Якщо у вас (або у вашої дитини) є розлад уникнення/обмежувального споживання їжі (ARFID), можливо, вам було важко пояснити його іншим та як він впливає на вас. ARFID може викликати дискомфорт у соціальних ситуаціях. Наприклад, коли люди переконують вас скуштувати певну їжу. Вам може бути так незручно й соромно, що ви взагалі намагаєтесь уникати таких ситуацій.

 

Що таке розлад уникнення/обмеження споживання їжі (ARFID)?

ARFID – це розлад харчової поведінки, який може трапитися у людини будь-якого віку. Люди з цим розладом обмежують споживання їжі з причин, які не пов’язані з набором ваги. Вони зазвичай чутливі до різних смаків і текстур, мають поганий апетит і можуть боятися наслідків приймання їжі.

 

Як розповідати про ARFID іншим

Як і у випадку з будь-яким розладом, ви маєте право ділитися тільки тією інформацією, якою забажаєте. Можливо, з певними людьми вам легше відкритися, а з іншими ви відчуєте, що комфортніше нічого не говорити про наявність ARFID.

У деяких обставинах можна взяти тарілку, покласти їжу і вдати, ніби ви їсте. Якщо це більш обмежене коло людей, вас можуть вмовляти, щоб ви їли їхню їжу (привіт, бабуся, яка викликає почуття провини!). Але ніхто не має права змушувати вас щось з’їсти. Ви можете відмовитися та назвати будь-яку зручну для вас причину: «У мене алергія», «Я не можу це їсти», «Я вже поїв», «Мені зле» (хоча в часи COVID, у людей це може викликати тривогу), або «У мене розлад обмежувального споживання їжі, через який мені важко їсти цей продукт».

Якщо люди коментують ваше харчування, пам’ятайте, що це не їхня справа, і ви можете ввічливо сказати, що не бажаєте обговорювати вашу алергію, непереносність певних продуктів або ваш ARFID. Якщо ви використовуєте останній аргумент, то будьте готові пояснити, що це за розлад. Якщо люди насміхаються з вашого вибору їжі, ви можете повідомити їм, що у вас розлад, а висміювання не допомагає його перемогти.

Якщо ви робите «особливе замовлення» в ресторані та соромитесь цього, пам’ятайте, що ви маєте право замовляти їжу, яку можете з’їсти, і в більшості випадків персонал захоче вам допомогти без засудження. Вам може здаватися, що всі дивляться на вас, але насправді людям все одно, що їдять інші.

 

Отримайте підтримку

Якщо у вашому житті є люди, з якими ви часто їсте, ви можете поділитися з ними про свій розлад обмежувального споживання їжі, та розказати, як вони можуть вам допомогти. Наприклад, ви можете обрати ресторан на основі того, що зручніше їсти вам. Або за столом вони можуть запропонувати вам скуштувати шматочок їхньої страви, якщо ви захочете (або різних страв, щоб у вас було більше варіантів вибору).

Деякі люди можуть так нічого і не зрозуміти. Але сподіваємось, ви знайдете у своєму житті тих, хто підтримає. Вам не слід соромитися свого розладу.

 

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/helping-others-in-your-life-understand-your-arfid/#more-4686