Зимові місяці – потенційний тригер для людей із розладами харчової поведінки. Холодніша погода, стрес через свята та інші фактори можуть погіршити проблеми з психічним здоров’ям. У цій статті ми розповімо, чому симптоми РХП посилюються взимку, і що може допомогти вам підготуватися до сезону, підтримуючи одужання.

 

Сезонна депресія

Через меншу кількість сонячного світла, холоднішу погоду та короткі дні багато хто скаржиться на поганий настрій та нестачу енергії взимку. У деяких можуть виникнути симптоми сезонного афективного розладу (САР), типу депресії, пов’язаної зі змінами атмосфери протягом певної пори року. У більшості людей симптоми САР проявляються у зимові місяці, коли дні стають коротшими, а погода холоднішою.

Нестача сонячного світла часто впливає на погіршення настрою взимку. Сонячне світло відіграє важливу роль у виробленні мелатоніну, тим самим регулюючи сон. Нестача світла взимку порушує біоритми організму, викликаючи безсоння чи надмірний сон. Перебування на сонці також підвищує вироблення серотоніну – гормону радості.

Сезонний афективний розлад зазвичай поєднується із симптомами розладу харчової поведінки. Одне дослідження показало, що 27% пацієнтів із розладом харчової поведінки мали симптоми САР. У людей з РХП симптоми можуть погіршуватись у холодні місяці, коли починається сезонна депресія. Навіть якщо у вас немає САР, недолік сонця може ускладнити ваше одужання.

 

Святковий стрес

Зимові свята пов’язані з прийомами їжі. При РХП це може стати тригером, надмірним стресом та занепокоєнням.

Крім того, свята викликають хвилювання щодо купівлі подарунків, фінансів, подорожей, спілкування з родичами та друзями. Стрес та занепокоєння є основними причинами симптомів розладу харчової поведінки. Для багатьох людей з РХП їжа стає способом набути почуття контролю, коли вони не можуть заспокоїтися здоровими способами.

 

Зміна ваги взимку

Збільшення ваги взимку – звичайне явище, оскільки холодніша погода змушує проводити більше часу в приміщенні. Дослідження показують, що в середньому за зиму людина набирає до кілограма ваги, а людям здається, що вони погладшали на цілих 3.

Будь-яке реальне збільшення ваги або страх перед нею може спровокувати розлад харчової поведінки. Думки про набір ваги можуть призвести до негативних відчуттів та посилення дисморфії тіла. Через це люди починають рахувати калорії, недоїдати та вимотувати себе фізичними вправами.

З віком ми схильні набирати вагу, але це все ще непросто прийняти.

 

Підтримка одужання від розладу харчової поведінки взимку

Підтримка одужання від РХП взимку непроста через велику кількість потенційних тригерів. Ось що ви можете зробити, щоб підтримати себе:

  • Дотримуйтесь розпорядку дня: це важливо всім, але особливо якщо у вас є розлад харчової поведінки. Регулярний розпорядок допоможе вам спланувати свій день, включаючи прийоми їжі. Зима може порушити ваш графік, але дотримання режиму може запобігти будь-яким негативним наслідкам.
  • Спробуйте світлотерапію: світлотерапія – це один із методів лікування сезонного афективного розладу або поганого настрою взимку. Ви можете використовувати штучне джерело світла, щоб компенсувати нестачу природного світла, і таким чином покращити свій сон, настрій та збільшити енергію.
  • Будьте на зв’язку зі своїм терапевтом: звертайтеся до терапевта, якщо ви відчуваєте погіршення симптомів розладу харчової поведінки у зимові місяці. Він може допомогти вам розробити план, як упоратися з потенційними тригерами.

Великій кількості людей складніше підтримувати одужання від розладу харчової поведінки в зимовий час. Важливо якнайшвидше звернутися за допомогою, щоб уникнути негативних наслідків та прискорити одужання.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/why-eating-disorder-symptoms-can-intensify-in-the-winter