Синдром нічного переїдання – це розлад харчової поведінки зі збоєм нормального добового режиму прийому їжі. Зазвичай прийом їжі відбувається з раннього ранку до раннього вечора, оскільки почуття голоду залежить від циркадних ритмів. Однак при синдромі нічного переїдання відбувається збій: прийом їжі починається вдень ​​і триває до ночі. Споживання енергії знижується в першій половині дня і значно збільшується в другій. Через нічний прийом їжі порушується сон. За оцінками, синдромом нічного переїдання страждає приблизно 1,5% дорослого населення.

Синдром нічного переїдання відрізняється від синдрому нічної їжі, є не являється розладом харчової поведінки, а порушенням сну. При цьому порушенні люди їдять під час нападів лунатизму або в напівдрімоті. Вони не усвідомлюють своїх дій і можуть прокидатися посеред ночі, ідучи на пошуки готових страв або харчових відходів, і на ранок не пам’ятати про те, що вони їли. Навпаки, люди з синдромом нічного переїдання знаходяться в стані неспання і усвідомлюють, що саме вони їдять.

Основна ознака синдрому нічного переїдання – зростаюче вживання їжі ввечері і вночі з такими особливостями: 1) споживання не менше 25% денних калорій після вечері; 2) пробудження серед ночі для прийому їжі не менше двох разів на тиждень. Рідкісні нічні перекуси не є синдромом нічного переїдання. Люди вживають невелику кількість їжі, але по кілька разів протягом ночі. Зазвичай в хід йдуть залишки їжі і снеки (пластівці або печиво), які не вимагають довгого приготування.

 

Проблеми зі здоров’ям через синдром нічного переїдання

Синдром нічного переїдання може з’явитися поряд з іншими проблемами: відсутністю голоду з ранку, депресією, переривчастим сном, позивами до прийому їжі вночі і переконанням, що їжа допоможе заснути. Є деяка подібність з компульсивним переїданням, але люди з синдромом нічного переїдання можуть як переїдати, так і не робити це в денний час.

Часто синдром нічного переїдання поряд з дистрессом. Люди турбуються про набір ваги і втрату сну. Синдром нічного переїдання частіше зустрічається у людей з ожирінням, але може виникати у всіх вагових категоріях, і не обов’язково призводить до збільшення ваги. Синдром може викликати кислотний рефлюкс і сприяти розвитку карієсу (особливо, якщо людина знову засинає, чи не чистячи зуби).

 

Причини

Точна причина синдрому нічного переїдання невідома. Але вона може критися в генетиці, як і у випадку з іншими розладами харчової поведінки. Тригерами стає стрес, поганий настрій і тривога. Якщо член вашої родини пропускає прийоми їжі вдень, в його ліжку крихти, обгортки від їжі, це може бути ознакою синдрому нічного переїдання.

 

Лікування

Можливе лікування синдрому нічного переїдання полягає в когнітивно-поведінковій психотерапії з веденням записів про їжу і сон, зміні режиму харчування і сну, а також в регуляції стресу. Регулярний сніданок важливий для налагодження циркадного ритму, що часто є проблемою при синдромі нічного переїдання. Лікування також може включати роботу з дієтологом, який допоможе розробити план харчування по споживанню калорій протягом дня, щоб людина не намагалаась компенсувати їх нестачу в нічний час.

Про користь деяких антидепресантів при синдромі нічного переїдання існує не так багато досліджень. Як і немає таких, які підтверджують користь добавок, хоча багато людей їх використовують. Терапія яскравим світлом, яка перезавантажує циркадні ритми і використовується при сезонному афективному розладі, досліджується в якості потенційного лікування.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих страждає синдромом нічного переїдання, важливо звернутися за допомогою.

 

Джерело https://mirror-mirror.org/night-eating-syndrome