Що таке орторексія?

Орторексія — це розлад харчової поведінки, при якому людина зосереджена на якості їжі та уникає — у гонитві за здоров’ям —  «нездорової» або «поганої» їжі. Людина продовжує прагнути «здоров’я», попри значні негативні наслідки для фізичного та психологічного самопочуття.

«Здорові» продукти зазвичай визначаються на основі таких характеристик, як якість, процес приготування та поживна цінність. Людина переймається, щоб їжа, яку вона споживає була «здорової». Продукти або групи продуктів виключаються на основі суджень щодо того, що є «добре», а що «погано». З часом ці характеристики стають нав’язливою ідеєю.  Спроба контролювати здоров’я, перетворюється — за іронією долі — на повну відсутність контролю. А «здоров’я», якого так прагнули, стає недосяжним через численні фізичні та психічні наслідки обмеження в харчуванні.

Орторексія не є визнаним діагнозом DSM-5. Поки немає визначеної думки, чи вона є варіантом інших РХП, чи окремим розладом. Однак більшість спеціалістів вважають, що орторексія має бути окремим розладом харчової поведінки, що вимагає подальших досліджень і лікування, розробленого спеціально під її симптоматику (Reynolds & McMahon, 2020).

 

Симптоми орторексії

Орторексія не є визнаним розладом психічного здоров’я. Однак дослідники розробили можливі критерії на основі найчастіших симптомів, які спостерігаються у пацієнтів із захворюванням. Деякі з симптомів: (Donini et al, 2022)

  • Надмірна увага до своєї харчової поведінки. Людина має суворі критерії щодо їжі та витрачає значну кількість часу на планування, дослідження, приготування та вживання їжі відповідно до своїх правил.
  • Необхідність контролю над прийманням їжі. Людина виключає певні типи або цілі групи продуктів.
  • Фіксація на «здоровій» та «чистій» їжі. Людина уважно перевіряє склад продуктів, обмежує вживання тих, що їй не підходять, і уникає продуктів, які не є органічними
  • Зосередженість на якості харчових продуктів. Людина ділить продукти на «хороші» та «погані» на основі способу приготування їжі, складу та поживної цінності.
  • Надмірний інтерес до соціальних медіа, блогів і вебсайтів, присвячених «здоров’ю» та «здоровому способу життя».
  • Відчуття провини або сорому, якщо людина вживає «нездорову» або «погану» їжу.
  • Низька самооцінка, якщо людина нездатна дотримуватися правил визначених самою собою.
  • Негнучка харчова поведінка, яка призводить до незбалансованого харчування, що впливає на фізичне та психічне самопочуття та спричиняє проблеми в спілкуванні з іншими, на роботі чи навчанні.

 

Зв’язок з іншими розладами харчової поведінки

Симптоми, схожі на нервову анорексію: страх набрати вагу, занепокоєння зовнішнім виглядом, хвилювання через їжу або обмеження споживання калорій. Основна відмінність між орторексією та анорексією або булімією полягає в тому, що люди з орторексією обмежують свій раціон, бо переживають за своє здоров’я. Пацієнти з анорексією та булімією, обмежують  харчування з причин, пов’язаних із фігурою та вагою. Надмірні фізичні вправи можуть бути симптомом орторексії, якщо їх метою є покращення здоров’я.

 

Медичні наслідки орторексії

Медичні наслідки орторексії залежать від типу та кількості споживаної їжі. Деякі з можливих наслідків недоїдання для здоров’я: дефіцит вітамінів і мінералів, анемія, порушення функціонування імунної системи, зменшення м’язової маси, порушення регуляції температури тіла, незапланована втрата ваги, випадання волосся, проблеми з травною системою, електролітний і гормональний дисбаланс, зникнення менструації, втрата мінералів у кістках і загальне зниження рівня енергії.

 

Як дізнатися, чи є у мене орторексія?

Якщо ви позначаєте продукти як «хороші», «здорові», «погані» або «нездорові», і маєте багато правил щодо їжі та харчування, можливо, у вас орторексія.

Ви можете відчувати себе винним, якщо порушуєте свої встановлені правила. Ви  слідкуєте за самопроголошеними «гуру здоров’я» в соціальних мережах і прагнете до ідеального здоров’я та харчування. Також часто через недоїдання у вас виникає відчуття втоми та запаморочення.

