Навіть в такий незвичайний рік, як 2020 року, коли наші звички і розпорядок дня порушені, вам варто лише озирнутися, щоб побачити ознаки наближення свят. Сусіди встановлюють святкові вогні, робочі розвішують мішуру і прикрашають дерева по всьому місту, а по радіо звучать новорічні хіти, – що не залишає сумнівів в тому, що свято вже зовсім близько. Це щасливий час, який ми проводимо з сім’єю і друзями, повертаючись до заповітних спогадів і чарівності дитинства. Принаймі, так хоче вас переконати канал Hallmark Channel.

Насправді те, що для одних є радісним часом, для багатьох інших служить поштовхом до стресу, тривоги і депресії. Згідно з дослідженням, 6% населення США, в основному в північному кліматі, страждає сезонним афективним розладом. Ще 14% борються з менш вираженою формою сезонних змін настрою, відомої як зимова хандра.

Сезонний афективний розлад – це не тільки почуття пригніченості. Крім зниженого рівня енергії, проблем з концентрацією уваги і віддалення від сім’ї і друзів, люди з сезонним афективним розладом, як правило, їдять більше, особливо солодощів і крохмалів, і можуть набирати вагу.

Для тих, хто одужує від розладу харчової поведінки, навіть найлегша зимова хандра може поставити під загрозу їх прогрес. У свята так багато уваги приділяється їжі, і весь період від Хеллоуїна до початку нового року може здатися вам суцільним стресом.

 

Підказки, які допоможуть в свята при відновленні від розладу харчової поведінки.

Важливо бути готовим до цього періоду року. Для цього у нас є список стратегій, які допоможуть вам в свята, якщо ви одужує від розладу харчової поведінки.

1. Поговоріть з тими, хто вас підтримує

Ваші наставники, тренер по відновленню, дієтолог і терапевт – всі вони можуть поділитися цінними настановами перед святами. Заплануйте і призначте зустрічі з ними на грудень, щоб розробити плани того, як ви будете справлятися з можливими труднощами.

Ваш дієтолог, наприклад, може допомогти вам вирішити, які продукти ви будете їсти і які «лякаючі продукти» ви захочете спробувати. Ваш терапевт може допомогти вам визначити здорові способи боротьби з будь-якими потенційними тригерами. Ваші наставники та тренер з відновлення можуть надати вам моральну підтримку і підбадьорення, коли ви будете переживати цей важкий час.

2. Складіть список фраз про подолання труднощів.

Іноді в святкові дні вас можуть застати зненацька або в незручному місці. Коли ви думаєте, що стрес бере над вами верх, список позитивних самостверджень може допомогти вам повернутися з межі відчаю і відновити позитивний настрій. Ось кілька хороших прикладів:

  • Мені не потрібно дозволяти страху контролювати мої дії.
    Не буває доброю чи поганою їжі.
    Я впевнений в собі, вольова людина, і я можу це зробити.
    Я хочу спробувати те, чого раніше боявся.
    Боятися – це нормально, але гнучкість може допомогти мені подолати свої страхи.

3. Встановіть кордону для делікатних тем.

Якщо ви збираєтеся в колі сім’ї або близьких друзів, які знають про ваше одужання від розладу харчової поведінки, заздалегідь повідомте їм, яких тим вам краще уникати. Пам’ятайте, що все в ваших руках. Якщо вам потрібно піти з заходу раніше, тому що щось доставляє вам дискомфорт, це ваша прерогатива.

4. Проявіть турботу про себе.

Болісні роздуми про можливі пастки під час свят не поліпшать ваше самопочуття. Зробіть що-небудь приємне для себе, будь то покупка нового затишного наряду, масаж або манікюр або навіть прикраса ванної кімнати свічками і ароматною піною. Розслаблення розуму допоможе вам вийти за межі зони комфорту під час свят.

5. Позбавтеся від провини і сорому.

Якщо ви відступите від спланованого раціону харчування в святкові дні, це нормально, і вам не слід розглядати тимчасовий відступ як довгострокову втрату. Вина і сором зазвичай наносять набагато більшої шкоди, ніж будь-яка їжа, яку ви споживаєте. Пам’ятайте, що їжа, особливо під час свят, може бути сполучною ланкою до встановлення зв’язків з близькими.

Незалежно від того, які проблеми очікують вас при одужанні від РХП під час свят, пам’ятайте, що ви можете їх подолати. Оточіть себе підтримкою тих, кому ви довіряєте – навіть якщо в 2020 році ви не завжди зможете їх фізично побачити – і ви налаштовані на процвітання і зробите важливий психологічний крок вперед в своє одужання.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/dont-let-eating-disorder-recovery-lead-excess-holiday-stress