Мене часто запитують, чи працює FBT (заснована на сім’ї терапія)  в родинах, де батьки розсталися чи розлучилися. Відповідь однозначно так! Лікування може бути реалізовано в різних формах, якщо принаймні один із батьків або опікун бере участь у терапії. Але про це на сьогодні мало написано. Дослідження просувають думку, що FBT  ефективна у «повних сім’ях». Я поділюся стратегіями, які, на мою думку, були корисними для підтримки підлітка з розладом харчової поведінки в розділених сім’ях.

По-перше, перевірте закони щодо того, хто може давати згоду на лікування неповнолітньої дитини та умови опіки. Я вважаю доцільним витрачати додатковий час і енергію на те, щоб обоє батьків були на однакових рівнях у лікуванні дитини й рухались в одному напрямку. Ми проводимо додаткові сеанси для кожного з батьків окремо. У більшості родин, де є двоє батьків, мама та тато мають різні бачення, свої аргументи та ступінь прийняття FBT. Це ще більш помітно, коли батьки розлучилися через різницю в поглядах.

 

Об’єднання заради спільної мети

Я припускаю, що всі батьки (включно з вітчимами) хочуть кращого для своїх дітей. Тож на час терапії люди можуть відсунути в бік свої розбіжності, щоб працювати разом в інтересах своїх дітей. Мені подобається формулювання: «Ми всі за Ендрю». Важливо, щоб підліток з розладом харчової поведінки чув однакову інформацію. Розлад харчової поведінки майстерно знаходить розбіжності та використовує їх, щоб налаштувати людей один проти одного. Це одна з причин, чому корисно проводити окремі сесії з батьками, щоб допомогти їм дійти спільної стратегії та бачення. Навіть у повних сім’ях батьки можуть не погоджуватися щодо тактики, тож можуть знадобитись окремі сесії, щоб дійти консенсусу.

Якщо дитина поперемінно живе то з батьком, то з матір’ю, то за умови що один із батьків жорсткіше ставиться до розладу харчової поведінки, дитина під впливом РХП буде хотіти знаходитись більше вдома в іншого з батьків. Отже, корисно намагатися досягти якомога більшої узгодженості між батьками щодо режиму харчування, розміру порцій.

У випадках, коли один із батьків бере менше участі в FBT терапії або не готовий пройти необхідну кількість сесій, я іноді пропоную надати тимчасову перевагу у вихованні тому з батьків, хто залучений більше, принаймні на першій фазі. Я підкреслюю, що це тимчасово і лише для сприяння швидшому одужанню, а вже на другій фазі лікування можна повернутись до попередніх домовленостей. Слід також зазначити, що харчування дитини у батьків, які мають трохи різні підходи, насправді може бути корисним для розвитку гнучкості. Хоч це може бути важко тут і зараз, але може принести користь у довгостроковій перспективі.

 

Комунікація між батьками

Спілкування часто ускладнюється, коли батьки розділені. Зазвичай я пропоную створити спільний документ Google, куди батьки завантажують і діляться меню, планами харчування, фотографіями їжі та будь-якою іншою інформацією, наприклад, звітами про відвідування лікаря та вагою. Так буде комфортніше усім. Коли батьки розділяють виховання дитини, іноді збереження та вирівнювання ваги може бути проблематичним. У випадку, коли підліток по черзі живе з двома різними батьками, я пропоную кожному з батьків контролювати вагу дитини, коли вона приходить, і коли йде до іншого з батьків. Це дозволяє вирівнювати вагу, а також дає кожному з батьків швидкий зворотний зв’язок про їхній власний внесок у збільшення ваги дитини.

У випадку, якщо батьки підлітка розстались або розлучились, важливо мати нагляд сімейного терапевта, який може підтримати сім’ю в спільній роботі для боротьби з розладом харчової поведінки.

 

Джерело https://www.eatingdisordertherapyla.com/fbt-with-separated-and-divorced-families/