Анорексія – це розлад харчової поведінки, при якому є сильний страх збільшення ваги, спотворене уявлення про своє тіло та обмежене споживання їжі чи калорій. Боротьба людини з анорексією може супроводжуватися широким набором проблем: низька самооцінка, виснажливі фізичні симптоми та соціальна ізоляція.

Вплив анорексії на соціальне життя людини може бути руйнівним. Якщо ви хочете одужати від анорексії, початок відновлення людських зв’язків — як із самим собою, так і з іншими — важлива частина шляху до кращого самопочуття.

 

Як анорексія може вплинути на соціальні навички

Здорове соціальне життя формується низкою факторів. Це відчуття гарного фізичного самопочуття, самоцінність, зв’язок з іншими, а також здатність бути спонтанним і присутнім у взаємодії. На жаль, багато з цих якостей можуть бути притуплені або відсутні, коли людина страждає на анорексію.

Відповідно до П’ятого видання «Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів» (DSM-5), загальні ознаки анорексії включають:

 • Страхи або занепокоєння щодо приймання їжі в громадських місцях
 • Схвильованість думками про їжу
 • Відчуття неефективності
 • Відсутність спонтанності
 • Сильне бажання контролювати своє життя
 • Імпульсивна поведінка та вживання психоактивних речовин

 

Коли людина з анорексією страждає від поганого харчування, вона може мати симптоми депресії, дратівливий настрій, порушення сну та бути замкнутою. Анорексія може також впливати на когнітивні функції, викликаючи запаморочення, проблеми з концентрацією та погіршення пам’яті.

Будь-який із наведених вище симптомів може заважати людині насолоджуватися здоровим і повноцінним соціальним життям. Наприклад, людині стає все важче брати участь у соціальних заходах. Поведінкові симптоми анорексії включають:

 • Наявність суворих харчових ритуалів
 • Виконання інтенсивних і жорстких фізичних вправ
 • Почуття дискомфорту під час приймання їжі в оточенні інших людей
 • Відчуття тривоги з приводу свят та інших соціальних заходів

Багато людей, які борються з такими розладами харчової поведінки, як анорексія, також мають низьку самооцінку. У деяких випадках низька самооцінка може погіршуватися через соціальну ізоляцію. Крім того, важкі почуття, такі як сором, провина та нікчемність, можуть створювати додаткові бар’єри між людиною з анорексією та її друзями й коханими.

 

Як анорексія може створювати дистанцію

Розлади харчової поведінки, зокрема анорексію, часто називають хворобами-ізоляторами. Загалом тому, що розлад харчової поведінки відокремлює людину від зовнішнього світу.

Анорексія може призвести до відключення від потреб організму, довгострокових цілей і соціальних зв’язків. Може поглибити почуття низької самооцінки, змусити людину почуватися окремо від інших, або відчувати себе в пастці рутини та емоцій, які стали домінувати в її житті.

У одному дослідженні взяли участь 17 підлітків з анорексією віком 12-17 років, що проходили стаціонарне лікування. Дослідження за допомогою фокус-груп та інтерв’ю, виявило наступне:

 • Учасники повідомили про зменшення соціальних зв’язків. У них було мало друзів до госпіталізації, або вони втратили їх частково через боротьбу з анорексією. Учасники також вказали, що їм важко спілкуватися з іншими, бо вони відчувають себе відірваними від зовнішнього світу через перебування в стаціонарі.
 • Учасники боялися втратити соціальні стосунки, і пояснювали цей страх такими факторами, як розлад харчової поведінки, стаціонарне лікування, самоізоляція та соціальна ізоляція.
 • Учасники також мали страх негативних оцінок з боку інших і відчували, що сором’язливість або замкнутість тільки посилюють його. Вони хвилювалися про те, що сказати і як поводитися з іншими.
 • Учасникам було важко впоратись з соціальними ситуаціями, не маючи інструментів, які могли б їм допомогти.
 • Учасники відчули негативний вплив госпіталізації на соціальні зв’язки, хоча був і позитивний аспект у вигляді джерела соціальної підтримки серед інших пацієнтів.

 

Працюємо над відновленням і включенням в життя

Боротьба кожної людини з анорексією та соціальне функціонування унікальні. У деяких людей проблеми з соціалізацією можуть передувати появі симптомів анорексії. У одному дослідженні близько двох третин учасників зазначили, що мали соціальні труднощі до початку анорексії. А для двох третин учасників проблеми з контактами стали стимулом розвитку розладу харчової поведінки (анорексії).

Крім того, люди з анорексією часто страждають від супутніх розладів психічного здоров’я, таких як тривога, депресія та посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), які можуть вплинути на їхнє соціальне життя. Дослідження виявили, що тривожність часто разом з усіма діагнозами розладу харчової поведінки, зокрема при анорексії.

Симптоми анорексії та навички комунікації можуть перекликатися різними способами. Тому для людей, які проходять лікування, може бути життєво важливо приділяти увагу своїм потребам для вибудови соціального життя. Протягом усього часу лікування людина може отримати користь від створення соціальної підтримки, зміцнення зв’язків із самим собою та іншими. Це поступовий процес, але він може бути дуже корисним.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-anorexia-can-affect-social-life-and-skills