Існує багато міфів про причини розладів харчової поведінки, про те, наскільки вони серйозні, та у кого найчастіше розвивається розлад харчової поведінки. Нижче наведено список найпоширеніших запитань, які ми отримуємо про розлади харчової поведінки:

 

Чи є розлади харчової поведінки вибором?

Розлади харчової поведінки – це не вибір. Це складні медичні та психічні захворювання, які пацієнти не обирають. Це біопсихосоціальні захворювання. Це означає, що генетичні, біологічні, екологічні та соціальні фактори відіграють певну роль. Кілька десятиліть генетичних досліджень показують, що біологічні фактори мають важливий вплив на те, у кого розвивається розлад харчової поведінки. Соціальний фактор (наприклад, пропагований ЗМІ ідеал стрункого тіла) є прикладом тригера, що пов’язаний із підвищеним ризиком розвитку РХП. Середовищні фактори також включають фізичні захворювання, дитячий булінг та інші життєві стреси. Розлади харчової поведінки зазвичай виникають разом з іншими психічними розладами, такими як сильна депресія, тривога, соціальна фобія та обсесивно-компульсивний розлад. Крім того, розлади харчової поведінки можуть бути генетичними, оскільки існують біологічні схильності, які роблять людей вразливими до розвитку розладів харчової поведінки.

 

Чи є батьки причиною розвитку РХП у дітей?

Організації в усьому світі, зокрема Академія харчових розладів, Американська психіатрична асоціація та NEDA, опублікували матеріали, які вказують на те, що батьки не є причиною розладів харчової поведінки. Батьків, особливо матерів, традиційно звинувачували у розладі дитини, але останні дослідження демонструють, що розлади харчової поведінки мають глибоке біологічне коріння. РХП розвиваються по-різному у кожної людини, і не існує єдиного набору правил, яких батьки можуть дотримуватися, щоб гарантувати профілактику розладів харчової поведінки. Проте є речі, які кожен член сім’ї може зробити, щоб створити сприятливе для одужання середовище. Швидкість одужання дітей і підлітків зростає, коли батьки залучаються до процесу лікування.

 

Чи у всіх сьогодні є розлади харчової поведінки?

Хоча наша сучасна культура дуже зациклена на їжі та вазі, а порушені моделі харчової плведінкия є дуже поширеними, клінічні розлади харчової поведінки зустрічаються рідше. 20 мільйонів жінок і 10 мільйонів чоловіків стикаються з розладом харчової поведінки в певний момент свого життя. Дослідження 2007 року показало, що 0,9% жінок і 0,3% чоловіків протягом життя мали анорексію, 1,5% жінок і 0,5% чоловіків страждали на булімію, а 3,5% жінок і 2,0% чоловіків мали розлад переїдання. Наслідки розладів харчової поведінки можуть бути небезпечними для життя, а стигматизація психічних захворювань (зокрема розладів харчової поведінки) перешкоджає своєчасній діагностиці та адекватному лікуванню.

 

Чи дійсно розлади харчової поведінки настільки серйозні?

Розлади харчової поведінки мають найвищий рівень смертності серед усіх психічних захворювань. Окрім медичних ускладнень, пов’язаних із переїданням, очищенням, голодуванням і надмірними фізичними навантаженнями, серед людей з розладами харчової поведінки також часто трапляються самогубства. Потенційні наслідки для здоров’я включають серцевий напад, ниркову недостатність, остеопороз і електролітний дисбаланс. Люди з розладами харчової поведінки, також відчувають сильний емоційний дистрес і страждають від погіршення якості життя.

 

Якщо розлади харчової поведінки пов’язані з генетикою, чи можу я щось зробити для свого одужання?

Важливо пам’ятати, що генетика – це не вирок. Завжди є шанс на одужання. Хоча біологічні фактори відіграють значну роль у виникненні розладів харчової поведінки, вони не єдині. Схильність до порушення харчової поведінки  може знову з’явитися під час стресу, але існує багато ефективних методів, яким люди з розладами харчової поведінки можуть навчитися, щоб керувати своїми емоціями та не повертатися до колишніх звичок. Раннє втручання є ключовою частиною профілактики РХП, яке допомагає зменшити серйозні психологічні та медичні наслідки. Відновлення після розладу харчової поведінки – це тривалий процес, що вимагає кваліфікованої команди професіоналів, а також любові й підтримки сім’ї та друзів.

 

Хіба розлади харчової поведінки – це не “дівчача хвороба”?

Розлади харчової поведінки можуть торкнутися будь-кого, незалежно від статі чи сексуальної орієнтації.  Хоча РХП частіше зустрічаються у жінок, дослідники та лікарі починають помічати, що все більше чоловіків і небінарних осіб звертаються за допомогою з приводу розладів харчової поведінки. Дослідження 2007 року, проведене Центрами з контролю та профілактики захворювань, показало, що майже третина всіх хворих на розлади харчової поведінки –  чоловіки. А дослідження 2015 року серед американських студентів виявило, що у трансгендерних студентів найчастіше діагностували розлад харчової поведінки протягом останнього року (Diemer, 2015).

Наразі незрозуміло, чи дійсно зростає кількість розладів харчової поведінки серед чоловіків і трансгендерів, чи більше людей звертаються за лікуванням та отримують діагноз. Оскільки лікарі можуть мати упередження щодо того, кого вражають розлади харчової поведінки, за цей час розлади стають важчими та закріплюються на момент постановки діагнозу.

 

Чи має розлад харчової поведінки типовий вік?

Розлади харчової поведінки можуть розвинутися або виникнути знову в будь-якому віці. Фахівці з розладів харчової поведінки повідомляють про збільшення кількості діагнозів у дітей, деяким з яких п’ять або шість років. Багато людей з РХП кажуть, що шкідливі думки та поведінка почалися набагато раніше, ніж вони це усвідомлювали, іноді у ранньому дитинстві. Хоча більшість людей повідомляють про початок розладу харчової поведінки в підлітковому та юнацькому віці, існують певні докази того, що діагноз ставлять і в більш ранньому віці.

Неясно, чи дійсно розлади харчової поведінки розвиваються у молодшому віці, чи підвищена обізнаність про розлади харчової поведінки у дітей раннього віку призвела до покращення їх розпізнавання та діагностики. Чоловіки та жінки середнього та старшого віку лікуються від розладів харчової поведінки через рецидив, хворобу, що триває в підлітковому чи молодому віці, або через новий початок розладу харчової поведінки.

 

Як довго триває одужання від розладу харчової поведінки?

Час відновлення залежить від людини. Деяким людям стає краще відносно швидко, тоді як іншим потрібно більше часу. Хоча не всі люди з розладом харчової поведінки повністю одужують, багатьом з них вдається покращити свій стан завдяки лікуванню. Навіть після повного одужання багато хто продовжує вживати заходів, аби залишатися здоровими. Це включає планування харчування, регулярні візити до терапевта, дієтолога або лікаря, приймання ліків та/або інші види самодопомоги.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/busting-myths-about-eating-disorders