Коли близька людина бореться з розладом харчової поведінки, потреба в лікуванні відчувається  і є досить нагальною. Адже розлади харчової поведінки – психічні захворювання, які посідають друге місце за рівнем смертності, і чим раніше людина отримує доступ до лікування, тим більше шансів на успішне одужання. Але для людини з РХП лікування може здаватися зовсім не нагальним. Насправді вона може взагалі відмовлятися від нього відмовлятися.

Тільки-но людина починає лікуватися, вона зазвичай усвідомлює, чого їй коштував розлад харчової поведінки та важливість лікування. Але як пацієнти можуть дійти до цього, якщо вони спочатку чинять опір будь-якій допомозі? У цьому можуть стати в нагоді друзі та члени сім’ї. Читайте далі, щоб дізнатися, як це зробити.

 

Чому людина може чинити опір лікуванню

Існує два слова, які пояснюють, чому люди з розладами харчової поведінки можуть противитися лікуванню: анозогнозія та егосинтонія. Обидва слова звучать як незрозумілий набір літер, але вони мають досить чіткі визначення, які проливають світло на те, що відбувається в голові людини, яка бореться з розладом.

“Анозогнозія”: “Анозогнозія – це відсутність усвідомлення власної хвороби, і поширений симптом розладу харчової поведінки”, – каже провідна терапевтка Equip Лейні Кларк. Це також називається “відсутністю розуміння” і призводить до нездатності розпізнати потребу в допомозі”.

«Егосинтонія»: розлади харчової поведінки є егосинтонічними, що означає, що вони можуть пов’язуватися з самооцінкою, цінностями та почуттями людини. Через це, навіть якщо людина знає, що у неї є розлад харчової поведінки, вона не хоче його позбуватися, бо це все одно, що відмовлятися від частини себе. Звичайно, це не вказує на справжні переконання людини, а є наслідком роботи мозку, враженим РХП.

Через те, що людина не усвідомлює свою хворобу або відчуває зв’язок зі своїм розладом харчової поведінки, їй може бути дуже важко прийняти допомогу. Тому Дженна Робіноу, LMSW, терапевтка Equip, пояснює: “Було б дивно припускати, що людина, яка страждає від розладу харчової поведінки, звернеться за допомогою з самого початку”.

 

Як може виглядати опір лікуванню

За словами Кларк, опір лікуванню може проявлятися різними способами. Ось деякі з найпоширеніших:

– Спалахи гніву, люті або плачу

– Небажання брати участь у сеансах лікування

– Обіцянки спробувати одужати самостійно

– Жбурляння їжею або відмова від приймання їжі

– Гра в мовчанку з близькими

– Людина спочатку погоджується на лікування, а потім передумує.

Хоча така поведінка досить поширена та іноді навіть очікувана, це не означає, що близькі люди не можуть нічого зробити.

 

Як допомогти людині з розладом харчової поведінки, яка відмовляється від підтримки

Хоча не існує універсального підходу для всіх сімей, є деякі часто використовувані тактики, що допомагають непомітно мотивувати людей почати лікування:

  1. Визнайте і прийміть опір до лікування: Поділіться з близькою людиною своїми думками та почуттями, і визнайте, що лікування справді може лякати.
  2. Почніть відкриту та чесну розмову: Без осуду запитайте свою близьку людину про її страхи щодо лікування. Промовляння цих страхів вголос може допомогти розвіяти їх.
  3. Надайте безпечний та комфортний простір для вираження почуттів: Не вгадуйте почуття людини, а дозвольте їй прийти до вас зі своїми переживаннями. Це сприятиме якісному контакту між вами.
  4. Розгляньте ефективні та доказові варіанти лікування, такі як сімейна терапія (FBT). Поки пацієнт все ще лікується від наслідків недоїдання або анозогнозії, цей метод надасть необхідну підтримку.

Кларк каже, що важливо зосередитися на зоні вашого контролю. “Не варто сподіватися, що ваша близька людина нарешті зрозуміє. Набагато корисніше спрямувати енергію на те, щоб бути люблячим і підтримувати, залишаючись при цьому наполегливими у своєму намірі”. Ви також можете допомогти вашій близькій людині зрозуміти, яким би могло бути її життя без розладу харчової поведінки: наприклад, завдяки спорту, спілкуванню або родинним подорожам.

Якщо ви стурбовані тим, що ваша близька людина бореться з розладом харчової поведінки, знайте, що ви не одні. Вас теж підтримають, а знайомство з додатковими ресурсами допоможе вам мати інструменти, щоб ваша близька людина отримала лікування, на яке вона заслуговує.

 

Джерело https://www.nationaleatingdisorders.org/my-loved-one-as-an-eating-disorder-but-refuses-treatment-what-should-i-do/