігаються проблеми з серцем. Як на це впливає анорексія? Коли організм позбавляється калорій і поживних речовин, він починає «з’їдати» власні м’язи. Якщо організм тривалий час позбавляти калорій, серце (найважливіший м’яз тіла) втратить м’язову масу і ослабне, що призведе до безлічі проблем серцево-судинної системи, а в деяких випадках навіть до смерті.

Ускладнення серцево-судинної системи через анорексію:

 • Поганий кровообіг
  Ослаблене серце
  Гіпотонія (низький кров’яний тиск)
  Брадикардія (повільне серцебиття)
  Аритмія (нерегулярне серцебиття)
  Пошкодження структури і функціонування серця
  Пролапс мітрального клапана
  Зупинка серця

 

Неврологічні ускладнення

Менш відомими наслідками нервової анорексії є неврологічні порушення. Важка ступінь анорексії може привести до змін в структурі головного мозку і викликати ушкодження нервів, негативно впливаючи на інші частини тіла. Як тільки вага людини відновлюється, ці зміни повинні повернутися в норму, але в деяких випадках порушення можуть бути незворотними.

Неврологічні ускладнення внаслідок анорексії:

 • Часті судоми
  Структурні зміни в корі головного мозку
  Сплутане мислення
  Надмірна дратівливість
  Периферична нейропатія (оніміння, біль або слабкість, зазвичай в руках або ногах)

 

Проблеми кістково-м’язової системи

Скелетній системі (кісткам) необхідні вітаміни і поживні речовини, щоб рости і залишатися сильною. Коли організм позбавлений їжі і не отримує важливих поживних речовин (наприклад, кальцій), кістки починають слабшати і втрачати щільність. Це може викликати безліч необоротних наслідків.

Проблеми кістково-м’язової системи через анорексію:

 • Зниження щільності кісткової маси
  Ламкість кісток
  Остеопенія
  Остеопороз
  Підвищений ризик переломів

 

Лікування довгострокових і короткострокових наслідків анорексії

При досить швидкому виявленні та лікуванні багато короткострокових наслідків анорексії можна повернути назад. Однак, якщо цей стан не лікувати протягом тривалого періоду часу, анорексія може призвести до багатьох довгострокових проблем зі здоров’ям. Якщо вам здається, що у вас або вашого близької людини може бути анорексія, не зволікайте і зверніться за медичною допомогою.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/long-term-short-term-consequences-of-anorexia