Багато людей звертаються до їжі для полегшення стресу, смутку та гніву. Однак подібні звички в їжі приносять лише тимчасове полегшення, а за ними можуть швидко наслідувати сором і вина. Цей нездоровий цикл призводить до того, що емоційні їдці відчувають безпорадність, коли справа доходить до їжі, і не можуть впоратися зі стресом здоровими способами.

 

Що таке емоційне харчування?

Емоційне харчування, також зване стресовим харчуванням, – це використання їжі для задоволення емоційних потреб, а  не фізичного голоду. Емоційні їдці звертаються до їжі, щоб винагородити себе після важкого дня, впоратися з самотністю, заспокоїти тривожні та сумні думки. Таке харчування включає прийом їжі навіть після фізичного насичення і споживання великої кількості їжі за один присід.

В одному дослідженні 38% американців повідомили про переїдання або вживання нездорової їжі через стрес, а 34% заявили, що така поведінка була звичкою. Емоційне переїдання може змусити людину почуватися безсилою і нездатною контролювати свою харчову поведінку.

Існує безліч потенційних причин емоційного переїдання, у тому числі:

  • Нудьга: Іноді люди їдять, бо хочуть чимось зайнятися. Їжа може тимчасово допомогти відчути залучення до процесу і відволіктися від порожнечі.
  • Стрес: Стрес призводить до того, що в організмі виробляється високий рівень гормону кортизолу, що викликає потяг до смаженого, солоного та солодкого.
  • Звички з дитинства: Багато батьків винагороджують своїх дітей за хорошу поведінку, даючи їм улюблену їжу. Ідея використовувати їжу для заохочення себе може перенестись у доросле життя. Іноді люди їдять, щоб пережити ностальгію, вибираючи продукти зі свого дитинства.
  • Спілкування: Їжа – це важлива частина спілкування з друзями та родиною. У деяких емоційна їжа викликає інтерес, коли вони бачать, як їдять усі інші.

 

Голод емоційний та фізичний

Розберемося, чим емоційний голод відрізняється від фізичного голоду. Може бути важко відрізнити їх один від одного, але є ключові відмінності в тому, як людина почувається до і після їжі.

Фізичний голод зазвичай проявляється поступово, тоді як емоційний голод з’являється раптово. Коли людина фізично голодна, їй підходять різні продукти, але у разі емоційного голоду, вона хоче продуктів для заспокоєння. Вони зазвичай містять багато жиру чи цукру.

Людина буде почуватися ситою після фізичного голоду, але може не отримати цього відчуття при вгамуванні емоційного, що призведе до переїдання. Вона також з більшою ймовірністю відчуватиме провину та сором після їжі.

 

Цикл емоційного харчування

Часте емоційне харчування може викликати нездоровий цикл «прийом їжі, щоб впоратися з негативними почуттями, а потім поява почуття провини та сорому». Це також може призвести до збільшення ваги, проблем з тілом, самокритики та інших нездорових харчових звичок, таких як обмеження калорій.

Застрявання в емоційному циклі харчування також може призвести до того, що людина не матиме здорових механізмів справлятися зі стресом. У такі моменти важко зрозуміти, як усунути першопричину своїх харчових звичок.

 

Поради з управління емоційним переїданням

Емоційне харчування – це нездорова звичка, якої буває важко позбутися. Однак є кілька способів уникнути цього:

  • Практикуйте медитацію, коли відчуваєте тривогу
  • Зменшіть стрес, ведучи активний спосіб життя
  • Ведіть щоденник харчування, щоб визначити, які тригери призводять до емоційного переїдання.
  • Позбавтеся відволікаючих факторів, таких як телевізор або телефон під час їжі.
  • Намагайтеся не критикувати себе, якщо ви переїли на емоціях.

Регулярна емоційна їжа може призвести до переїдання, сорому та провини, а також до невирішених негативних почуттів. Якщо у вас є така проблема, зверніться за допомогою.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/understanding-emotional-eating