Дейпнофобія – це боязнь прийому їжі в громадських місцях. Вона виникає не тільки у людей з розладами харчової поведінки.

Наша культура настільки очорнила їжу і харчування, що тепер вони сприймаються скоріше як вимушене зло для виживання, ніж приємний спосіб турботи про тіло. Таким чином, прийом їжі в ресторанах і кафе може викликати почуття уразливості, дискомфорту і страху, які впливають на самооцінку, ставлення до їжі і голоду, а також взаємини з іншими людьми.

 

Розуміння природи страху перед прийомом їжі

Боязнь прийому їжі в громадських місцях часто називають «фейковим» розладом. Однак, так багато людей його відчувають, що у нього з’явився термін – дейпнофобія. Дейпнофобію можна розглядати як тривожний розлад або фобію зі специфічними проявами.

У центрах реабілітації CAST призводять таке визначення: «Якщо людина боїться негативної оцінки з боку інших, це можна вважати соціальним тривожним розладом. В іншому випадку дейпнофобія – специфічна форма фобії». Люди, які відчувають страх прийому їжі в громадських місцях пов’язують це з «униканням, боязню критики, збентеженням, прискореним серцебиттям, пітливістю, нудотою і відчуттям, ніби вони в пастці».

 

Чого боїшся ти?

Страх через прийом їжі в ресторані необов’язково пов’язаний з самою їжею. Він часто стосується того, як інші будуть на вас реагувати.

Люди, котрі лікуються від розладу харчової поведінки, переживають, що їм будуть задавати питання, пов’язані з їх харчуванням, будуть примушувати їсти, осуджувати за наявність у них розладу харчової поведінки, або оцінювати їх прогрес в лікуванні. Люди з більшою вагою відчувають винятковий стрес при прийомі їжі в громадських місцях.

Багато з них стикаються із соціальною дискримінацією вже при вході в ресторан, оскільки багато приміщень, столи, сидіння і туалети малі для них. Крім того, вони бояться, що інші будуть судити про їх переваги в їжі, дивлячись на їх вагу. Це впливає  на їх вільний вибір страв.

Прийом їжі в громадських місцях також може викликати тривогу через COVID-19, оскільки багато хто перебував довгий час вдома. Відповідно, тепер присутність інших людей у ​​просторі може викликати додаткову тривогу.

 

Як впоратися з дейпнофобією

Якщо ви відчуваєте занепокоєння при прийомі їжі в громадських місцях, це не обов’язково має привести до соціальної ізоляції. Оскільки цей страх часто проявляється як тривожний розлад, можна лікувати саме його.

Попрацюйте з фахівцем, вивчивши, які страхи лежать в основі, і переосмисліть свої переконання і використовуйте ефективні навички справлятися зі стресом, щоб змінити ситуацію. Ви можете почати з прийому їжі на свіжому повітрі: візьміть їжу з дому, замовте їжу або каву на виніс.

Необов’язково змушувати себе обідати з великою групою людей, щоб побороти цей страх. Подумайте про невеликі кроки, з яких ви можете почати, щоб в результаті комфортно приймати їжу в кафе або ресторані.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/deipnophobia-food-and-eating-anxiety-in-public