Як допомогти харчуватися дитині з ARFID

Годувати дитину з розладом уникнення/обмежувального споживання їжі – непросто, і більшість батьків не готові до цього. Діти з ARFID відрізняються від тих, хто «вибагливий в їжі» та реагують по-іншому. Вам могли радити: «Облиште, коли зголодніють, самі поїдять», але це часто не працює з дітьми з розладом обмежувального уникнення/обмежувального споживання їжі та може бути небезпечним.

ARFID розшифровується як розлад, пов’язаний обмеженням споживання їжі. Люди з ARFID часто їдять недостатньо або їхній раціон досить обмежений.

Нижче наведено деякі стратегії, які випливають із КПТ при обмеженому споживанні їжі та нашої роботи з сім’ями з дітьми з ARFID протягом кількох років. Це лише загальні стратегії, і вони, можливо, підійдуть не усім.

 

Давайте їжу регулярно

Годуючи дитину з ARFID, давайте їжу регулярно, в ідеалі 5-6 разів на день — кожні 2-3 години. Це може бути 3-разове харчування та 2-3 перекуси, або 5-6 «епізодів приймання їжі». Не покладайтеся на те, що ваша дитина, яка не вміє розпізнавати сигнали голоду, буде просити їжі. Такий режим допоможе забезпечити дитині достатню кількість харчування. Це також допоможе покращити травлення та врегулювати відчуття голоду.

 

Подавайте улюблені страви вашої дитини

Навіть якщо ваша дитина віддає перевагу макаронам, картоплі фрі та цукеркам. Для початку важливо, щоб вона їла достатньо. Спершу ми надаємо перевагу обсягу, а не різноманітності. Лише після того, як налаштували регулярність, можна додавати нові продукти, щоб збалансувати харчування.

Намагайтеся зменшити стрес, пов’язаний з їжею. Діти з ARFID мають дуже чутливі органи чуття, тож їхні рецептори легко перевантажуються. Саме це, ймовірно, призвело до того, що вони мають такі стосунки з їжею. Зараз є шанс відновити позитивний досвід приймання їжі. Намагайтеся, щоб їжа не викликала зайвого збудження і стресу.

 

Враховуйте калорійність

Вибирайте продукти, орієнтуючись на підвищення калорійності. Їжа з високим вмістом жиру допоможе наситити на довгий час. Якщо ваша дитина йде на компроміси, вибирайте більш калорійну версію її улюблених продуктів. Наприклад, батончик граноли трохи більшого розміру, покритий шоколадом, може дати додаткових 80 ккал. Цільне молоко має більше калорій, ніж молоко з меншою жирністю.

 

Давайте більше продуктів, які подобаються вашій дитині

Для початку це нормально, якщо ви дасте своїй дитині кілька видів печива та картоплі фрі. Потрібно забезпечити належне харчування та насичення організму. Спершу важливіше давати їм більше улюбленої їжі, ніж додавати більше фруктів і овочів.

 

Зменште стрес від нової їжі

Пропонуйте нові страви поступово, не обов’язково під час приймання їжі. Також ви можете запропонувати скуштувати шматочок з вашої тарілки. Але не чекайте, що дитині одразу сподобається. Краще навіть уникати питати про це. Хай вони описують їжу щодо зовнішнього вигляду, смаку, запаху та текстури. Не виявляйте свого хвилювання, бо це лише посилює стрес. Будьте нейтральними, коли дитина пробує нову їжу або вподобала її.

 

Чергуйте продукти

Якщо дитина має улюблені продукти, намагайтесь їх чергувати між собою. Інакше це може призвести до «вигорання», коли дитина втомлюється їсти одне й те саме.

 

Подавайте страви (і снеки) з кількома компонентами

Спробуйте представити страви, складені з різних компонентів, які задовольняють різні смакові вподобання. Кожна людина має певний ступінь сенсорного насичення, але люди з ARFID набагато чутливіші до нього. Вони іноді можуть втомлюватися від страви під час приймання їжі, але можуть продовжити їсти, якщо є інші варіанти. Різні компоненти як-от асорті снеків або мінідошка м’ясних страв, може заохотити їх споживати більшу кількість їжі, задовольняючи різні смакові рецептори.

 

Зрозумійте сенсорні уподобання дитини з ARFID

Будьте в курсі сенсорних уподобань вашої дитини. Якщо вона любить хрустку їжу, готуйте саме її. Наприклад, ви можете робити їжу більш хрусткою за допомогою фритюрниці, тостеру або конвекційної печі.  Якщо ваша дитина любить більш м’яку їжу, впроваджуйте її. Якщо їй важко вживати м’яку їжу, ви можете подавати м’яку їжу на хрусткій: сир на крекері або авокадо на чипсах. Представлення продуктів у такий спосіб може зробити їх більш прийнятними для вашої дитини.

 

Залучіть свою дитину до приготування їжі (якщо вона бажає)

Запропонуйте дитині допомогти з приготуванням їжі, сервіруванням столу або просто запропонуйте бути на кухні, поки ви готуєте їжу. Ви можете показати їм і дати понюхати різні інгредієнти. Це може бути ще одним способом підвищити інтерес до вивчення нових продуктів поза столом, а також чудовим інструментом для зменшення стресу під час їжі.

 

Стратегії введення нової їжі для вашої дитини з ARFID

Залучіть свою дитину до процесу

Варто намагатися залучити дитину до спроби нової їжі. Діти часто мають ідеї про їжу, яку вони хочуть спробувати або до якої вони більш відкриті. Якщо ви заохочуєте спробувати їжу – це зменшує стрес та сприяє кращим результатам. Не тисніть на дитину, хай вона відчуває, що вільна обирати в цьому процесі.

