Людині, яка одужує від розладу харчової поведінки, може бути складно навчитися їсти інтуїтивно. Адже потрібно бути в гармонії з потребами свого тіла, щоб розпізнавати сигнали голоду та відчуття ситості. Важливо розуміти, що навчитися слухати своє тіло та харчуватися усвідомлено — це не короткострокова мета, а процес, який потребує часу.

Практика інтуїтивного харчування сприяє усвідомленим харчовим звичкам, як, наприклад, подяка перед прийманням їжі. Цей спосіб харчування може допомогти людям навчитися цінувати, як їжа живить, лікує та наповнює їхні тіла.

 

Що таке інтуїтивне харчування?

Інтуїтивне харчування передбачає, що людина будує своє харчування на основі природних сигналів тіла про голод і насичення, а не на повідомленнях суспільства. Цей підхід до харчування спонукає людину довіряти вродженій мудрості свого тіла щодо вживання їжі. Практика інтуїтивного харчування сприяє міцному зв’язку розуму й тіла та може призвести до загального покращення психічного здоров’я.

Цей простий метод допомагає розвинути стратегії, як орієнтуватися у виборі їжі. Дієтологи Евелін Трібол і Еліз Реш встановили 10 керівних принципів інтуїтивного харчування:

  1. Скажіть «ні» культурі дієт: відкиньте ідею про те, що вам потрібно швидко схуднути, бо так заведено в суспільстві.
  2. Зважайте на сигнали голоду: ви зменшите ризик переїдання, якщо ваш організм буде ситим.
  3. Дозвольте собі їсти: обмеження в їжі може призвести до переїдання; примиріться з їжею і не обмежуйте свій раціон.
  4. Скажіть «ні» обмеженням у харчуванні: відкиньте нав’язливі правила дієтичної культури.
  5. Отримуйте задоволення від їжі: будьте в моменті під час приймання їжі та насолоджуйтесь кожним шматочком.
  6. Помічайте ознаки ситості: зупиняйтесь під час приймання їжі, щоб оцінити свій рівень голоду.
  7. Навчіться справлятися з почуттями: уникайте емоційного переїдання, натомість виробіть стратегії для вирішення емоційних злетів і падінь.
  8. Поважайте своє тіло: цінуйте унікальну форму свого тіла.
  9. Відкрийте для себе радість у русі: менше зосереджуйтеся на інтенсивних вправах; натомість просто будьте активні та помічайте, які почуття це викликає у вас.
  10. Поважайте своє здоров’я: вибирайте їжу, багату поживними речовинами, яка буде смачною та допоможе вам почуватися енергійним.

 

Інтуїтивне харчування під час одужання від нервової анорексії

Інтуїтивне харчування може допомогти людині отримувати радість від їжі. Однак процес зчитування сигналів голоду може бути тригером для тих, хто перебуває на стадії одужання від нервової анорексії.

Людина з нервовою анорексією має викривлене уявлення про своє тіло та обмежувальні харчові звички, які можуть стати перешкодою для правильного харчування. Існує багато характерних ознак нервової анорексії, які йдуть в розріз з принципами інтуїтивного харчування, наприклад, відмова від їжі, зважування їжі перед її вживанням, надмірні фізичні навантаження, ігнорування відчуття голоду.

Людині з нервовою анорексією може знадобитися більше часу, щоб навчитися їсти усвідомлено, та це можливо. Вона зможе примиритися з їжею та довіряти своїй інтуїції. Усвідомлене харчування може допомогти людині знайти глибокий зв’язок між їжею, яку вона їсть, і своїм психічним, емоційним і фізичним здоров’ям.

Будь-яка подорож починається з першого кроку. Якщо ви лікуєтесь від розладу харчової поведінки, вам слід проконсультуватися з фахівцем, як впроваджувати інтуїтивне харчування. Залежно від ситуації, в якій знаходиться людина, можна почати нотувати сигнали голоду або робити дихальну практику перед прийманням їжі.

 

Інтуїтивне харчування у формуванні здорових звичок

Дієтична культура негативно впливає на те, як люди різного віку ставляться до їжі, фізичних вправ і образу свого тіла. Особливо це стосується молоді. Якщо людина розвиває нездорові обмежувальні моделі харчування в ранньому віці, це може вплинути на її стосунки з їжею на все життя.

За даними Національного інституту психічного здоров’я (NIMH), розлади харчової поведінки вдвічі частіше зустрічаються серед дівчат-підлітків, ніж серед чоловіків, і поширеність невпорядкованого харчування зростає з віком. Тож важливо вчасно звертатися за допомогою.

Якщо ми будемо навчати молодь інтуїтивному харчуванню, це може зменшити негативні довгострокові наслідки РХП. Навчившись поважати своє тіло та здоров’я, молоді люди можуть створити основу для позитивного досвіду харчування.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-to-eat-intuitively-while-in-recovery-from-anorexia-nervosa