Організм людини має три пари великих слинних залоз:

 • Привушні залози
 • Підщелепні залози
 • Під’язикові залози

Набряк цих залоз, особливо привушних, є симптомом булімії та анорексії. Часто це одна з перших видимих ознак того, що у людини розлад харчової поведінки.

Набряклі привушні залози зазвичай зменшуються після припинення регулярного очищення або обмеженого споживання їжі. Але часом потрібне втручання медиків.

Водночас цей стан може викликати біль і дискомфорт. Набряк може бути гострим аж до зміни форми обличчя.

 

Ознаки та симптоми збільшених або опухлих привушних залоз

Найбільша зі слинних залоз, привушна, схильна до набряку у людей з розладами харчування. Вона знаходиться уздовж лінії щелепи, збоку обличчя, прямо перед вухами.

Привушні залози допомагають жувати, ковтати та перетравлювати їжу, виділяють слину, змащуючи ротову порожнину. Набрякаючи, збільшені залози можуть перешкоджати природному надходженню слини в рот, тож рідина затримується всередині. Це може викликати сильний біль.

Якщо привушні залози є опухлими протягом тривалого періоду часу, вони можуть навіть інфікуватися. Це може спричинити низку додаткових проблем, як-от:

 • Поява шишок на щоках
 • Втома
 • Лихоманка
 • Озноб
 • Гнильні виділення із залози в ротовій порожнині
 • Набряк обличчя
 • Утруднення жування, ковтання, спілкування
 • Труднощі з повним відкриттям рота

 

Що викликає набряк привушної залози?

Привушні залози чутливі до стресу, і неправильна харчова поведінка може спричинити їх набряк.

Очищення

Блювота, викликана самостійно, є однією з найбільших причин цього симптому. Приблизно у половини всіх людей, які проводили очищення таким чином, розвивається набряк привушної залози, хоча симптоми зазвичай виникають лише через кілька днів після припинення очищення.

Коли організм готується до блювоти, утворюється надлишок слини. У цих випадках рідина використовується для покриття чутливих тканин, захищаючи їх від шлункової кислоти, що повертається через травний тракт.

Коли людина очищується, це призводить до надмірної стимуляції привушних залоз, які виробляють все більшу кількість слини. Тож залози збільшуються, переростаючи в привушну гіпертрофію.

Обмеження споживання їжі

Окрім очищення, обмежене споживання їжі також може спричинити набряк слинних залоз.

Коли організм пристосовується до отримання меншої кількості їжі, у відповідь він починає виробляти менше слини. Але зміна такої харчової поведінки призводить до надмірної компенсації залоз, і, як наслідок, до набряку.

 

Чи може запалення слинної залози пройти без лікування?

Опухлі слинні залози можуть викликати сильний біль, однак цю реакцію можна зменшити, не звертаючись до лікаря.

Іноді дотримання програми здорового харчування та використання порад може допомогти полегшити ці симптоми. Як зменшити набряк привушної залози:

 • Смоктати карамельки: це може допомогти стиснути залозу та зменшити набряк.
 • Прикладати тепло: грілка може полегшити дискомфорт і змусити рідину витікати із залози.
 • Використовувати протизапальні препарати: ліки можуть заспокоїти набряк і полегшити дискомфорт.

Проте ці поради можуть не допомогти, якщо йдеться про симптоми більшої проблеми. Якщо мова йде про розлад харчової поведінки, набряки привушних залоз можуть залишатися, доки не буде змінено харчову поведінку.

 

Як лікується запалення слинної залози?

У більшості випадків слинні залози повертаються до нормального стану після припинення обмеженого споживання їжі або очищення. Але іноді опухлі слинні залози можуть перерости в більш серйозну проблему, що потребує професійної допомоги.

У випадках хронічного набряку ви можете зробити сіалендоскопію. Ця мінімально інвазивна процедура дозволяє лікарям ближче розглянути запалені слинні протоки та лікувати їх безпосередньо в процесі.

Дослідження показало, що ця методика була особливо корисною: сіалендоскопія використовувалася для аналізу та лікування слинних проток у 6 пацієнтів з РХП. Процедура призвела до полегшення болю та зменшення розміру залози у 83% пацієнтів, що вважається успіхом, попри малий розмір вибірки.

 

Пошук допомоги при розладі харчової поведінки

Набряклість слинних залоз може бути болючою, ускладнювати жування або ковтання і навіть викликати набряклість обличчя, яку іноді жорстоко називають «щоками булімії» або «бурундука».

Але ви не маєте весь час страждати від цих болісних симптомів.

Існують методи лікування, які можуть допомогти вам позбутися некорисної поведінки, наприклад, очищення. Пошук надійного терапевта або медичної команди може не лише допомогти вам зменшити біль у щоках, але й розв’язати серйозніші проблеми.

Якщо ви або ваша близька людина боретеся з розладами харчової поведінки, ніколи не пізно звернутися за допомогою. Чим раніше розпочато лікування захворювання, тим менша ймовірність того, що серйозні проблеми зі здоров’ям залишаться.

Лікування допомагає. Тож його пошук — це перший крок до одужання.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/salivary-gland-swelling-eating-disorders