Пікацизм – це розлад харчової поведінки, який пов’язаний з вживанням неїстівних продуктів, наприклад, волосся, бруду, шматочків фарби.

Оцінка і діагностика

Лабораторних тестів на наявність пікацизм немає, а діагноз ставиться на підставі історії хвороби пацієнта.

Діагностувати пікацизм можна за допомогою тестів на анемію, потенційну непрохідність кишечника і наявність побічних ефектів від вживання токсичних речовин (наприклад, свинець у фарбі, бактерії або паразити брудного середовища).

 

Передумови і симптоми пікацизма

Постійне поїдання неїстівних речовин протягом щонайменше місяця.

Вживання речовин, які не є частиною культурно підтримуваної або соціально-нормативної практики (наприклад, деякі культури пропагують вживання глини в якості лікування).

Продкути які поглинаються змінюються в залежності від віку та доступності. Це може бути папір, мило, тканина, волосся, нитки, шерсть, земля, крейда, тальк, фарба, жувальна гумка, метал, галька, деревне вугілля, зола, глина, крохмаль або лід.

Вживання в їжу цих речовин не відповідає етапу розвитку. У дітей молодше двох років ковтання або засування дрібних предметів в рот – природний процес, що дозволяє дитині досліджувати світ за допомогою почуттів. Іноді вони можуть ковтати неїстівні речовини. Тому дітям у віці до двох років не діагностують пікацизм.

Як правило, хворі пікацизм не відмовляються приймати їжу.

 

Фактори ризику

Пікацизм часто супроводжується іншими розладами психічного здоров’я, пов’язаними з порушенням функціонування (наприклад, розумова відсталість, розлад аутистичного спектру, шизофренія).

Залізодефіцитна анемія і недоїдання – дві найбільш часті причини пікацизма після вагітності. У цих випадках пікацизм – це спроба організму компенсувати велику нестачу поживних речовин. Задоволення цього дефіциту ліками або вітамінами часто вирішує проблему.

Лікар повинен оцінити, чи потрібно пацієнтові клінічне втручання (наприклад, вагітні жінки часто вживають неїстівні продукти, але лікар може визначити, що це не є патологією, що вимагає лікування).

 

Додаткова інформація

Точно невідомо, скільки людей страждає від пікацизма. Швидше за все, це більш поширено в менш розвинених країнах.

Пікацизм може з’явитися у дітей, підлітків і дорослих будь-якої статі.

Вагітним і тим, хто страждає від тяги до неїстівних продуктів слід діагностувати пікацизм тільки коли їх вживання представляє потенційний медичний ризик (через кількість або тип продуктів, які ковтаються).

Пікацизм може бути пов’язаний з розумовою відсталістю, тріхотілломанією (нав’язливе виривання волосся на тілі) і екскоріаціями (розлад колупання шкіри).

 

Лікування

Першочергове лікування від пікацизма включає в себе аналізи на дефіцит мінеральних або поживних речовин і його усунення. У багатьох випадках така харчова поведінка зникає, коли в організм потрапляють відсутні мікроелементи. Якщо причина не пов’язана з недоїданням і розлад не припиняється після заповнення дефіциту корисних речовин, можна застосовувати різні поведінкові втручання.

Вчені, що працюють з аутизмом, розробили кілька різних ефективних інтервенцій, включаючи перенаправлення уваги людини з бажаного об’єкта і заохочення за те, що вона викинула або не стала вживати неїстівний предмет.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/learn/by-eating-disorder/other/pica