Можливо досить складно самостійно продіагностувати наявність у себе РХП. Навіть якщо ваші друзі або члени сім’ї помічають особливості вашої харчової поведінки, вони все одно не можуть знати, чи обґрунтовані їх побоювання.

Ми пропонуємо кілька питань для розуміння, чи є у вас розлад харчової поведінки:

 

Наскільки сильно ви турбуєтеся про свою вагу та форму тіла?

Порівняння себе з іншими шкодить, але в цьому випадку може бути корисним. Як вам здається, ви турбуєтеся більше чи менше про свою вагу та форму тіла в порівнянні з іншими людьми? Чим більше ви переживаєте про це, тим значніше це впливає на вас, ваші рішення та самооцінку.

 

За шкалою від 1 до 10, наскільки ви боїтеся набрати вагу?

Якщо при думці про набір ваги у вас все стискається всередині, це знак тривоги. Звичайно, кожен тією чи іншою мірою переживає про свою зовнішність. Але якщо думка про набір ваги (навіть на один кілограм) викликає у вас сильне занепокоєння, це може бути ознакою розладу харчової поведінки.

 

Як часто ви сидите на дієті?

Ви дотримуєтеся сучасних дієт? Весь час сидите на дієті чи пробуєте нові, щоб схуднути? Одна з найпоширеніших ознак розладу харчової поведінки – постійні дієти.

 

Як ви сприймаєте своє тіло?

Іноді ми не дуже високо оцінюємо своє тіло. Але якщо ви постійно дивитеся на себе через призму негативу, варто звернути увагу. Якщо ваш образ тіла змінює ваше сприйняття себе як особистості чи заважає займатися улюбленою справою – це тривожний симптом.

 

Який тип харчової поведінки?

Існують різні типи порушеної харчової поведінки, найпоширеніші з них – очищення, недоїдання, голодування, переїдання та надмірні фізичні вправи. Вивчіть інформацію про кожний, щоб мати повну картину. Навіть одна із цих форм поведінки у вас сигналізує про наявність проблеми.

 

Як харчування впливає на ваше життя?

Чи заважає вам харчова поведінка вільно проявляти себе на роботі, у школі чи у відносинах? Чи впливає на ваше соціальне, особисте чи професійне життя образ тіла та харчування?

Наприклад, якщо ви не ходите на роботу, тому що не знаєте, яка їжа там буде, або боїтеся, що інші дізнаються про ваше переїдання – у вас ризик розвитку РХП.

Ще один тривожний сигнал, якщо ваша харчова поведінка впливає на медичні показники. Це можна перевірити за допомогою зважування чи аналізів.

Здається, якщо фізичних симптомів немає, отже, немає проблеми. Медичні показники – це лише один із аспектів вашого загального функціонування. Часто на них звертають багато уваги з огляду на вплив РХП на здоров’я, проте інші описані вище ознаки не менш важливі.

 

Заперечення та лікування розладу харчової поведінки

Незнання ступеня розвитку розладу харчової поведінки – одна з перешкод на шляху до одужання. Ваші близькі помічають у вас симптоми захворювання, тоді як ви заперечуєте його наявність.

Іноді заперечення може бути настільки сильним, що ми не усвідомлюємо, наскільки погіршилося становище і що взагалі проблема є. Це часто спостерігається на початкових етапах розвитку РХП.

 

Якщо це стосується вас

Буває страшно визнати наявність проблеми, та змінити звичні моделі поведінки. Якщо ви впізнали себе в будь-якому з наведених вище варіантів, варто звернутися до терапевта, лікаря або дієтолога з питань лікування РХП. Ви можете проходити лікування в зручному для вас темпі, але краще зробити перший крок якомога раніше.

 

Якщо це стосується ваших близьких

Якщо ви помічаєте, що ваша близька людина заперечує наявність РХП, важливо ставитися до цього з розумінням. Спробуйте стати на її місце. Страшно змінювати своє життя чи визнавати, що щось негаразд. Ви можете висловити своє занепокоєння, але постарайтеся зробити це без засудження. Також корисно самим отримувати потрібну на цьому шляху підтримку.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-do-you-know-if-you-have-an-eating-disorder