Під час одужання від розладу харчової поведінки корисно практикувати усвідомленість. Усвідомленість (або «майндфулнес») – це практика концентрації уваги на теперішньому моменті. Вона допомагає прийняти свій фізичний і емоційний стан, таким як є.

Усвідомленість допомагає справлятися зі стресом, який виникає в процесі одужання. Лікування від розладу харчової поведінки часто дійсно складний процес. Відновлення вимагає великих зусиль, тому що потрібно змінити свої звичні думки і поведінку. Складнощі можуть виникати з кількох причин.
Одна з них – компульсивна поведінка, пов’язана з розладом харчової поведінки. Тяга до такої поведінки часто настільки сильна, що здається нездоланною.
По-друге, відмова від звичної поведінки може викликати сильне почуття тривоги, провини, відрази чи інші неприємні відчуття. Ці перешкоди на шляху до одужання часто діють пригнічуюче.

Поради з усвідомленості

Знання, як справлятися з почуттями і поривами в процесі лікування, допомагає йти далі, навіть коли важко. Ось п’ять порад з усвідомленості для одужання від розладу харчової поведінки:

# 1: Сконцентруйтеся на теперішньому моменті
Один із способів повернутися в даний момент – описати те, що вас оточує, за допомогою органів почуттів. Що ви бачите, чуєте, можете понюхати, сбробувати на дотик або спробувати на смак? Якщо фокус на смак викликає у вас тривогу, краще сконцентруйтеся на інших почуттях. Ця практика допомагає повернутися в тут і зараз, замість роздумів про майбутнє.

# 2: Усвідомлене дихання
Одна з поширених практик майндфулнес – це дихання. Усвідомлене дихання допомагає знизити рівень стресу. Фахівці з розладів харчової поведінки рекомендують повільно рахувати кількість вдихів і видихів. Так ви допомагаєте своєму розуму бути більш уважним.

# 3 Навик нейтральної присутності в тілі
Практикувати присутність – значить відчувати себе в своєму тілі. Цей навик усвідомленості може важко даватися людям з розладом харчової поведінки. Складно занурюватися в тіло, якщо у вас є негативні думки про нього. Один із способів відновити зв’язок зі своїм тілом – зробити глибокий вдих і відшукати ті частини тіла, до яких ви ставитеся нейтрально.
Нейтральне місце в вашому тілі – то, де немає ніяких позитивних або негативних почуттів. Так ви переключаєте вашу увагу з негативного на нейтральне.
Згодом ви станете краще усвідомлювати своє тіло, не відчуваючи негативної реакції. Це особливо корисно при лікуванні розладу харчової поведінки, оскільки погане сприйняття тіла підштовхує людину до РХП.

# 4 Навик  фізичної та емоційної присутності в тілі
Ще один навик усвідомленості – звертати увагу на те, де знаходяться ваші емоції в тілі. Наприклад, деякі люди відчувають гнів в руках або смуток в грудях. Можливість помічати фізичні відчуття своїх емоцій може допомогти вам більше звертати увагу на свої почуття, не намагаючись якось їх змінити.

# 5: Медитація самоспівчуття
Співчуття до себе дійсно дає ефект в процесі одужання від розладу харчової поведінки. Самоспівчуття допомагає бути до себе більш прихильними і добрими замість того, щоб засуджувати себе.
Один із способів практикувати це – закрити очі і уявити собі когось или щось, що викликає відчуття щастя та любові. Це може бути все що завгодно: людина, тварина, мультиплікаційний персонаж. Уявіть, що вони могли б сказати вам про ваші почуття.
Зверніть увагу на те, як вам отримувати від них це співчуття і любов. Як ви відчуваєте це в тілі? Які емоції це викликає? Якщо ви дозволите собі відчути співчуття з боку інших, це допоможе вам бути більш співчутливими до себе.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/5-important-mindfulness-tips-for-eating-disorder-recovery