Якщо будь-яка з наведеної вище інформації про вас, зверніться до лікаря. На жаль, люди з орторексією часто вважають, що така поведінка здорова і не сприймають це як проблему. Останнім трагічним прикладом є Жанна Самсонова – блогерка, яка померла, бо харчувалась лише сирими фруктами.

 

Тести, щоб перевірити, чи є у вас орторексія:

  • Дюссельдорфська шкала орторексії (DOS) — це вимірювання орторексичної харчової поведінки, що складається з 10 пунктів (Barthels, Meyer & Pietrowsky, 2015).
  • ORTO-15 — це тест з 15 пунктів, призначений для оцінки характеристик орторексії (Donini et al, 2005).

 

Що викликає орторексію і як вона розвивається?

Як і всі розлади харчової поведінки, орторексія виникає як комплекс генетичних факторів і факторів навколишнього середовища. У деяких людей симптоми орторексії виникають після попереднього діагнозу іншого психічного розладу, наприклад, обсесивно-компульсивний розлад, тривожний розлад через хворобу або нервова булімія. Спостерігається, що орторексія розвивається з плином часу, та у її розвитку є два етапи.

Перший етап – це рішення дотримуватися здорового харчування. Деякі з найпопулярніших дієт, до яких вдаються люди з орторексією – це «чисте» харчування, веганство, дієта Whole 30, сироїдіння, палео та елімінаційна дієта. Певні з них можуть бути безпечними, доки не переростають в патологічну потребу досягти ідеалу. Інша ж частина цих дієт не є збалансованою і може спричинити недоїдання.

На другому етапі обмеження в харчуванні переростає в нездорову, патологічну одержимість дотримуватися встановлених собою правил. Людина продовжує виключати певні типи харчових продуктів на основі їхньої «чистоти» та користі для здоров’я. Жорстке дотримання правил і розширення їхньої низки забирає все більше часу. Через занепокоєність, пов’язану з дотриманням цих правил, людина відчуває стрес, якщо вона їх не виконує. Людина навіть починає оцінювати себе на основі своєї здатності дотримуватися цих правил. Часто вона починає уникати їсти в компанії з іншими. Ці жорсткі правила також призводять до незбалансованого харчування, і, як наслідок, до недоїдання та порушень здоров’я.

 

Хто найбільше в зоні ризику розвитку орторексії?

Люди, у яких раніше був діагностований розлад харчової поведінки, обсесивно-компульсивний розлад, тривожний розлад та інші психічні розлади, які впливають на здатність контролювати результати здоров’я.

Професійні спортсмени також знаходяться у зоні ризику розвитку орторексії. Це може бути пов’язано з впливом особливого типу харчування, спрямованого на покращення їх продуктивності. Також вразлива категорія це люди, що дотримуються дієт, адже часто інформація про них неправдива та шкідлива. Крім того, люди, які сидять на дієті, часто відчувають почуття провини через нездатність дотримуватися правил дієти та необхідності змінити своє тіло.

 

Лікування орторексії

Оскільки орторексія не є визнаним діагнозом DSM, лікування, спеціально розробленого для орторексії, поки що не існує. Однак лікарі використовували різні методи лікування, як для інших розладів харчової поведінки та обсесивно-компульсивного розладу. Медичний працівник повинен оцінити пацієнтів, які звертаються на амбулаторне лікування, щоб переконатися в стабільності їхнього стану.

В ідеалі лікуванням повинна займатися мультидисциплінарна група під наглядом лікаря, дієтолога та психотерапевта, які знаються на розладах харчової поведінки, або сертифікованих спеціалістів з розладів харчової поведінки.

Оскільки втрата ваги часто збільшує ризик посилення обсесивно-компульсивної поведінки, в такому випадку пацієнтам часто рекомендується збільшення ваги.

Для лікування орторексії застосовується експозиційна терапія, сімейне лікування (FBT) і розширена когнітивно-поведінкова терапія (CBT-E). Загальним елементом усіх цих методів лікування є метод експозиції — систематичне повторне введення їжі та умов харчування, яких пацієнт уникає. Також застосовується метод запобігання реакції, щоб усунути компенсаторну поведінку, зокрема очищення та надмірні вправи. Слід також стежити за кількістю фізичних навантажень, аби вони не були надмірними у співвідношенні зі щоденним харчуванням. Метою лікування є формування більш гнучких харчових звичок і зменшення фізичного та психологічного впливу дієти.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/orthorexia/