Більшість батьків можуть підтвердити, як важко змусити дітей пробувати нову їжу. Перебірливість у їжі не є чимось новим, але що, як вона виключає багато продуктів, ніколи не зникає або погіршується?

Розлад уникнення/обмежувального споживання їжі (ARFID) – це розлад харчової поведінки, який полягає в надмірному уникненні або низькому споживанні їжі. Доктор Джулі Лессер, доктор медичних наук, дитячий та підлітковий психіатр з Роджерс-Міннеаполісу, ділиться сімома фактами, які ви повинні знати про ARFID.

 

  1. ARFID відрізняється від перебірливого харчування.

Хоча перебірливе харчування та ARFID мають певну схожість, ARFID відрізняється за рівнем фізичного та психічного дистресу, який спричиняє їжа. Люди з ARFID мають труднощі з жуванням або ковтанням, можуть давитися або задихатися, якщо їжа викликає у них високий рівень тривоги. Тривога також може змусити їх уникати будь-яких соціальних ситуацій, пов’язаних з прийманням їжі, таких як шкільний обід або день народження.

При ARFID люди уникають їжі через її текстуру, запах і зовнішній вигляд, або через минулий негативний досвід, такий як задуха чи блювота. ARFID є новим доповненням до DSM-5, офіційного списку психіатричних діагнозів. До цього додавання його класифікували як розлад харчування у дітей чи немовлят або як РХП не визначений іншим чином.

 

  1. ARFID може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям.

Одним із найпоширеніших наслідків ARFID є значна втрата ваги або нездатність набирати вагу та рости, коли організм перебуває у фазі росту. Значний рівень дефіциту поживних речовин вимагає вищого рівня медичної допомоги для стабілізації стану.

 

  1. Пацієнти з ARFID не переймаються втратою ваги чи зовнішнім виглядом свого тіла.

Попри те, що втрата ваги є частою ознакою ARFID, це не є причиною відмови від їжі. Відсутність занепокоєння щодо образу тіла або страху набрати зайву вагу – це одна з ознак, що відрізняє ARFID від інших розладів харчової поведінки, таких як нервова анорексія та нервова булімія. Втім, наслідки ARFID можуть бути такими ж серйозними.

 

  1. ARFID може виникати у людей будь-якого віку та статі.

Найчастіше ARFID діагностується у дітей та підлітків, але він може зустрічатися й у дорослих. Зазвичай це ті, кого не лікували в дитинстві від цього РХП, та у кого тривалий час спостерігається вибіркове харчування на основі сенсорних проблем або почуття відрази до нової їжі. Хоча деякі РХП частіше зустрічаються у жінок, ARFID рівномірно охоплює обидві статі, можливо, навіть частіше зустрічається у чоловіків.

 

  1. Багато людей з ARFID мають супутні захворювання.

Часто люди з діагнозом ARFID мають супутні тривожні розлади, розлади настрою або інші стани, такі як розлади аутистичного спектра. Якщо у людини присутній медичний стан, який впливає на апетит або приймання їжі, ступінь уникнення їжі повинен виходити за рамки очікуваного, аби класифікувати його як ARFID.

 

  1. ARFID має психологічні та фізичні попереджувальні ознаки.

Психологічні ознаки:

– Страх вдавитися або викликати блювоту

– Відсутність інтересу до їжі або апетиту

– Перебірливість у їжі, яка погіршується

– Обмеження споживання їжі з певними текстурами

– Скарги на розлад шлунку або відчуття переповненості під час приймання їжі.

Фізичні ознаки:

– Спазми в шлунку та інші шлунково-кишкові скарги

– Непереносність холоду

– Порушення менструального циклу

– Труднощі з концентрацією уваги

– Запаморочення або непритомність

– Проблеми зі сном

– Втома

 

  1. Лікування ARFID є ефективним.

Попри те, що ARFID є нещодавнім доповненням до DSM-5, вже існують ефективні методи його лікування. Один з таких методів лікування, когнітивно-поведінкова терапія з особливим акцентом на запобігання впливу та реакції, допомагає пацієнтам набути навичок подолання труднощів для довгострокового одужання.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/more-picky-eating-7-things-know-about-arfid/