Не дивно, що жінки так чи інакше в якийсь момент свого життя можуть переживати період порушення харчування і незадоволеності своїм тілом. Раніше в терапевтичній практиці в основному були випадки РХП серед підлітків і молоді, але тепер це все частіше зустрічається у жінок різного віку, які звертаються за лікуванням, вже будучи дорослими.
Вік і стать часто впливають на розвиток розладів харчової поведінки і незадоволеність тілом. Обидва ці чинники все частіше зустрічаються серед людей різного віку і негативно позначаються на самопочутті в різні періоди життя. Деякі з розладів харчової поведінки у жінок, включають обмежувальну, хронічну і екстремальну дієту і надмірні фізичні навантаження при нервової анорексії або орторексії.
Все це відбувається через те, що жінки турбуються з приводу ваги, незадоволені своїм тілом і мають хибні уявлення про їжу і вагу. Більш того, західний ідеал краси, пов’язаний з худорбою, спонукає жінок підкорятися цим негласним правилам і якось справлятися з цим.
Як наслідок, з’являється психологічна напруга і підвищений ризик супутньої депресії, тривоги і зловживання психоактивними речовинами, які часто призводять до медичних ускладнень і навіть смерті.
Схоже, в сучасній культурі чоловіків цінують за їхні гроші і інтелект, а жінок за їх фізичну привабливість. Тому вони схильні до помилкових уявлень про вагу і їжу. Більш того, фізичні зміни, які відбуваються у жінок під час менструації, вагітності і старіння, тільки підсилюють їх невдоволення своїм тілом.
Найчастіше розладом харчовоъ поведынки і незадоволеністю своїм тілом страждають дівчатка-підлітки і молоді жінки. Однак, ці стани все частіше проявляються і на інших життєвих етапах

Хто схильний до розладів харчової поведінки?
Важко визначити справжню поширеність розладыв харчової поведінки, яка проявляється в різні життєві проміжки, тому що даних мало, а ті, які є, суперечать один одному. Але, схоже, що порушення харчової поведінки можуть бути у жінок різних вікових груп.
Існує мало досліджень поширеності РХП під час певних життєвих подій, таких як вагітність і менопауза. Вважається, що під час вагітності рівень хаотичного харчування нижчі, але ми даремно не беремо до уваги цю категорію жінок при оцінці показників поширеності РХП.
Фактично, серед вагітних жінок в першому триместрі, 7,5% відповідали повним діагностичних критеріїв розлади харчової поведінки, і 23,4% повідомили про проблеми з формою і вагою. Крім того, 2,3% мали ознаки компульсивної поведінки – надмірні фізичні навантаження, голодування і зловживання проносними.

Які зміни відбуваються?
Слід зазначити дві тенденції розладів харчової поведінки на різних етапах життя:
За останні 10 років різко зросла кількість клієнтів середнього та старшого віку, число жінок з РХП старше 35 років збільшилася на 42%.
Крім того, жінки середнього віку, котрі лікуються від розладів харчової поведінки, повідомляють про пізню появу симптомів і більшу тривалість протікання хвороби. Дивно, але найбільша частота госпіталізацій, пов’язаних з розладом харчової поведінки, спостерігається серед жінок у віці 45-65 років, і їх кількість продовжує зростати.
У дослідженні 2010 року літні жінки відзначили, що початок і прогресування РХП сталося, коли їм було 15 років, але лише у віці 31 року вони вперше звернулися за лікуванням. Якщо в минулому розлади харчової поведінки з пізнім початком вважалися рідкістю, то сьогодні їх число зростає.
Також очевидно, що, незважаючи на ранній прояв симптомів, проходять роки, перш ніж деякі жінки звернуться за лікуванням.

Що ми знаємо про порушення харчування?
Добре відомо, що молодь схильна до дієт, екстремального зниження ваги і незадоволеності тілом, але як це поведінка впливає на жінок старшого і середнього віку?
Дієта. В одному дослідженні повідомлялося, що 35% жінок, які дотримуються нормальної дієти, перейшли на патологічну, а 20-30% тих, хто сидить на дієті, частково або повністю відповідали критеріям розладу харчової поведінки. Таким чином, наслідки дієти часто призводять до заниженої самооцінки, негативного сприйняття тіла, зміни ваги, ожиріння і розладів харчової поведінки.
Хоча дієта сама по собі не викликає розладу харчової поведінки, це показник того, що людина може бути схильною до ризику його розвитку. Крім того, в 2014 р 54% жінок повідомили про свої актуальні спроби скинути вагу, при цьому у 35% це приймало екстремальну форму.
Показник незадоволеності тілом серед жінок дуже високий – 91%, причому жінки у віці від 35 до 55 років повідомляють про найвищий рівень незадоволеності тілом серед всіх вікових груп. Є думка, що незадоволеність тілом зменшується з віком, але це суперечить результатам дослідження.
Жінки старше 50 років зіштовхуються з проблемами, пов’язаними зі старінням, оскільки їхнє тіло змінюється, і вони починають порівнювати своє нинішнє тіло з тим, яким воно було в молодості. У міру того, як жінки стають старше, нові проблеми з тілом, здається, тільки збільшують незадоволеність тілом.
Порушене харчування перестало бути тільки проблемою підлітків. Жінки протягом усього життя підвержені ідеалам худорлявості і краси, що робить їх такими ж уразливими перед порушенням харчування, як і підлітків. Але прояв до себе доброти і уважності, а також оцінка терапевтом цих проблем у жінок, показали можливість знизити ризик розвитку розладу харчової поведінки.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/…/disordered-eating-acro…

* хотя эта статья адресована женщинам все расстройства пищевого поведения встречаются и у мужчин.