Для більшості людей фізичні вправи є важливою складовою здорового та насиченого життя. Фізична активність може покращити здоров’я мозку, зменшити ризик захворювань і зміцнити м’язи та кістки.

Однак при розладі харчової поведінки фізичні вправи можуть стати джерелом напруги, тривоги та можливого рецидиву.

В одному дослідженні 37%-54% пацієнтів з анорексією займалися надмірними фізичними вправами. Цей показник був нижчим для людей з булімією (20%-24%), але потенційно від чверті до половини пацієнтів з двома найпоширенішими типами РХП мали надмірні фізичні навантаження. За таких умов це вже не схоже на виняток з правил.

Отже, як відновити заняття спортом в здоровий спосіб при розладі харчової поведінки?

 

Компульсивні вправи

Компульсивні фізичні вправи не є визнаним клінічним діагнозом у Діагностичному та статистичному посібнику з психічних розладів (DSM-5), але вони можуть вплинути на людей з наявним РХП, або спровокувати появу розладу.

Загальні ознаки та симптоми компульсивних фізичних вправ включають:

  • Хвилювання, дратівливість або стрес, якщо немає можливості займатися спортом
  • Дискомфорт під час відпочинку або бездіяльності
  • Фізичні вправи використовуються як засіб очищення
  • Вправи виконуються потайки
  • Заняття відбуваються яка б не була погода, попри травми чи хвороби

Компульсивні вправи можуть призвести до порушення менструального циклу у жінок, остеопорозу, хронічного болю в кістках і суглобах, зміни частоти серцевих скорочень у стані спокою, тріади спортсменок і багато іншого.

Буває важко визначити, як належним чином повернутися до фізичної активності під час одужання від РХП. Навіть якщо компульсивні вправи не були вашим основним симптомом.

Однією з переваг занять спортом є можливість підтримувати здорову вагу. Але  для людини з РХП коливання ваги може стати великим каменем спотикання.

 

Повертайте спорт поволі

Якщо ви не бажаєте або не можете дотримуватися повноцінної дієти, яка б відповідала підвищеному рівню активності; якщо ви розглядаєте відновлення фізичних вправ як спосіб просто спалити калорії, напевно, не час за них братися.

Але якщо ви маєте стабільний стан здоров’я, позитивну фізичну та емоційну реакцію на лікування, наразі не лікуєте фізичну травму та добре харчуєтесь, велика ймовірність, що ви зможете знову почати займатися спортом.

Та зважайте на те, чи ви впроваджуйте фізичні вправи в здоровий спосіб, а не надто швидко. Як це можна зробити:

  1. Розробіть план. Зв’яжіться зі своїми лікарями. Незалежно від того, чи це психіатричні спеціалісти, фізіотерапевти, психологи, дієтологи чи будь-які інші експерти, попрацюйте з тими, хто знає вас найкраще. Розробіть план із вказівками щодо харчування та типів вправ, які можуть його доповнити.
  2. Починайте поступово. Вправи можуть бути помірними та не надто частими для початку. Коротка прогулянка або біг підтюпцем, підняття легких тягарів і невелика кількість основних вправ — крок за кроком повернуть ваше тіло до фізичної форми.
  3. Хай вправи будуть в задоволення. Зазвичай компульсивні фізичні навантаження не приносять задоволення. Частіше вони не надто відрізняються від шкідливих патернів невпорядкованого харчування. Знайдіть заняття, які приносять вам радість, замість того, щоб займатися спортом через відчуття обов’язку.
  4. Уникайте потенційних тригерів. Виключайте усе, що може загрожувати вашому одужанню. Залишайтеся осторонь надмірної спортивної активності чи тренувань — або навіть групи людей чи певного місця, де це пропагується. Нехай ваше повернення до тренувань буде позитивним як фізично, так і морально.

 

Заняття спортом під час лікування від розладу харчової поведінки мають свої труднощі. Особливо важко це може бути тим, хто виснажував себе надмірними фізичними вправами до початку лікування.

Але, зрештою, це того варте. З належним рівнем підтримки та правильними вказівками повернення до вправ може бути корисно з фізичної, емоційної та духовної точки зору.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-to-build-a-healthy-relationship-with-exercise-while-in-recovery