Якщо ви помітили, що цілий день думаєте про їжу, вам важко зосередитися чи навіть спати, причина може бути простішою, ніж ви думаєте: можливо, ви їсте недостатньо. Часто люди дивуються, дізнавшись, що те що вони вважали здоровою дисципліною у прийманні їжі, є видом порушеного харчування.

Сучасна культура говорить, що ми повинні обмежити споживання та дотримуватися дієти, щоб бути стрункими та ідеальними. Можливо, ви користувались різними дієтичним стратегіям, щоб їсти менше — пропускали приймання їжі, обмежували певні типи продуктів, рахуєте калорії або зменшуєте кількість споживаної їжі. І вважаєте, що це корисно для здоров’я. Однак наше тіло думає інакше і протистоїть більшості спроб обмеження їжі.

Протягом більшої частини історії людства (до останніх 100 років або менше) їжа була у дефіциті. Щоб вижити як вид наші предки ставили їжу на перше місце. У часи, коли їжа була менш доступною, вони навчилися нею запасатися. Переїдання, коли нарешті їжа була доступна — не було причиною слабкої сили волі, а цілком нормальною та здоровою реакцією організму на голодування. Той, хто не «переїдав», коли рідкісна тварина потрапляла на їхню територію, не вижив би та не передав би свої гени. Отже, усі ми маємо гени від предків, які надавали перевагу достатньому харчуванню.

 

Чому обмеження їжі не працює

Згідно з ієрархією потреб Маслоу, усі ссавці, як і людина, мають п’ять основних потреб для виживання: сон, вода, повітря, тепло та їжа. Якщо будь-яка з цих основних потреб не буде задоволена, ссавець зрештою помре.

Ці потреби можуть бути тимчасово приглушені, але з плином часу виникає посилене бажання їх задовольнити. Чим довше базова потреба залишається незадоволеною, тим важче стає їй протистояти, і передбачувано відбувається кілька речей:

  • увага все більше зосереджується на задоволенні потреби;
  • стає важко сфокусуватись на чомусь іншому;
  • бажання задовольнити потребу стає все більш відчутним;
  • людина стає все більш дратівливою і нещасною;
  • коли потреба нарешті може бути задоволена, організм перевищує норму, щоб компенсувати депривацію.

Що відбувається, коли ви недосипаєте? Якщо ви не спите достатньо кілька ночей, до кінця тижня ви стаєте дратівливими та маєте проблеми з концентрацією. Коли ви нарешті можете поспати, то спите довше, ніж звичайної ночі.

Подібним чином, якщо ви йдете в похід і забуваєте пляшку з водою, ближче до кінця походу вам стає все гірше і ви думаєте лише про те, щоб випити, а коли нарешті доходите до джерела води, то готові пити її відрами, замість зробити пару ковтків.

Щоб продемонструвати, як це пов’язано з їжею та дієтою, Кеті Кетер, автор навчальної програми здоров’я «Здоровий організм; Навчаємо дітей того, що їм потрібно знати» (Healthy Bodies: Teaching Kids What They Need to Know), пропонує школярам спробувати «повітряну дієту». Учням дають соломинку для пиття, і просять вдихати та видихати через соломинку, затикаючи носи, та слухаючи розповідь довжиною близько хвилини. Як правило, учням важко зосередитися на історії, коли починається обмеження повітря. Вони все більше думають, як отримати достатньо кисню. Коли діти нарешті можуть нормально дихати, то вдихають більшу кількість повітря, ніж зазвичай.

 

Зворотний ефект дієти

Коли людина сидить на дієті або їсть недостатньо для свого організму, вона зазвичай починає все більше думати про їжу, їй важко сконцентруватися на інших речах. Це первинний потяг, який намагається забезпечити виживання. Коли наші базові потреби задовольняються, занепокоєність потребою природно вщухає. Люди на дієті можуть стати такими ж дратівливими, як і ті, хто недосипає. Це може статися у людини з будь-яким розміром тіла. Якщо у вас більший розмір тіла, це не означає, що ваші потреби мають бути меншими.

У своїй книзі «Секрети лабораторії харчування» (Secrets From the Eating Lab) Трейсі Манн підтверджує, що люди, які сидять на дієті, мають когнітивний дефіцит. «Посилена зосередженість на їжі (а іноді й занепокоєння щодо ваги) відвертає увагу від інших видів діяльності. Чим більше людину на дієті турбують думки про їжу, тим важче їй думати про інші речі та виконувати складні когнітивні завдання». Навіть попри те, що люди, які постійно сидять на дієті, можуть не мати традиційного розладу харчової поведінки, занепокоєність їжею може суттєво заважати функціонуванню.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/are-you-preoccupied-with-thoughts-of-food-restriction-may-be-the-cause/#more-4381