Те, як ми сприймаємо своє тіло і відчуваємо себе в ньому, має важливе значення. Образ тіла може впливати на самооцінку, почуття власної гідності і задоволеність собою і своїм життям. Негативне ставлення до тіла впливає по-різному: від відчуття дискомфорту до низької самооцінки і розвитку РХП, від надмірних фізичних навантажень до зміни життєвих звичок. Дісморфофобічний розлад – важлива тема для обговорення серед тих, хто стикається з розладом харчової поведінки, особливо, якщо ви працюєте з такими пацієнтами, або ваш коханий страждає від РХП.

Трохи більше про образ тіла

Образ тіла – це уявлення людини про свою зовнішність. Але мало хто знає, що його можна розбити на підкатегорії: перцептивний, афективний, когнітивний і поведінковий образ тіла.

Перцептивний образу тіла – це суб’єктивне сприйняття свого тіла. Наприклад, у людини може бути відчуття, що вона «занадто худа» або якась частина її тіла «дуже велика».

Афективний образ тіла – це ваші емоції щодо свого тіла, «а саме, чи задовольняє вас ваша зовнішність, вага, форма, і певні частини тіла».

Когнітивний образ тіла відноситься до думок і переконань про себе.

А поведінковий – це те, як людина проявляється, маючи певний образ свого тіла, що може виражатися в розладі харчової поведінки, надмірних фізичних навантаженнях або самоушкодження.

Розгляд образу тіла з кожної з чотирьох позицій може допомогти більш глибоко дослідити своє ставлення до тіла, і зрозуміти, що з цього шкодить найбільше.

 

Дисморфічний розлад тіла

У людини з тілесним дисморфічним розладом (BDD) всі ці 4 області мають спотворення. Люди з BDD не просто погано думають про своє тіло, але «і сильно стурбовані уявним недоліком своєї зовнішності».

Люди з BDD «витрачають багато часу на розглядання своїх недоліків в дзеркалі, порівнюють себе з іншими і намагаються приховати свої “слабкі місця”».

Як правило, ці уявні недоліки відсутні або настільки незначні, що інші не помічають їх. Але навіть якщо людина з BDD почує зворотний зв’язок з боку, то все одно не змінить свою поведінку.

«Тілесний дисморфічний розлад – це тривожний стан, який часто йде рука об руку з депресією, соціальною тривогою і почуттям сорому. У більшості випадків BDD серйозно заважає повсякденній діяльності. Люди часом перестають виходити з дому, спілкуватися і ходити на роботу або навчання».

 

Тілесний дисморфічний розлад і нервова анорексія

BDD часто пов’язують з розладами харчової поведінки, оскільки люди звертаються до РХП і фізичних вправ, щоб змінити уявний недолік зовнішності. Недавнє дослідження показало, що нервова анорексія і BDD також мають загальний неврологічний компонент.

Дослідники Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі виявили, що порушення функції мозку корелюють з тяжкістю симптомів обох захворювань. Ці дані можуть бути корисні при розробці нових методів лікування.

Один з дослідників, доктор Уеслі Керр, заявив: «Можна лікувати захворювання за допомогою психотерапії або психіатричних препаратів, але ми маємо справу з патологією мозку, тому для лікування цих розладів необхідні зміни в мозку».

Це і багато інших дослідження нагадують нам про те, що такі розлади, як нервова анорексія і BDD не обмежуються свідомим вибором приймати їжу (або відмовлятися від неї). Це комплексні розлади, і потрібно також брати до уваги біопсихосоціальні компоненти.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/body-dysmorphic-disorder-anorexia-nervosa