Розлади харчової поведінки – це складні хронічні стани здоров’я, які потребують тривалого підходу до відновлення. На жаль, шлях до одужання у дітей може бути особливо важким та супроводжуватися рецидивами.

Рецидив РХП  — це повернення або посилення симптомів після покращення чи ремісії. Він може виникнути через стресові фактори, такі як зміни у родині, переживання травматичних подій або інші тригери.

Труднощі з підтримкою стабільного одужання з часом також можуть спричинити рецидив у дітей. Але за належної уваги рецидивам можна запобігти.

 

Загальні ознаки рецидиву розладу харчової поведінки

Розпізнати рецидив розладу харчової поведінки у дітей з РХП в анамнезі може бути складно, оскільки зміни у їхній поведінці чи мисленні можуть бути незначними. Однак чим раніше це виявити, тим швидше можна вжити додаткових заходів лікування, зокрема розробити план запобігання рецидивам.

Уважно спостерігаючи за цими потенційними попереджувальними ознаками, можна виявити рецидив на ранніх стадіях і вжити відповідних заходів.

 

Швидка втрата або збільшення ваги

Раптова зміна ваги є одним із найбільших провісників рецидиву, потенційно вказуючи на відродження ряду розладів поведінки. Втрата ваги може статися через пропуск їжі або надмірне фізичне навантаження, а набір ваги ймовірний після епізодів переїдання.

Якщо ваша дитина лікується від РХП та починає швидко втрачати або набирати вагу, це може бути ознакою того, що розлад повертається.

 

Уникнення певних продуктів

Симптоми розладу харчової поведінки часто включають страх або уникання певної їжі, наприклад вуглеводів або жирів. Нервова анорексія та нервова булімія, зокрема, часто передбачають зосередженість на дієті загалом або певній їжі зокрема.

Якщо ваша дитина починає уникати певної їжі, яку раніше їла без проблем, це може бути ознакою того, що її розлад харчової поведінки повернувся або в неї частковий рецидив.

 

Таємне приймання їжі

Приховане приймання їжі є ще одним із порушень харчової поведінки, що проявляється як частина багатьох різних розладів харчової поведінки, наприклад, розлад переїдання та нервова булімія.

Люди з цими захворюваннями можуть відчувати сором через кількість їжі, що споживають, або через свій спосіб харчування. Це також стосується дітей з РХП.

Дитина може їсти після того, як усі пішли спати, або ж ховає їжу та їсть її тихенько на самоті.

 

Заклопотаність їжею або вагою

Підвищена увага до їжі та ваги може передвіщати рецидив. Якщо ваша дитина починає надмірно говорити про їжу, вагу чи образ свого тіла, це може бути ознакою того, що вона повертається до шкідливої поведінки.

Зацикленість на їжі, харчуванні чи формі тіла, розмірі та вазі також може стати слизькою дорогою для тих, хто лікується від харчового розладу. Ці переживання можуть спричинити інші фактори ризику РХП, такі як низька самооцінка, і призвести до надмірних тренувань або більш невпорядкованої харчової поведінки.

 

Зміни настрою

РХП негативно впливають не тільки на фізичне здоров’я, а й на емоційний стан.

Дослідники виявили, що депресія та тривога тісно пов’язані з багатьма розладами харчової поведінки, а супутні діагнози ще більше посилюють симптоми РХП. Порушення харчової поведінки також часто викликає гормональну дисфункцію, що може призвести до перепадів настрою. До того ж деякі симптоми РХП, зокрема таємне вживання їжі, можуть призвести до антисоціальної поведінки.

Якщо ваша дитина починає усамітнюватися, стає більш дратівливою або виглядає сумною чи роздратованою, це може бути ознакою рецидиву.

 

Що робити, якщо у вашої дитини рецидив

Розлади харчової поведінки, такі як підліткова нервова анорексія, виснажують багатьох дітей і молодих людей. Для батьків виявлення тривожних ознак на ранній стадії може стати ключем до запобігання рецидиву.

