Емоційно-сфокусована сімейна терапія (EFFT) – це інноваційна модель лікування, яка ґрунтується на глибокій і непохитній вірі в цілющу силу сім’ї. EFFT може застосовуватися в контексті сімейної терапії, діадичної терапії родитель-дитина і самостійно батьками. Фактично, терапевт EFFT може здатися зневажливим, висуваючи припущення, що дочці її батьки потрібні, можливо, набагато більше, ніж терапевт і клінічна команда. Тоді роль терапевта полягала б у тому, щоб навчати і підтримувати батьків у оволодінні навичками, завданнями і, так, почуттями, пов’язаними з трьома областями відновлення:

1) Стати тренером з відновлення своєї дитини, тобто допомагати своїй дитині (незалежно від віку) в процесі повторного годування і переривання симптомів;

2) Стати тренером з емоцій своєї дитини, включаючи, в разі необхідності, лікування старих емоційних травм; і

3) Працювати і долати (що природно) емоції і перешкоди, які виникають у батьків під час цього складного і нового досвіду.

 

Чотири основні принципи, які описують підхід EFFT:

 

1) Акцент на сім’ї: незалежно від їх віку, всі діти хочуть, щоб батьки їх підтримували, і всі батьки хочуть, щоб їх дитина одужала. З точки зору EFFT: «Я не хочу, щоб мої батьки брали в цьому участь» перекладається як: «Я дуже хочу, щоб мої батьки брали участь, але я боюся, що все піде не так», а також: «Я не хочу брати участь в лікуванні моєї дитини» насправді означає: «я дуже хочу підтримати свою дитину, але (знову ж), я боюся, що все піде не так». Така точка зору, за допомогою якої можна фільтрувати «опір», дозволяє терапевту використовувати внутрішню мотивацію людини і сім’ї для спільної роботи в процесі відновлення.

2) Розширення можливостей батьків: як сказав один з родителів, психотерапевт EFFT несе відповідальність за те, щоб допомогти розкрити «родителя-воїна» всередині. Це завдання може бути досягнуте тільки при глибокому переконанні в здатності батьків взяти на себе роль тренера по відновленню і емоціям

– навіть коли батьки спочатку налаштовані критично, зневажливо, не вірять або страждають від фізичного або психічного захворювання (включаючи активний розлад харчової поведінки).

Фінансується програмами і службами психічного здоров’я, Міністерством охорони здоров’я Онтаріо і довгостроковим лікуванням. Програма університетської мережі охорони здоров’я. Думки, висловлені в Бюлетені, не обов’язково відображають думки вищевказаних організацій.

3) Навчання навичкам: психотерапевт EFFT повинен поважати здатність сімей активувати свої власні внутрішні ресурси для підтримки відновлення своєї дитини, одночасно забезпечуючи розвиток навичок в підтримці повторного годування/переривання симптомів і навчання управлінню емоціями. Наприклад, незважаючи на всі свої зусилля, деякі батьки відчувають себе погано підготовленими до того, щоб підтримувати свою дитину такими способами або через брак впевненості, або через відсутність самих навичок.

4) Акцент на емоції: центральна функція розладу харчової поведінки може розумітися як спроба керувати емоціями і уникати їх. Голодні оніміння, заспокійливі засоби та блювота забезпечують полегшення. В результаті, повне одужання від розладу харчової поведінки вимагає оволодіння більш інтенсивним емоційним досвідом, а не звернення до симптоматичної поведінки, щоб впоратися з болем. Ця система, орієнтована на емоції, інформує про всі втручання. Таким чином, терапевт EFFT прагне зрозуміти динаміку сім’ї з точки зору того, як вони відчувають і виражають емоції, і працює з сім’єю, щоб змінити модель уникнення емоцій (явище, яке може бути підсилене присутністю розладу харчової поведінки). EFFT дозволяє батькам отримати такі навички, завдяки яким вони зможуть забезпечити своїй дитині нову впевненість у можливості звернутися до батьків, а не до симптоматичної поведінки під час емоційної необхідності.

 

Стати тренером з відновлення

 

За підтримки терапевта батьки мають право взяти на себе завдання надання підтримки своїй дитині в питаннях харчування і допомогти їй перервати симптоми розладу харчової поведінки. Залучення батьків до програми підтримки поведінкової реабілітації від розладу харчової поведінки не є новою методикою в Канаді, де воно в основному пов’язано з лікуванням дітей і підлітків. В рамках EFFT «підтримуюче керівництво» має на увазі як підвищення самоефективності в батьківському процесі за рахунок використання існуючих сильних сторін, так і навчання новим навичкам батьків, які, бажаючи допомогти своїй дитині, можуть розгубитися, перед грізною і страшною ознакою розладу харчової поведінки.

