Порушення харчової поведінки – епідемія нашої культури. Коли з їжі роблять ворога, звісно, наша поведінка змінюється. Їжа стає забороненим плодом та прокладає шлях до порушеної харчової поведінки.

Порушенням харчової поведінки може бути дієта. Ті, хто дотримується дієти (навіть помірної), у п’ять разів частіше страждають від розладу харчової поведінки. А люди на екстремальній дієті мають у 18 разів більше ризиків розвинути РХП.

Люди з порушенням харчової поведінки  мають ознаки розладу харчової поведінки, але не у всіх діагностується повний РХП. Різниця полягає в частоті й тяжкості поведінки та дискомфорту, який завдається.

 

Порушення харчової поведінки

Порушення харчової поведінки виникає, коли людина слідує шкідливим моделям харчування. Людям з непереносністю певних продуктів або проблемами зі здоров’ям нічого не залишається, як дотримуватися певної дієти. Кожен випадок особливий.

Найчастіше люди з порушеннями харчової поведінки їдять, щоб впоратися з дискомфортними емоціями. Наприклад, вони можуть почати зосереджуватися на вазі та споживанні калорій, щоб відвернути увагу від інших сфер життя, де вони відчувають себе незадоволеними. Їм здається, що досягнувши цільової ваги, вони стануть щасливими.

 

Розлади харчової поведінки

Коли цільова вага досягається, люди неминуче встановлюють меншу вагу. Так виникає розлад харчової поведінки. Емоційне вживання їжі переростає в переїдання, що іноді призводить до розладу переїдання або нервової булімії.

Люди з розладами харчової поведінки, незалежно від того, відповідають вони діагностичним критеріям чи ні, часто відчувають тривогу з приводу їжі. Як наслідок, вони починають стежити за своїм щоденним споживанням їжі аж до калорій, надмірно займатися спортом або уникати зустрічей за столом з друзями.

 

Як порушені харчові звички можуть призвести до розладу харчової поведінки

Люди довкола нас передають різні повідомлення  – колеги кажуть, що незручно почуваються, якщо їдять пончики в кімнаті відпочинку, близькі говорять, що завтра підуть в спортзал після всього, що вони з’їли.

Сором через вживання їжі породжує ворожість до їжі та пропагує порушення харчової поведінки, яке поступово стає нормою. Що гірше, в інфопросторі все більше говорять про так зване «здорове» або «чисте» харчування.

Дослідники кажуть, що близько 25% людей дотримуються дієтичних порад про чисте харчування.  Ці поради стосуються:

  • Розподілу їжі на «хорошу» і «погану»
  • Читання етикеток, щоб виявити інгредієнти, які вважаються нездоровими
  • Намагання вилікувати хвороби шляхом зміни дієти
  • Обмеження калорій

Орторексія — це розлад харчової поведінки, що характеризується одержимістю «чистим» харчуванням і дотриманням екстремальної дієти. Хоча орторексія ще не включена до Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів (DSM-5), вона загальновизнана в спільноті РХП.

Це нормально захоплюватися модними течіями. Однак дієти та надмірні фізичні навантаження можуть бути небезпечними. Існує тонка межа між очищенням, щоб скинути кілька кілограмів, та розвитком небезпечного для життя розладу харчової поведінки.

Люди, які дотримуються суворих правил харчування, можуть не мати розладу харчової поведінки, але у них вищий ризик його розвитку. Соціальна прийнятність цих дієт також ускладнює виявлення розладів харчової поведінки, адже люди вважають, що усе роблять правильно.

 

Як позбутися порушення харчової поведінки

Можна позбутися порушених харчових звичок до того, як вони призведуть до розладу харчової поведінки. Але в деяких випадках рекомендується професійна допомога.

Зареєстрований дієтолог може допомогти вам подолати свої страхи та практикувати інтуїтивне харчування. Якщо психологічні проблеми є основною причиною невпорядкованої харчової поведінки, психотерапевт може допомогти вам розробити альтернативні механізми подолання.

Їжа живить наше тіло та дає нам енергію на увесь день, вона формує світ і стосунки з людьми довкола нас. Фітнес-трекери та екстремальні дієти змусили нас забути про це.

Практика інтуїтивного харчування та усвідомлення шкідливих поглядів на їжу та образ тіла може допомогти нам зберегти по-справжньому здорові харчові звички.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/eating-disorders-disordered-eating