Свята – це час гармонії та єднання, коли близькі та далекі родичі збираються за одним столом, щоб провести цей час у колі улюблених людей та подякувати за все добре, що приніс рік.

Ідеальна картинка? Часто здається, що вона лише вигадка продюсера фільму, ніж реальність. Час свят може бути стресовим для тих, хто знаходиться далеко від близьких або переживає особливо важкі часи. Згідно з опитуванням Американської психологічної асоціації, 38% людей зазнають підвищеного стресу під час свят.

Якщо взяти цю ідеальну картинку, найреальніше в цьому – «збиратися за одним столом». Згідно з Бюро статистики праці США за 2009 рік, майже всі американці витрачали в середньому більше ніж зазвичай часу щодня в листопаді та грудні на вживання їжі.

У дослідженні Журналу державної політики та маркетингу свята поділяються на три категорії: цивільні, такі як День Мартіна Лютера Кінга; «гастрономічні», такі як День Подяки та Різдво; та змішані – День праці та День незалежності. У такі дні, зазвичай, люди вживають на 14% більше їжі, ніж у середньому протягом дня.

Для людини, яка активно бореться з розладом харчової поведінки, зимові свята стають тим ще випробуванням.

Чим може допомогти встановлення кордонів?

У багатьох сферах життя встановити кордони непросто. Багато хто пов’язує кордони з негативом і вважає, що люди таким чином виявляють свою жорсткість і байдужість.

Але встановлення кордонів – це спосіб показати себе важливим і відгородитися від інших. Фактично, людина робить це для захисту свого емоційного та фізичного благополуччя.

Кордони не знищують здорові стосунки. Вони допомагають підтримувати та посилювати їх. Це спосіб контролювати ситуацію, коли здається, що контроль вислизає.

Встановлення кордонів важливе для самооцінки та самоповаги. Здорові кордони допомагають людині зберігати свої цінності, і не вестись на думки та почуття інших людей. Це потрібно на шляху одужання від РХП.

Свята перевіряють на міцність ваших кордонів. Багато людей почуваються зобов’язаними будувати плани, які їм не зручні. Навіть якщо проблемою для вас є не надмірний фокус на їжі в цю пору року, а конкретне спілкування, засудження деяких членів сім’ї або навіть місця, що викликають тривогу, радості від таких свят буде мало.

 

Як встановити здорові кордони під час свят?

Досвід РХП та одужання від нього – це абсолютно унікальний процес. Так само як і плани на свята можуть бути різними – у когось це традиційні сімейні збори, хтось живе далеко від близьких, або не підтримує з ними тісний зв’язок.

Ми приготували кілька порад щодо встановлення здорових кордонів для тих, хто потенційно може бути залучений до токсичного чи небезпечного середовища під час свят.

 

  1. Встановіть реалістичні очікування.

У ваших батьків можуть бути одні очікування щодо свят, у братів та сестер – інші. Ваші друзі можуть мати свої плани, в які вони хочуть вас залучити.

Це їхні очікування, і ви не повинні їм відповідати. Не намагайтеся догодити всім. Відчуйте, чого ви хочете, складіть план і повідомте іншим про своє рішення. Якщо хтось захоче вас переконати, скажіть, що не хочете перенапружувати себе.

 

  1. Не піддавайтеся почуттю провини.

У міру вашого одужання ви матимете більше впевненості у вибраному шляху. Загрозою для цього може бути почуття провини.

Ви можете відмовлятися їсти якусь їжу або обговорювати тему, яка вам некомфортна. Це нормально, і не варто звинувачувати себе за це. Якщо когось особисто ображає ваше рішення не відвідувати захід чи піти раніше, то це його емоції. Не дозволяйте почуттю провини змінювати ваші рішення.

 

  1. У вас є  право сказати «ні».

Якщо ви не хочете їсти фірмовий гарнір вашої тітоньки, ви можете чемно відмовитися. Якщо вас залучають до неприємної розмови, ви можете перервати її. Якщо хтось коментує вашу вагу, ви можете сказати, що не хотіли б про це говорити.

Ви повинні почуватися вправі сказати “ні” всьому, що приносить вам дискомфорт. Це ваші кордони, й інші люди повинні їх поважати, а не продавлювати.

Кордони, які ви встановлюєте, не є щитом. Це ознака того, що ви цінуєте своє психічне та фізичне здоров’я. Решта має поважати це.

І ті, хто справді дбає про ваші почуття, приймуть це.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/setting-boundaries-a-key-to-holiday-happiness