Хоча характер і інтенсивність участі можуть варіюватися в залежності від вікового розвитку дитини, всі батьки навчаються того, щоб розширити свою участь в реабілітації поведінки своєї дитини. Це робиться шляхом обговорень, відеороликів та рольових ігор, так само, як якщо б вони були медсестрами, вперше потрапили до відділення розладів харчової поведінки. Наприклад, батьки і вихователі навчаються конкретним стратегіям харчування, а також інструментам для підтримки переривання такої поведінки, як очищення, примусове тренування та інше.

 

Стати тренером з управління емоціями

 

Для того, щоб закласти основу навчання управління емоціями, терапевт EFFT надає батькам інформацію про роль емоцій і їх запобіганню на початку і в ході хвороби дитини. Тоді як їх дитина використовувала моделі поведінки при харчовому розладі, щоб керувати емоціями і уникати емоцій, в цій моделі батьки вчаться ставати тренером з управління емоціями своєї дитини, і симптоми таким чином стають непотрібними. П’ять кроків навчання з управління емоціями включають:

1) участь в емоційному досвіді дитини, визнаючи його присутність,

2) позначення емоцій,

3) перевірка досвіду і

4) задоволення емоційних потреб. Зокрема, батьків навчають реагувати заспокійливо на смуток, боятися з захистом і злитися, допомагаючи своїй дитині встановити відповідні прив’язаності. Батьків також вчать виявляти і реагувати на «помилки» своєї дитини, тобто поведінку або заяви, які не відповідають чуттєвим емоціям та пов’язаним з ними потребам.

Наприклад, родитель, у якого домінуюча модель поведінки дитини є ворожою, вчиться залучатися і реагувати на неминучий вразливий біль, який лежить в основі прояву гніву. Крім того, коли це необхідно, і як тільки всі інші кроки будуть виконані, батьки отримують такі навички:

5) допомагати своїй дитині справлятись з  емоціями, в тому числі вирішувати проблеми, якщо це необхідно.

 

У контексті навчання управління емоціями терапевт EFFT може також навчати батьків полегшувати зцілення невирішених емоційних травм в сім’ї.

Наприклад, в деяких сім’ях дитина, яка страждає розладом харчової поведінки, буде відчувати глибоке обурення по відношенню до одного або обох батьків, що веде до віддалення або ворожим відносинам, і для батьків дуже важко грати активну роль в їх лікуванні. Інші сім’ї розкажуть про пережиті травми, відштовхування або серйозні конфлікти, які, можливо, були чинником в боротьбі дитини з емоціями і, в свою чергу, сприяли розвитку або збереженню хвороби. У цих випадках батьки навчаються підтримувати дитину з точки зору її болю, використовуючи кроки навчання управління емоціями і висловлюючи здорову підзвітність у відповідь на «те, що пережила їх дитина». Коли батьки реагують на свою дитину, відчуваючи її біль, приймаючи на себе частину тягаря та визнаючи «травми, втрати і невдачі», дитина може почати справлятися з раніше некерованими емоційними переживаннями і спогадами. Ця батьківська підтримка призведе до збільшення почуття впевненості дитини в управлінні болісними емоціями, а також створить безпечне місце для дитини, де вона зможе звільнитися від почуття провини за розвиток хвороби та самознищення за те, через що, на її думку, «довелося пройти близьким». Один з родителів назвав цей процес хіміотерапією, яка звільнила його дитину від раку самозвинувачення (див. Вісник NEDIC, том 26 (1)) для отримання більш докладної інформації про дане втручання).

Таке навчання управлінню емоціями дуже корисно. По-перше, оскільки батьки приймають цей новий спосіб спілкування зі своєю дитиною, відносини між батьками і дітьми будуть ставати глибше, а їх зусилля з підтримки дитини з поведінковими симптомами будуть більш ефективними. По-друге, оскільки дитина збільшує споживання їжі і частота симптомів зменшується, емоційна підтримка батьків допоможе дитині впоратися з потоком емоцій, які неминуче нахлинуть. Активна участь, підтвердження та зниження болю призведе до зниження ймовірності рецидиву Нарешті, головною метою навчання керуванню емоціями є підтримка батьків, оскільки вони підтримують свою дитину в «інтерналізації» – здатності керувати емоціями і саморегуляцією. Ця робота надасть дитині докази того, що її батьки можуть «впоратися» з її болем, включаючи гнів, спрямований безпосередньо на них. Це дозволить дитині безпосередньо спілкуватися з батьками, коли виникнуть проблеми, а не за допомогою дій, виражених в розладі харчової поведінки.

