Коли Стейсі Джонс, наставниця програми “Рівний рівному”, вперше почала лікування розладу харчової поведінки, вона вагалася, чи просити своїх друзів і родину долучатися до процесу лікування. “Я відчувала сором через свій розлад харчової поведінки і не знала, як відреагують на це мої близькі”, – говорить Джонс.

Такі вагання є сумним, але поширеним наслідком стереотипів щодо людей з розладами харчової поведінки. Часто РХП асоціюють з хворобою підлітків, коли ж насправді вони не «мають віку». Кажуть, що середній вік початку розладу переїдання приблизно 21 рік, але він вражає людей будь-якого віку, зокрема літніх людей.

Дорослі можуть відчувати себе менш комфортно, звертаючись за підтримкою до друзів і членів сім’ї з ряду причин. І буває, що лікарі не заохочують це. Але багато хто, як Джонс, виявили, що опора на інших під час лікування може мати вирішальне значення у довготривалій перспективі.

 

Чому соціальна підтримка може бути важливою у лікуванні дорослих

За словами терапевта Equip Даніель Шломо, LMSW, наявність потужної мережі підтримки може бути важливою, щоб допомогти людині почати зміни. Зовнішня підтримка також може «створити позитивне середовище для людини з розладом, даючи їй відчуття, що вона не одна на цьому шляху».

У той час як сімейне лікування (FBT) зазвичай передбачає залучення близьких родичів або опікунів молодого пацієнта, дорослі з розладами харчової поведінки можуть посилити своє лікування за допомогою родичів, друзів, романтичних партнерів тощо. Це часто означає інтеграцію близьких до методів лікування розладів харчової поведінки у дорослих, таких як розширена когнітивно-поведінкова терапія (КПТ-Е) та діалектична поведінкова терапія (ДБТ).

Одне дослідження виявило, що залучення членів сім’ї лише до одного терапевтичного сеансу може покращити швидкість одужання пацієнта. Також люди з розладом харчової поведінки часто вважали певні якості своїх партнерів важливими для свого одужання, зокрема терпіння, співчуття та гнучкість. З іншого боку, соціальна підтримка є невіддільною частиною одужання дорослих, і вона часто поширюється не тільки на сім’ю, але й на друзів, колег і сусідів.

 

Як близькі можуть бути залучені до лікування

Існує кілька важливих речей, які можуть зробити друзі, батьки, брати й сестри, романтичні партнери, щоб позитивно вплинути на одужання. Ось кілька порад:

  • Спільні приймання їжі особисто або онлайн
  • Допомога у щотижневих перевірках ваги та життєво важливих показників
  • Надання підтримки при будь-яких змінах у поведінці
  • Забезпечення простору для обговорення шкідливих суспільних норм
  • Інформування про розлади харчової поведінки
  • Усвідомлення власних звичок щодо здоров’я та пошук власної підтримки чи терапії

Джонс додає: «Йдеться не про те, щоб хтось казав вам, що потрібно робити, і переконався, що ви це зробите. А про те, щоб мати інших людей, які можуть допомогти із завданнями, що роблять життя стресовим, нагадати вам про інструменти та навички, які допомагають, і дозволити вам бути побаченими та почутими».

 

Створення мережі підтримки, яка працює для вас

Потрібно розуміти, що не існує універсального шаблону. «Якщо ви не впевнені, кого включити у свою мережу підтримки або з чого почати розмову, спробуйте підходити по одній людині та по одній розмові за раз», — каже Шломо. «З мого клінічного досвіду більшість людей дивуються тому, наскільки щиро підтримують їхні близькі, коли вони наважуються на такий крок і залучають їх до своєї подорожі».

Відчуття, що вам нема до кого звернутися, може бути важким, але це те, що можна побудувати з часом.  «Відчуття того, що у вас немає друзів або сім’ї, які можуть підтримати вас у вашому одужанні, може викликати багато емоцій, — каже Джонс. «Знайте, що ви не самотні у цьому. Виділіть час на пошук підтримки, якої ви бажаєте, і способів налагодити потрібні вам зв’язки».

Відновлення від розладу харчової поведінки є величезним викликом, незалежно від вашого віку, але воно стає більш можливим і стійким, коли у вас є підтримка та наставники. І якщо ви ще не створили цю спільноту, знайте, що є ресурси, які в цьому допоможуть. Дізнайтеся більше про важливість мережі підтримки.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/im-an-adult-with-an-eating-disorder-do-my-loved-ones-need-to-be-involved-in-treatment/