Що таке нервова булімія?

Нервова булімія (НБ) – це серйозний, потенційно небезпечний для життя розлад харчової поведінки, що характеризується циклічним переїданням і компенсаторною поведінкою, наприклад, самоіндукованою блювотою, спрямованою на усунення або компенсацію наслідків переїдання.

 

Як діагностується нервова булімія?

Відповідно до DSM-5, офіційними діагностичними критеріями нервової булімії є:

– Повторювані епізоди переїдання. Епізод переїдання характеризується обома наступними ознаками:

o З’їдання за певний проміжок часу (наприклад, протягом 2 годин) кількості їжі, яка значно перевищує ту, що більшість людей з’їдає за аналогічний проміжок часу за подібних обставин.

o Відчуття відсутності контролю над прийманням їжі (наприклад, відчуття, що людина не може припинити їсти або контролювати, що і скільки вона їсть).

– Повторювана невідповідна компенсаторна поведінка, спрямована на запобігання збільшенню ваги, наприклад, самостійне блювання, зловживання проносними, діуретиками або іншими ліками, голодування або надмірні фізичні навантаження.

– Переїдання та невідповідна компенсаторна поведінка трапляються в середньому щонайменше раз на тиждень протягом трьох місяців.

– На самооцінку надмірно впливають форма тіла та вага.

– Поведінка виникає не лише під час епізодів нервової анорексії.

 

Які ознаки та симптоми нервової булімії?

Зверніть увагу, що попри те, що це загальні симптоми, не у всіх людей з нервовою булімією спостерігаються всі ці емоційні та поведінкові симптоми.

Емоційні та поведінкові ознаки та симптоми:

– Стурбованість вагою, фігурою та зовнішнім виглядом, що призводить до обмежень/дієти для схуднення

– Ознаки переїдання, зокрема зникнення великої кількості їжі за короткий проміжок часу або наявність порожніх обгорток та упаковок, що свідчить про споживання великої кількості їжі.

– Свідчення поведінки очищення, зокрема часті відвідування туалету після їжі, ознаки та/або запах блювоти, наявність обгорток, упаковок від проносних або діуретиків

– Людині незручно їсти в присутності інших

– Людина розробляє харчові ритуали (наприклад, їсть лише певну їжу чи групу продуктів [наприклад, приправи], надмірно пережовує, не дозволяє собі торкатися їжі)

– Пропускає приймання їжі або їсть маленькими порціями за обідом/вечерею

– Дотримується модних дієт, виключає цілі групи продуктів, починає вегетаріанство/веганство заради схуднення.

– Вдається до епізодів переїдання, з’їдаючи велику кількість їжі за короткий проміжок часу, часто потайки.

– Після епізодів переїдання часто вдається до компенсаторних дій, таких як самостійне блювання, вживання сечогінних/проносних засобів, голодування/обмеження, надмірні фізичні навантаження або маніпуляції з дозуванням інсуліну

– Віддаляється від друзів і занять, які раніше приносили задоволення, стає більш ізольованою та потайливою

– Боїться їсти в громадських місцях або з іншими

– Краде або накопичує їжу в незнайомих місцях

– Вживає надмірну кількість води або некалорійних напоїв

– Використовує надмірну кількість ополіскувача для рота, м’ятних льодяників та жуйки

– Приховує тіло за мішкуватим одягом

– Підтримує надмірний жорсткий режим фізичних вправ – попри погоду, втому, хворобу чи травму – через потребу «спалити» калорії

– Створює розклад способу життя або ритуали, щоб знайти час для переїдання та очищення

– Віддаляється від звичайних друзів і діяльності

– Часто дивиться в дзеркало, вишукуючи недоліки зовнішності

– Має різкі перепади настрою

– Оцінює самооцінку за вагою, фігурою та зовнішнім виглядом

– Відчуває сором, провину та відчай після епізодів переїдання та компенсаторної поведінки

– Часто має низьку самооцінку

Фізичні ознаки та симптоми:

– Помітні коливання ваги, як у бік збільшення, так і зменшення

– Маса тіла зазвичай в межах норми, проте деякі люди мають більшу масу тіла

– Шлункові спазми, інші неспецифічні шлунково-кишкові скарги (закрепи, кислотний рефлюкс тощо)

– Труднощі з концентрацією

– Аномальні лабораторні результати (анемія, низький рівень гормонів щитоподібної залози, дисбаланс електролітів, низький рівень калію, мала кількість лейкоцитів, уповільнений пульс)

– Запаморочення

– Втрата свідомості

– Проблеми зі сном

– Порізи та мозолі на верхній частині суглобів пальців (результат викликання блювоти)

– Проблеми з зубами через очищення включають ерозію емалі; кровоточивість ясен/пародонтоз; чутливість до температури; карієс; зміну кольору зубів; сухість у роті; збільшення привушних/підщелепних залоз і проблеми з ковтанням.

– Суха шкіра

– Сухі та ламкі нігті

– М’язова слабкість

– Пожовтіння шкіри (через вживання великої кількості моркви)

– Порушення менструального циклу

 

Які захворювання зазвичай поєднуються з нервовою булімією?

Нижче наведено деякі захворювання, які часто виникають разом із нервовою булімією:

 • Тривожні розлади, зокрема генералізований тривожний розлад, соціальну тривожність, фобії, панічний розлад і посттравматичний стресовий розлад
 • Депресія та інші розлади настрою
 • Порушення контролю імпульсів (ризикована сексуальна поведінка, водіння в нетверезому стані, крадіжки в магазинах, азартні ігри, компульсивні витрати тощо)
 • Розлади вживання психоактивних речовин
 • Самоушкодження (порізи та інші форми самоушкодження без суїцидальних намірів)

 

Які наслідки нервової булімії для здоров’я?

Повторювані цикли переїдання та очищення від булімії можуть вплинути на всю травну систему та призвести до електролітного та хімічного дисбалансу в організмі, що позначається на роботі серця та інших органів.

Деякі з найпоширеніших наслідків нервової булімії для здоров’я включають:

 • Електролітний дисбаланс: очищення може призвести до електролітного дисбалансу, такого як гіпокаліємія (низький рівень калію), гіпонатріємія (низький рівень натрію) та гіпохлоремія (низький рівень хлоридів). Електролітний дисбаланс може викликати різноманітні симптоми, зокрема втому, слабкість, м’язові судоми, серцеву аритмію та судоми. У важких випадках електролітний дисбаланс може бути летальним.
 • Проблеми із зубами: шлункова кислота у блювотних масах може роз’їдати зубну емаль, що призведе до карієсу, гниття та захворювань ясен. Нервова булімія також може спричинити збільшення привушних залоз (слинних залоз, розташованих перед вухами), спотворюючи риси обличчя.
 • Проблеми зі стравоходом: багаторазове блювання може пошкодити стравохід, викликаючи запалення, виразки та розриви. У важких випадках ці проблеми можуть призвести до стану під назвою стравохід Барретта, який є передраковим станом.
 • Проблеми з серцем: повторне блювання може пошкодити стравохід, спричинивши запалення, виразки та розриви. У важких випадках ці проблеми можуть призвести до стану під назвою стравохід Барретта, який є передраковим станом.
 • Проблеми з нирками: зневоднення внаслідок очищення може призвести до каменів у нирках та ниркової недостатності.
 • Гормональні проблеми: нервова булімія може порушувати роботу гормонів організму, що призводить до порушень менструального циклу, безпліддя та остеопорозу.

 

Як лікується нервова булімія?

Лікування нервової булімії (НБ) вимагає співпраці з мультидисциплінарною командою фахівців у галузі охорони здоров’я та психічного здоров’я, які мають досвід лікування цього типу розладу харчової поведінки. До складу цієї команди можуть входити терапевт, психіатр, психотерапевт і дієтолог. З огляду на серйозні фізичні та психологічні наслідки, які можуть виникнути в результаті розладів харчової поведінки, важливо якомога швидше звернутися за професійною допомогою. Також доведено, що раннє втручання є важливим фактором покращення результатів лікування.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/bulimia-nervosa/