 

 

Таблица 1: шаги по обучению управления эмоциями (PDF)

 

Подолання страхів та перешкод

 

Ми виявили, що для батьків нормальним явищем є процес боротьби з емоціями та перешкодами, які виникають при виконанні завдань реабілітації та навчання з управління емоціями. Наприклад, деякі батьки сильно хвилюються, коли необхідно взяти на себе роль тренера по відновленню, побоюючись, що їх дитина ніколи не зможе «пробачити» їх за те, що вони були залучені в явну протидію з нею. Інші батьки виявили, що вони починають «відступати» різними способами через страх, що стрес, пов’язаний з завданнями одужання, може привести до того, що їх дитина перейде від обмежень до очищення або, що ще гірше, до депресії, збігання, заподіяння собі шкоди або самогубства. Інші повідомляють про труднощі при сприйнятті «невдач» і «відмов», коли їх зусилля з підтримки дитини зустрічаються порожнім поглядом, закочуванням очей або навіть агресією. У цих випадках терапевт може працювати з батьками, допомагаючи з увагою ставиться до страхів, сорому, безпорадності або гніву, щоб повернути їх до початкової задачі реабілітації та навчання з управління емоціями.

 

Так саме дуже унікальний та енергійний аспект моделі EFFT передбачає можливість для клініцистів обробляти будь-які власні емоційні реакції по відношенню до дитини або батьків, в тому числі, коли їх віра в повне одужання коливається при виникненні жахливих обставин. Зокрема, коли лікування не просувається, терапевти беруть участь в «орієнтованому на емоціях» спостереженні, щоб ідентифікувати і просуватися через (що природно) емоційні «блоки», які можуть заважати терапії. Наприклад, терапевт, який працює в такому підході, може відчути непевність щодо того, щоб заручитися підтримкою батьків в якості союзників з реабілітації, якщо родитель спочатку здається «людиною, близькою до божевілля» (як описала себе одна мама!), Або, якщо видається , надмірно критичною або ворожою, що може бути загальною реакцією на виклик, який розлад харчової поведінки представляє для сім’ї. Спостереження за емоціями дозволяє терапевту пробиватися через їх «блоки», відновлювати прихильне ставлення до боротьби батьків і відкривати нові шляхи для роботи з батьками в якості союзників.

Підсумок

 

Протягом десятиліть клініцисти і дослідники працювали спільно, намагаючись розробити ефективні методи лікування розладів харчової поведінки, зокрема, нервової анорексії, одного з найскладніших для лікування психічних розладів. Відсутність доказів ефективності лікування означає, що керівні принципи для лікування є незначними, і необхідно розробити нові підходи, що демонструють потенціал. Ми вважаємо, що EFFT є одним з таких підходів, і попередні дослідження дають багатообіцяючі результати. З огляду на те, що підхід спрямований на виділення всім сім’ям значущої ролі в реабілітації їх близької людини після розладу харчової поведінки і надання батькам певних навичок, щоб ефективно справлятися з цією роллю, здоров’я дитини (знову ж таки, «дитина» будь-якого віку) буде відновлено і дитина отримає навички управління емоціями, необхідні для вирішення життєвих завдань. Нарешті, методи EFFT дозволяють родині – а також клінічній команді – знаходити нові шляхи до одужання в умовах глухих кутів, які в іншому випадку могли б перешкодити реабілітації.

Источник.

Список використаної літератури

  1. Dolhanty, Joanne, and L. Greenberg. «Emotion-focused therapy in the treatment of eating disorders.» European Psychotherapy 7 (2008): 97-118.
  2. Dolhanty, J. and Lafrance, A. (2011) Mother-Daughter Dyads Using Emotion-Focused Therapy. Bulletin. 26 (1). National Eating Disorder Information Centre.
  3. Halmi, K. A., Agras, W. S., Crow, S., Mitchell, J., Wilson, G. T., Bryson, S. W., & Kraemer, H. C. (2005). Predictors of treatment acceptance and completion in anorexia nervosa: implica¬tions for future study designs. Archives of General Psychiatry, 62(7), 776
  4. Wilson, G. T., Grilo, C. M., & Vitousek, K. M. (2007). Psychological treatment of eating disorders. American Psychologist, 62(3), 199.