Вагітність є складним етапом фізіологічних і психологічних змін, які відбуваються для жінки за порівняно короткий час. Жінки відчувають швидкі зміни форми та розмірів тіла, і змушені істотно переоцінити свій звичний тілесний образ. Не так багато досліджень було присвячено наслідкам сприйняття жінками свого зміненого тіла на перебіг вагітності та на новонароджених. Метою цієї роботи було вивчити зв’язок між стурбованістю жінок змінами форми тіла та виникаючими ускладненнями в перебігу  вагітності та після народження дитини.

Методи: ми проаналізували дані дослідження, в якому взяли участь 253 жінки, чиї показники оцінювалися на четвертому і восьмому місяці вагітності, а потім між шостим і восьмим тижнем після пологів, де була зібрана інформація про пологи та стан матерів і новонароджених. Ми вивчили можливий зв’язок стурбованістю жінок змінами тіла на перебіг вагітності та проблеми новонароджених, використовуючи Опитувальник про сприйняття тіла (Body Shape Questionnaire – BSQ) для визначення наявності або відсутності клінічно істотних занепокоєнь жінок формою свого тіла на 4-му і 8-му місяцях вагітності. На 4-му місяці також оцінювали невдоволення жінки формами свого тіла за допомогою Графічного зображення тіла. Двосторонній і багатовимірний аналізи були виконані з використанням R версії програмного забезпечення 3.4.2.

Результати: Невдоволення тілом, виміряне за допомогою Графічного зображення тіла на 4-му місяці, може послужити причиною виникнення високого ризику кесаревого розтину (6,74, CI95% [1,88-32,16], р = 0,007). Надмірна стурбованість формою тіла на 8-му місяці вагітності призводить до високого ризику передчасних пологів (AOR: 9,41, CI95% [1,06-83,33], р = 0,04). Також були розглянуті інші фактори, включаючи пренатальну депресію у матері.

Висновки: стурбованість жінки змінами форм тіла під час вагітності впливає на здоров’я матері і дитини. Планові дослідження сприйняття вагітною жінкою змін власного тіла та можливе невдоволення формами тіла в перинатальному періоді можуть запобігти негативним наслідкам для фізичного та психічного стану матері та для здоров’я дитини. Для кращого управління цими процесами потрібний комплексний підхід в дослідженні даного питання.

Автори: Орелі Летранчант, Флоренс Курт, Ізабель Ніколас, Жером Сільва, Моріс Коркос

 

Матеріали люб’язно надані Федерацією анорексії і булімії Франції (FNA-TCA, French federation of eating disorder associations).