Розлади харчової поведінки — це серйозні захворювання, які вражають мільйони людей у всьому світі. Вони проявляються у вигляді порушення харчової поведінки та ставлення до себе, що призводить до значних фізичних та емоційних наслідків. І одним із руйнівних розладів харчової поведінки є нервова анорексія (НА).

Одужання від нервової анорексії не є простим та іноді займає місяці або навіть роки. Однак на допомогу може прийти модель «Етапів змін».

Концепція пропонує іншу структуру для розуміння одужання від РХП та слугує дороговказом для тих, хто проходить через різні етапи одужання від анорексії, надаючи підтримку під час емоційного періоду спаду.

 

Що являє собою модель етапів змін у відновленні?

Одужання від розладу харчової поведінки рідко є лінійним процесом. Навіть коли людина активно лікується від розладу харчової поведінки, часто трапляються невдачі.

Попри це, більшість людей бачать відновлення як лінійний процес, де кожен рецидив сприймається як провал.

Модель відновлення «Етапи змін» ставить під сумнів це переконання, уявляючи відновлення не як пряму лінію з певним порядком контрольних показників, а як набагато більш плавний набір етапів.

Відновлення – складний процес, у якому немає «правильного» курсу. Ця ідея може допомогти запобігти рецидиву та заохочувати до здорової турботи про себе, адже кожен процес одужання такий же унікальний, як і людина, яка його переживає.

 

П’ять етапів змін

Фахівці з РХП визначили п’ять стадій, які зазвичай виникають під час відновлення від харчових розладів.

Стадії можуть виникати в довільному порядку та повторюватися кілька разів. Розуміння етапів одужання також може допомогти пацієнту зрозуміти загальний прогрес.

 

Стадія, що передує припущенню (наявності хвороби)

Хоча п’ять етапів не представлені в строгому порядку, ця стадія зазвичай вважається першою, оскільки вона передує тому, щоб людина відкрито визнала наявність проблеми.

Вона може заперечувати або не усвідомлювати шкідливих наслідків своєї поведінки та сприймати невпорядковане харчування як щось нормальне, нехтуючи будь-якими негативними показниками.

На цьому етапі іншим може бути важко висловити свою стурбованість поведінкою близької людини. Людина може уникати запитань або реагувати на будь-які дискусії ворожістю чи гнівом.

Вкрай важливо, щоб близькі були співчутливими – не  звинувачували та не соромили. Як можна надати свою підтримку:

  • Виявляти співчуття
  • Зберігати спокій і намагатися зрозуміти причини такої поведінки
  • Перемкнути увагу з харчової поведінки, на те, що людину цікавило до появи РХП
  • Заохочувати звертатися по допомогу та пропонувати корисні ресурси

 

Стадія припущення

Стадія припущення є вирішальним кроком у відновленні від розладу харчової поведінки. На цьому етапі людина починає усвідомлювати свою проблематичну поведінку та розглядає можливість змін.

Однак на цьому етапі може виникнути внутрішній конфлікт, оскільки людина з одного боку хоче змінитися, а з іншого – зберегти свої порушені харчові звички. Ця амбівалентність заважає людині діяти, що призводить до тривоги, провини та страху перед змінами.

Щоб підтримати людей, які застрягли на цій стадії, дотримуйтеся співчутливого й неосудливого підходу, наприклад:

  • Заохочуйте людину ділитися своїми думками, почуттями та турботами без засудження
  • Відзначайте позитивні кроки, зроблені у напрямку змін, і заохочуйте продовжувати цей шлях
  • З повагою ставтеся до нових ідей

 

Стадія підготовки

На стадії підготовки людина з РХП активно планує та готується внести значні зміни у своє життя. Вона вже вирішила відмовитися від своїх невпорядкованих моделей харчування та робить кроки до цієї мети.

Ці кроки включають розмови про зміни, пошук варіантів лікування та коригування способу життя для підтримки відновлення. Цей етап може надихати, але так само лякати, бо все ще є сильна невпевненість у майбутньому.

На цьому етапі вкрай важливо звернутися за допомогою до спеціаліста з питань психічного здоров’я, оскільки він може допомогти людині подолати будь-які тривалі сумніви чи побоювання та поставити офіційний діагноз розладу харчової поведінки, який може  бути покритий страховкою.

 

Стадія активних дій

Тут людина починає серйозно працювати над зміною своїх думок і поведінки. На цьому етапі люди відмовляються від старих звичок і працюють над формуванням нових навичок, щоб справлятися зі своїм станом більш здоровим способом.

Часто на цьому етапі людина працює з групою лікування, де є терапевт, психіатр, лікар первинної ланки, консультант з питань харчування чи інші медичні працівники. Разом ця група може допомогти людині внести необхідні зміни для реального прогресу.

Однак багато людей з нервовою анорексією також переживають невдачі на стадії активних дій. Турбота та співчуття близьких людей, а також членів лікувальної групи можуть значною мірою допомогти зрозуміти, що невдачі не означають провал. Людина має продовжувати працювати задля тих змін, які вже призвели до здорових звичок.

 

Стадія підтримування прогресу

Це стадія є найтривалішою на шляху відновлення. Вона являє собою точку, в якій люди сконцентровані на підтримці свого прогресу та поступового відновлення.

На цій стадії частота та інтенсивність невпорядкованих думок і почуттів може зменшитися. Замість того, щоб зосереджуватися на зміні поведінки чи на вивченні нових навичок подолання, на цьому етапі людина намагається уникати тригерів, практикувати любов до себе та давати собі більше турботи.

Багатьом людям на цьому етапі корисно продовжувати терапію, відвідувати групи підтримки, щоб бути більш уважними до своїх думок та себе.

Але навіть на цьому етапі можливі зриви й рецидиви. Підтримка близьких допоможе швидко подолати ці невдачі.

 

Пошук допомоги при нервовій анорексії

Нервова анорексія є серйозним, небезпечним і потенційно смертельним розладом. Якщо ви або ваша близька людина боретеся з нервовою анорексією, вкрай важливо звернутися за допомогою.

Найважливішим аспектом одужання від нервової анорексії є пошук лікування. Шлях до одужання може бути не однозначним, але завжди можливо подолати шкідливі думки та поведінку, щоб почати шлях до здоровішого та щасливішого майбутнього.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/stages-change-eating-disorder-recovery