Культура дієт заполонила багато сфер життя людини – від засобів масової інформації до розмов в родині та з друзями. Це стало настільки звичним, що ми підтримуємо цей рух своїми розмовами та навіть не усвідомлюємо цього.

Дієтична культура значно впливає на психічне здоров’я та самовідчуття підлітків. Вони зазвичай сильно відчувають вплив соціуму, зокрема через потребу пристосуватися, мати значущі стосунки з іншими та отримувати схвалення оточення. Ці та інші фактори роблять їх вразливими до шкідливого впливу культури дієт.

Щоб протистояти обмеженим і часто шкідливим повідомленням дієтичної культури, важливо створити середовище, які сприяє справді здоровій поведінці. Це може бути задоволення від фізичних вправ, вживання різноманітної їжі та повага тіл будь-якого розміру.

 

Що таке дієтична культура?

Культура дієт має в основі систему переконань, яка цінує худі або підтягнуті тіла більше ніж інші типи статури та пов’язує вагу й розмір тіла зі здоров’ям і соціальним статусом.

Ось деякі характеристики дієтичної культури:

  • Дієтична культура може бути значним джерелом стресу та спонукати людей відчувати багато негативних емоцій, таких як страх, сором і провину щодо вибору їжі.
  • Дієтична культура може сприяти обмежувальній та компульсивній поведінці, коли мова йде про їжу та фізичні вправи. Так споживання їжі стає стресом, а вправи – методом покарання.
  • Дієтична культура часто позначає певну їжу та поведінку як «хорошу» чи «погану». Це може призвести до того, що люди відчувають себе невдахами, якщо не дотримуються загальноприйнятих правил гри.

 

Чому підлітки є вразливими до дієтичної культури?

Підлітковий вік часто є періодом формування, коли у молодих людей починають розвиватися звички, погляди та поведінка, які можуть мати довгостроковий вплив на їхнє психічне та фізичне самопочуття. Це також час, коли формування зв’язків і пошук визнання є особливо пріоритетними. Цей тиск може зробити підлітків більш вразливими до нездорових повідомлень про вагу, їжу та фізичні вправи.

Такі соціальні медіаплатформи, як Instagram і TikTok, мають велику кількість користувачів-підлітків і багато контенту про схуднення, харчування та фітнес. У дослідженні щодо популярних публікацій про харчування та вагу у TikTok виявили наступне:

  • 11,1% вмісту створено користувачами старшого шкільного віку.
  • Майже 44% відео розповідали про втрату ваги, а 20,4% відео про зміну ваги «до» і «після».
  • Тема дієт або дотримання дієти була присутня в 14% відео.
  • Лише 1,4% відео були від зареєстрованих дієтологів.

Крім того, більшість дописів говорили про вагу згідно з певною нормою, і менш ніж 3% про альтернативну вагу. Концепція нормальної ваги підкреслює важливість контролю ваги для гарного здоров’я, тоді як підхід різноманітної ваги зосереджується на ширшому діапазоні способів, як покращити своє самопочуття. Одним з важливих аспектів підходу з урахуванням ваги є доступ до якісної медичної допомоги, яка не стигматизує людей на основі ваги.

Важливо також усвідомлювати, що соціальні мережі можуть бути не єдиним джерелом дієтичної культури в житті підлітка. Батьки, члени родини, друзі, рекламісти та навіть медичні працівники можуть дивитися на здоров’я через обмежену та потенційно шкідливу призму розміру та ваги тіла. Таке ставлення може впливати на підлітків у різних соціальних ситуаціях, коли вони бачать повідомлення ЗМІ та роблять щоденний вибір щодо здоров’я та способу життя.

 

Шкідливі наслідки дієтичної культури

Культура дієт може призвести до різноманітних негативних наслідків, зокрема до зниження самооцінки, нездорових поглядів на їжу, надмірних фізичних вправ та погіршення психічного здоров’я. Люди можуть розпочати нездорову харчову поведінку, наприклад, споживати лише низькокалорійну їжу замість збалансованої та поживної.

За даними Національної асоціації розладів харчової поведінки (NEDA), стигматизація, пов’язана з вагою, може сприяти незадоволенню тілом, що підвищує ризик розвитку розладу харчової поведінки.

Окрім ризику для психічного та фізичного здоров’я підлітків, дієтична культура також може сприяти поширенню оманливої інформації про харчування та здоров’я. Інфлюенсери в соціальних мережах мають першочергову мету продати продукт, а не навчити свою аудиторію, їм часто не вистачає кваліфікації, щоб надавати більш точну та повноцінну інформацію про здоров’я.

Результати одного перехресного дослідження з Великобританії свідчать про те, що культура харчування може мати дедалі серйозніший вплив на молодь. Дослідження показало, що:

  • У 2015 році близько 44% підлітків дотримувалися дієти та 60% використовували фізичні вправи, щоб схуднути, тоді як у 1986 році дотримувались дієти близько 37% підлітків і лише 7% займалися спортом, щоб схуднути.
  • Контроль ваги частіше призводив до депресії дівчат-підлітків у 2015 році порівняно з 1986 роком.

 

На шляху до інклюзивного погляду на здоров’я та харчування

Якщо ви батько, педагог або медичний працівник, ви не завжди можете вберегти молодь від впливу культури дієт. Але ви можете надати доступ до точної, повної інформації про здоров’я та допомогти протистояти потенційно шкідливим повідомленням у їхньому повсякденному житті.

Ви також можете сприяти цілісному ставленню до їжі та фізичних вправ, допомагаючи молодим людям приймати рішення щодо харчування та фізичних вправ, які сприятимуть їхньому щастю, впевненості та розвитку як особистості.

Тіло та спосіб життя кожної людини унікальні, і якщо ми навчимось відзначати ці відмінності, це забезпечить нам ефективний шлях до здоров’я та щастя. Крім того, засвоєння цих уроків у ранньому віці може допомогти підліткам краще піклуватися про своє здоров’я та самопочуття під час переходу до дорослого життя.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/the-effects-of-diet-culture-on-adolescents