Что такое булимия?

Ви коли-небудь думали, що у вас або у вашої близької людини може бути булімія? Це серйозний розлад харчової поведінки, який викликає проблеми зі здоров’ям і впливає на якість життя не тільки тут і зараз, але також має серйозні (небезпечні для життя) наслідки для здоров’я в довгостроковій перспективі.

 

Що таке булімія?

Нервова булімія – це розлад харчової поведінки, що характеризується частими нападами переїдання (вживання великої кількості їжі за короткий проміжок часу) з подальшим очищенням (самостійно викликається блювота, використання проносних або сечогінних засобів, фізичні вправи, голодування і т. д.).

Хоча фізичні наслідки булімії можуть бути не такими очевидними, як при інших розладах харчової поведінки, таких як нервова анорексія (при якій спостерігається різке схуднення), булімія вимагає такої ж серйозної уваги, як і інші РХП. Вона не тільки негативно впливає на емоційний і психічне здоров’я людини (адже це психічний розлад), але також призводить до серйозних короткострокових та довгострокових проблем зі здоров’ям.

 

Короткострокові наслідки

Ось деякі ймовірні короткострокові наслідки булімії:

 • Сильне зневоднення
  Електролітний дисбаланс
  Анемія
  Втома
  Біль в горлі
  Біль в животі
  Запор
  Порушення серцевого ритму
  Аменорея (відсутність менструації)
  Карієс
  Запалення слинних залоз
  Втрата волосся
  Сухість шкіри
  Проблеми з кишечником
  Кислотний рефлюкс
  Порушення сну
  Запаморочення
  Депресія

При своєчасному лікуванні багато з короткострокових наслідків булімії зменшутюся або повністю зникають, як тільки людина отримає медичну допомогу і вилікується від захворювання. Але булімікі і їх близькі часто не помічають проблему, поки та не стає небезпечною, оскільки булімія зазвичай не відповідають традиційному «образу РХП» (якщо у людини дуже низька вага), а люди приховують свої напади переїдання від інших. На жаль, якщо булімію не лікувати, перераховані вище короткострокові наслідки можуть призвести до серйозних, довгострокових проблем зі здоров’ям, які буде нелегко привести в норму, поки людина не припинить переїдати і очищатися.

 

Довгострокові наслідки

У міру прогресування булімії наслідки переїдання і очищення все більше руйнують тіло. Наприклад, коли організм не отримує достатньо калорій з їжі, він починає брати їх з м’язів. Якщо це триває тривалий час, серце (найважливіший м’яз тіла) почне слабшати, що в кінцевому підсумку може призвести до ішемічної хвороби серця і навіть до смерті.

Ще один довгостроковий наслідок булімії – проблема з стравоходом. Очищення за допомогою блювоти може привести до розриву стравоходу, його ослаблення, і безлічі інших проблем, включаючи хронічний кислотний рефлюкс. Завдяки кислотам шлунку, які беруть участь в кислотному рефлюксі, слизові оболонки стравоходу з часом починають руйнуватися, викликаючи стан, відомий як стравохід Барретта. Згодом це може привести до розвитку раку стравоходу.

До іншим довгостроковим наслідкам булімії відносяться:

Проблеми ротової порожнини

 • Ерозія зубної емалі
  Пошкодження слинних залоз
  Чутливість і руйнування зубів
  Захворювання ясен
  Втрата зубів

 

Руйнування кісток

 • Зниження щільності кісток
  Крихкість кісток
  Остеопенія
  Остеопороз

Проблеми з серцем

 • Низький кров’яний тиск
  Пришвидшене серцебиття
  Аритмія
  Ішемічна хвороба серця
  Кардіоміопатія (ослаблені серцеві стінки)
  Зупинка серця

 

Проблеми шлунково-кишкового тракту

 • Солітарна виразка прямої кишки
  Запор
  Діарея
  Синдром роздратованого кишечника
  Непрохідність і перфорація кишечника
  Часткова резекція товстої кишки
  Використання мішка для колостоми

 

Проблеми горла

 • Слабкість сфінктера стравоходу
  Розрив стравоходу
  Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (хронічний кислотний рефлюкс)
  Езофагіт (запалення стравоходу, яке може привести до рубцювання)
  Рак стравоходу

Інші довгострокові наслідки булімії включають пошкодження нирок, підвищений ризик утворення каменів в нирках і ниркової недостатності, діабет, високий рівень холестерину, гормональний дисбаланс, проблеми із зачаттям, хронічне зневоднення, хронічна втома і дисбаланс електролітів.

 

Лікування довгострокових і короткострокових наслідків булімії

На щастя, багато короткостроковх наслідків булімії можна вилікувати і повернути назад після отримання відповідної медичної допомоги та припинення поведінки, характерної для цього розладу. Однак, за відсутності лікування булімія може призвести до багатьох серйозних проблем зі здоров’ям, на лікування яких знадобляться роки.

Якщо ви думаєте, що у вас або у вашої близької може бути булімія, зробіть перший крок сьогодні і негайно зверніться за медичною допомогою.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/long-term-short-term-consequences-bulimia