Вводячи нову їжу, оберіть найприйнятнішу її форму. Наприклад, упаковані продукти є більш передбачуваними, надійними та послідовними. Це одна з причин, чому людям з ARFID подобається така їжа, як крекери або картопля фрі МакДональдз. Свіжа їжа та їжа поза мережевими ресторанами має широкий вибір.

Свіжа чорниця може бути різною: твердою, м’якою, солодкою або кислою. Але, якщо ви заморозите чорницю, смак буде трохи приглушеним, і вона буде щоразу твердою. Саме тут сушені або заморожені версії продуктів можуть стати у пригоді: заморожена чорниця або виноград, сушене манго, овочева соломка або овочеві палички.

 

Тримайтесь легкого курсу

Почніть з невеликих варіацій улюблених продуктів, наприклад:

  • Інша марка улюбленої їжі
  • Новий смак у лінійці улюбленого бренду
  • Продукти, які ваша дитина їла раніше, але давно припинила

Відтак чорничний кекс може бути легким способом ввести в раціон чорницю.

 

Вводьте нові продукти поступово

Представляйте нову їжу поволі. Хай дитина спробує шматочок. А потім ще, якщо їй подобається — і так до 10 разів (протягом однакової кількості днів) з тією самою їжею. Малоймовірно, що вашій дитині сподобається нова їжа з першої спроби. Це вже добре, якщо вона пробує. Але повторення допомагає підвищити толерантність до нової їжі.

 

Використовуйте різні стратегії, коли додаєте нові продукти

Створюйте ланцюжки

Це створення зв’язку між їжею, яку вони вже їдять, і новою їжею, яка сприятиме їхньому росту та здоров’ю. Приклади логічних ланцюжків:

  • Почніть з улюбленого курячого нагетсу МакДональдз, потім подавайте домашній запечений курячий нагетс – запечене в паніруванні куряче філе – обсмажена куряча грудка –  запечена куряча грудка
  • Картопля фрі МакДональдз – заморожена картопля фрі, запечена вдома – смажена картопля – печена картопля
  • Як варіант, від картоплі фрі МакДональдз можна перейти до фрі домашнього випікання – домашній смажений батат – смажений батат – запечений батат

 

Вводьте нове через старе

Почніть з улюбленої їжі та додайте невелику порцію нової їжі. Потім поступово збільшуйте частку нової їжі та зменшуйте кількість улюбленої. Наприклад:

  • Уявімо, ваша дитина їсть арахісове масло, а ви хочете, щоб вона їла арахіс. Почніть подавати арахісове масло з кількома шматочками арахісу, а потім, зрештою, лише арахіс.
  • Якщо улюбленою стравою є морозиво, ви можете додати трохи ожини. Далі ви збільшуєте частку ожини, потім подаєте ожину зі збитими вершками, а на кінець – лише ожину.

 

Вводьте їжу крок за кроком

Для складнішої їжі починайте з одного компонента їжі за раз, а потім додавайте окремі компоненти окремо.

  • Щоб додати в меню тако, ви можете почати з коржів для тако, потім додати курку, а потім соус тощо.
  • Якщо хочете ввести в раціон піцу, ви можете почати з приготовленого тіста, а потім додати соус, потім сир, потім соус плюс сир і, зрештою, начинку!

 

Грайтеся з формами

Спробуйте різні варіанти нової їжі. Якщо одна версія їжі не принесла успіху, спробуйте іншу форму. Наприклад, сира морква відрізняється від вареної, як і сирий шпинат від вареного. Заморожений виноград і заморожені банани набагато твердіші за свої незаморожені аналоги. Комусь більше подобається сушене манго, ніж свіже.

 

Залучіть систему винагороди

Просити дитину з сенсорними надздібностями, спробувати незнайому їжу означає піддавати її боротьбі зі своєю вродженою схильністю довіряти знайомому. Ви можете використовувати винагороди за спробу нових страв у формі наклейки, кульки або балів, які можна обміняти пізніше.

 

Вводьте продукти з високою харчовою цінністю

Розгляньте коктейлі з харчовими добавками, такі як Pediasure, Ensure або Boost, якщо ваша дитина не отримує достатньої кількості їжі. Вони можуть забезпечити додаткові калорії, а також вітаміни та мінерали. Якщо ви знайдете збагачений білком батончиком, який подобається вашій дитині, це може бути надзвичайно корисним, коли ви в дорозі, а улюблена їжа недоступна.

 

Хай нові продукти стануть постійною частиною раціону

Після того, як нова їжа стане сприйнятливою, важливо продовжувати подавати її з певною регулярністю – принаймні один або два рази на тиждень. Це може допомогти закріпити успіх. Якщо ви перестанете подавати їжу, вона може знову стати незнайомою, і вам потрібно бути пройти все знову, аби додати її в раціон.

 

Завжди звертайтеся до педіатра щодо проблем з харчуванням

Дуже важливо, щоб ваша дитина отримувала достатньо їжі для свого росту та розвитку. Якщо у вас є занепокоєння щодо харчування вашої дитини, зверніться до педіатра. Якщо він порекомендує додаткові послуги, прислухайтесь до порад.

Батьки можуть задовольнити харчові потреби своїх дітей, враховуючи їхню сенсорну чутливість

Хоча годувати дитину з ARFID складно, можливо внести зміни в раціон та збалансувати його. Маючи підтримку, терпіння та довгостроковий план, ви можете допомогти своїй дитині з ARFID досягти прогресу.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/feeding-a-child-with-arfid-and-a-narrow-range-of-foods/