Розлади харчової поведінки є найбільш смертоносними з усіх психіатричних захворювань, від яких сьогодні страждають майже 30 мільйонів американців. Проте вони оповиті багатьма міфами. Тож доктор Ніколас Фаррелл, психолог і клінічний супервізор відділу розладів харчової поведінки Роджерса, допоможе розвіяти п’ять небезпечних стереотипів про РХП.

 

МІФ 1: БІЛІ ДІВЧАТА-ПІДЛІТКИ З ВИСОКИМ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИМ СТАТУСОМ – ЄДИНІ, ХТО МАЮТЬ РОЗЛАДИ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ.

Розлади харчової поведінки не мають визначеної «цільової аудиторії». Вони трапляються у людей різного соціально-економічного та етнічного походження, і навіть різного віку.  Однак існує тенденція зараховувати до групи ризику здебільшого молодь. Більшість людей з діагностованим РХП мають від 12 до 26 років. Але є й ті, кому діагностували РХП пізніше, проте розвинувся він задовго до того, як людина звернулась за лікуванням. Також всупереч поширеній думці, приблизно від 20 до 30% хворих – чоловіки.

 

МІФ 2: ПРО РОЗЛАД ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ЗА ЗОВНІШНІМ ВИГЛЯДОМ ЛЮДИНИ.

Вражає той факт, що в більшості випадків розладу харчової поведінки не відображається на зовнішньому вигляді. Середньостатистична людина з діагнозом РХП частіше має “нормальну” вагу, або навіть повнішу статуру. Якщо ви бачите, що людина зловживає фізичними навантаженнями або має проблеми харчування, не дозволяйте вазі або розмірам/формі тіла людини впливати на те, чи варто заохочувати її звернутися за лікуванням.

 

МІФ 3: ЩОЙНО ЛЮДИ З РОЗЛАДОМ ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ НАБИРАЮТЬ ВАГУ, ВОНИ ВИЛІКОВУЮТЬСЯ.

Стабільність харчування – це лише одна частина картини одужання. Розлади харчової поведінки також пов’язані зі шкідливою системою переконань, коли самооцінка людини майже повністю визначається її образом тіла. Але якщо не працювати над проблемними переконаннями, то шанси на те, що людина збереже стабільність харчування, якої вона прагне досягти, дуже низькі. Кращим симптомом покращення є поміркованість у їжі та фізичних навантаженнях, а також участь у важливих видах життєдіяльності без страху, пов’язаного з їжею або образом тіла.

 

МІФ 4: РОЗЛАД ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ – ЦЕ ВИБІР.

Насправді люди, які страждають на розлад харчової поведінки, мають дуже обмежений вибір у цьому питанні. Ці стани спричинені поєднанням біологічних, психологічних та екологічних факторів, багато з яких абсолютно непідвладні людині. З генетичних досліджень ми знаємо, що ризик захворювання може бути спадковим. Розуміння того, що РХП – це не вибір людини, відіграє велику роль в одужанні. Ми пропонуємо навчання та інформацію про те, як батьки можуть підтримувати психічне здоров’я своїх дітей в Університеті для батьків, а також через сімейні консультації під час лікування.

 

МІФ 5: РОЗЛАД ХАРЧОВОЇ ПОВЕДІНКИ НЕ Є СЕРЙОЗНИМ ПСИХІЧНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ.

Розлади харчової поведінки є найбільш смертельними з усіх психічних захворювань; за сучасними оцінками, 1 з 10 осіб з РХП, передчасно помирає через медичні ускладнення або самогубство. Очищення є поширеним симптомом розладів харчової поведінки  та охоплює небезпечні спроби виведення їжі з організму, наприклад, навмисне викликання блювоти. Це може призвести до запалення та розриву стравоходу, викликати дисбаланс важливих електролітів, які підтримують функціонування органів. А також спричинити серйозні стоматологічні проблеми через роз’їдання кислотою зубів і ясен.

 

Як впливають міфи про розлади харчової поведінки?

Ми знаємо, що чим менше стигма, тим більше шансів, що люди звернуться за допомогою, і тим кращим буде їхній довгостроковий прогноз. Не всі лікарі застраховані від впливу міфів про розлади харчової поведінки; ба більше, розлади харчової поведінки можуть залишатися недіагностованими частково через те, що лікарі не здатні бачити далі стереотипів.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/shattering-5-common-eating-disorder-myths/