Якщо ви думаєте, що у вашої дитини рецидив, спробуйте зберігати спокій і вжити необхідних заходів, що дозволять їй повернутися до одужання.

 

Спілкуйтеся зі своєю дитиною

Важливо мати відкрите та чесне спілкування з дитиною протягом усього процесу одужання. Це може допомогти вам зрозуміти, через що вона проходить і відчуває.

Заохочуйте дитину до розмови та слухайте її слова без засудження. Якщо вона висловлює тривожні думки або говорять про шкідливу поведінку, ви можете порадитися з її лікарем або з фахівцем із психічного здоров’я.

 

Заохочуйте здорові харчові звички

Діти, які страждають від розладів харчової поведінки, можуть мати нездорові стосунки з їжею.

Часто план харчування є частиною одужання. Їх розробляють експерти з урахуванням особливих потреб пацієнта.

Якщо у вашої дитини ознаки рецидиву, перегляньте цей план, щоб дізнатися, які режими харчування та рецепти були рекомендовані. Ви також можете заохочувати здорові харчові звички власним прикладом.

Спробуйте самі вибудувати здоровіші стосунки з їжею. Рух «Здоров’я в будь-якому розмірі» пропонує поради щодо інтуїтивного харчування та інших способів уникнути пасток культури дієти.

 

Відстежуйте показники ваги

Діти з РХП ризикують пережити рецидив, якщо їх вага або заміри тіла почнуть змінюватися. Батьки повинні стежити за цими цифрами, але не робити їх центром розмови з дитиною.

Не так просто дотримуватися цієї золотої середини. Якщо вам потрібна допомога щодо найкращого способу відстежувати показники, проконсультуйтесь з психологом або лікарем.

 

Розв’язуйте супутні проблеми психічного здоров’я

Переважна більшість розладів харчової поведінки виникає разом з іншими психічними розладами, зокрема депресії та тривожні розлади. Однією з головних причин часткового або повного рецидиву є наявність цих захворювань.

Повне одужання від розладу харчової поведінки майже завжди вимагає змін не лише в харчових звичках, але й психічному здоров’ї. Ось чому багато терапевтичних методів, розроблених для лікування розладів харчової поведінки, зосереджені на таких поняттях, як самоприйняття та уважність.

Важливо знати про ці основні захворювання та звернутися за додатковою допомогою, якщо ви помітите ознаки дистресу у вашої дитини. Психолог може надати вам відповідні поради щодо того, як діяти далі.

 

Зверніться за професійною допомогою

Запобігання рецидивам розладу харчової поведінки у дітей вимагає багатогранного підходу. Батьки відіграють важливу роль у процесі одужання своєї дитини та можуть вжити важливих заходів, щоб підтримати та захистити її від рецидиву.

Ви можете самостійно робити вищезазначені дії, але іноді необхідне також професійне втручання.

Кваліфікований фахівець з питань психічного здоров’я, дієтолог або лікар може допомогти створити програму профілактики рецидивів або надати підтримку та вказівки, необхідні для відповідних наступних кроків.

 

Як шукати лікування при рецидиві розладу харчової поведінки

Важливо пам’ятати, що відновлення після розладу харчової поведінки часто є складним і тривалим процесом. Рецидиви трапляються у людей будь-якого віку. Але повторна поява шкідливої поведінки не означає, що ви, як батьки, зробили щось не так.

Натомість ситуація може показати, що сприяло рецидиву розладу. Тоді створюється програма запобігання рецидивам, яка включатиме кроки для вас і вашої дитини, щоб відновити процес одужання.

Звернення до медичного працівника має першочергове значення. Зверніться до лікаря, психіатра, дієтолога чи інших членів команди догляду за найкращою порадою та інформацією щодо того, що робити далі.

Наявність належного рівня догляду може мати значний вплив на запобігання рецидиву розладу харчової поведінки у вашої дитини. І найголовніше не втрачати надію. Рецидив або навіть частковий рецидив не говорить про провал, адже відновлення завжди можливе.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/warning-signs-my-child-is-experiencing-a-relapse