Багато людей із симптомами анорексії, булімії, переїдання та інших розладів харчової поведінки мають в анамнезі травми.

Зв’язок між травою та розладами харчової поведінки

У статті від жовтня 2020 року на веб-сайті Товариства сприяння розвитку психотерапії, обговорювалася поширеність посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших травм у пацієнтів з РХП.

Автори статті, Зої Росс-Неш, М.С., та Паула М. Брочу наводять такі статистичні дані:

 • Близько 70% жінок із розладом харчової поведінки мають в анамнезі травми.
 • Близько 98% чоловіків та 91% жінок, які мають симптоми приступоподібного переїдання, пережили хоча б одну травмуючу подію у своєму житті (дослідження 2012 року).
 • Частота посттравматичного стресового розладу (ПТСР) серед людей з РХП у чотири рази вища, ніж серед населення в цілому.
 • 76% жінок з анорексією зазнавали сексуального насильства (дослідження 2011 року).

У пості від 20 лютого 2018 року в блозі Національної асоціації розладів харчової поведінки (NEDA) доктор медицини Керолайн Кокер Росс зазначила, що РХП та посттравматичний стресовий розлад мають певні подібності.

«[Розлади харчової поведінки та посттравматичний стресовий розлад] відзначаються високим рівнем дисоціації. РХП може бути способом дистанціюватися від думок, емоцій або спогадів, що турбують, пов’язаних з посттравматичним стресовим розладом», – написала доктор Кокер Росс. «Окрім загальних характеристик посттравматичного стресового розладу та розладів харчової поведінки, існують також подібні генетичні та біологічні фактори, які пояснюють цю кореляцію».

 

Вплив травми

У Національній асоціації розладів харчової поведінки повідомляють, що травма може бути «значним фактором ризику» для розладів харчової поведінки, особливо для переїдання або компенсаторної очущуючої поведінки.

Переїдання, очищення та деякі інші симптоми розладів харчової поведінки можуть виступати як механізми подолання стресу шляхом покарання себе або зміни поведінки, щоб уникнути тривожних думок або спогадів.

Якщо людина пережила травму, то розлад харчової поведінки, хоч і шкодить, але тимчасово відволікає від нав’язливих думок при ПТСР.

Нездатність відреагувати здоровим способом на ПТСР та інші наслідки травми може уповільнити одужання від розладу харчової поведінки. Якщо основна причина розладу не усунена, пацієнт може мати підвищений ризик рецидиву РХП.

Коли лікування пацієнта ґрунтується на принципах надання допомоги з урахуванням травм, його шанси на одужання зростають.

 

Основи медичної допомоги з урахуванням травм

Лікування з урахуванням травм не є окремою послугою чи методом. Цей термін описує комплексний підхід до лікування, у якому беруть участь самі пацієнти, їхні сім’ї, лікарі, опікуни, керівники медустанов.

Як описано в Центрі стратегій охорони здоров’я (CHCS), коли медичні установи включають травми у лікування, вони «зміщують акцент [у лікуванні] з питання «На що скаржитесь?» на «Що з вами сталося?»

Це зміщення фокусу в майбутньому може позитивно вплинути на людей із розладами харчової поведінки, багато з яких також боролися із соромом, почуттям провини, низькою самооцінкою та заниженим почуттям власної гідності.

Відповідно до SAMHSA (управління служб наркологічної та психіатричної допомоги), медичним центрам, які використовують лікування з урахуванням травм, потрібно:

 • Усвідомити вплив травми на розуміння різноманітності потенційних шляхів одужання пацієнта.
 • Навчитися розпізнавати ознаки та симптоми травм у пацієнтів, їх близьких та співробітників.
 • Інтегрувати ідеї, знання про травми в політику, процедури та практику центру.
 • Уникати випадкової повторної травматизації пацієнтів, їх сімей або персоналу, визначаючи процедури та методи, які можуть викликати тривожні спогади чи емоційний біль у людей із травмою в анамнезі.

У SAMHSA зазначають, що, роблячи ці кроки, центри медичної допомоги також повинні:

 • Переконатися, що пацієнти, сім’ї та персонал почуваються в безпеці
 • Керувати організацією з урахуванням принципів надійності та прозорості
 • Включити до програми послуги взаємодопомоги та підтримки колег
 • Розставити пріоритети у партнерстві в рамках усієї організації, даючи зрозуміти, що кожен працівник робить свій внесок у лікування
 • Бути уважними до пацієнтів, щоб вони знали, що їхній голос буде врахований у процесі розробки програми лікування
 • Визначити та усунути упереджене ставлення, яке може обмежувати доступ до лікувальних послуг

Особливості лікування в центрах розладів харчової поведінки, які дотримуються стандартів SAMHSA, полягають у співчутливому відношенні, уважності до думки пацієнта, всебічній підтримці з боку всіх співробітників, і все це у безпечній, гостинній та неупередженій атмосфері.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/the-benefits-of-trauma-informed-care-in-eating-disorder-treatment