Пандемія COVID-19 стала травматичною подією для людей в усьому світі. В умовах великої кількості смертей, невизначеності і стресу стався різкий сплеск симптомів психічних розладів, в тому числі розладів харчової поведінки. Під час піку пандемії кількість звернень до Національної асоціації РХП збільшилася на 70-80%. Незважаючи на те, що ми входимо в реальність постпандеміі, наслідки травми все ще можуть уповільнювати одужання від розладу харчової поведінки.

 

Чому симптоми розладу харчової поведінки загострилися під час пандемії

На початку пандемії про COVID-19 було мало що відомо. Люди зіткнулися з невідомим раніше досвідом. Локдаун змусив багатьох запанікувати, накопичувати запаси їжі, ізолювати себе від друзів і сім’ї і залишатися вдома, де це було безпечно. Багато зіткнулися з хворобою або страхом захворіти, зі смертю члена сім’ї або втратою роботи.

Дуже часто їжа – це спосіб впоратися зі стресом і тривогою. У ЗМІ піднімалася тема можливого дефіциту продуктів, що змушувало людей купувати товари на місяці вперед. Для людей, схильних до приступоподібного переїдання, наявність такої кількості їжі в будинку може бути тригером, особливо в періоди підвищеного стресу.

У той же час згадки про набір ваги під час пандемії, зроблені в медіа, змусили деяких обмежити споживання калорій через страх набрати вагу. Деякі навіть стали боятися їжі, побоюючись, що там може бути вірус.

34-річна Стефані Паркер так описала свої симптоми розладу харчової поведінки в розпал пандемії: «ОКР і тривога тільки погіршили мій розлад харчової поведінки. Я стала ще більше одержима чистотою, і дозволяла собі їсти, тільки якщо заслужила. Я боялася їжі – побоювалася, що мені стане погано, тому що на продуктах залишилися мікроби».

Страх перед їжею і збільшенням ваги став не єдиним тригером. Крім того, ми почали проводити більше часу в соціальних мережах, стикаючись з нереалістичними зображеннями тіла, матеріалами «thinspo» і іншим потенційно небезпечним контентом. Збільшення кількості відеодзвінків Zoom і FaceTime призвело до того, що люди стали частіше бачити своє обличчя на екрані. Це могло сприяти формуванню негативного образу тіла і одержимості зовнішнім виглядом, посилюючи розвиток розладу харчової поведінки.

Хоча пандемія, можливо, добігає кінця, занепокоєння і невпевненість, які вона викликала, зберігаються. Хоча пройшло вже більше року  багато людей як і раніше залишаються вдома, закривають обличчя масками і ізолюються. Поки держави відкривають кордони, деякі люди боятися повернутися до нормального життя. Ті, хто втратив роботу або близьких людей через COVID-19, можуть все ще боротися з наслідками і емоційними втратами. Пандемія стала колективною травмою для всіх нас, і через довгий час після травматичної події, проблеми з психічним здоров’ям можуть зберігатися.

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це психічний стан, який розвивається після травмуючої події. Це можуть бути кошмари, нав’язливі спогади про подію і уникнення всього, що може викликати думки про травму. Це не означає, що у всіх у нас буде посттравматичний стресовий розлад після пандемії, але ми можемо бути схильні до стресу, неспокою і страху ще багато місяців або навіть років.

Під час пандемії кількість відомостей про загальну тривогу, депресії і розлади адаптації в США виросло з 80% до 90%. Всі ці стани є факторами ризику розвитку симптомів розладу харчової поведінки. Для людей з РХП додаткова травма, викликана пандемією, і її довгострокові наслідки для психічного здоров’я можуть ускладнити лікування симптомів.

 

Як впоратися з постпандемічною травмою в період лікування від РХП

Впоратися з постпандемічною травмою при розладі харчової поведінки може бути непросто. Важливо усунути занепокоєння та стрес, щоб контролювати тригери харчового розладу.

Ось кілька порад, як впоратися зі стресом після пандемії:

  • Практикуйте методи релаксації, такі як йога, медитація і глибоке дихання.
  • Дотримуйтесь здорового збалансованого раціону харчування.
  • Рухайтеся кожен день, виконуючи вправи, або ходіть хоча б 20 хвилин в день.
  • Зверніться до друзів і сім’ї за підтримкою.
  • Зверніться за професійною допомогою, якщо відчуваєте в цьому потребу.

Якщо ви лікуєтеся від розладу харчової поведінки після пандемії, ви не самотні. Спеціаліст з психічного здоров’я може допомогти вам впоратися з симптомами і запустити процес одужання.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/how-post-pandemic-trauma-is-affecting-eating-disorder-recovery