Чи знаєте ви свій ІМТ? Все частіше люди мають уявлення про свій ІМТ так само як і про рівень холестерину.

Якщо не знаєте, то можете скористатися калькулятором ІМТ в Інтернеті, наприклад, у Harvard Health Publishing. Все, що вам потрібно, це ваш зріст і вага. Отже, тепер, коли ви знаєте свій ІМТ, що вам дає ця інформація? Що ви збираєтесь з нею робити?

 

Що означає ваш ІМТ

Щоб зрозуміти, що означає ваш ІМТ, корисно зробити крок назад і подивитись, що він вимірює і чому.

Кілька років тому я користувалася таблицями, в яких потрібно було знайти свій зріст в лівій колонці, а потім провести пальцем по правій, щоб знайти свою “ідеальну вагу”.

Ці таблиці були взяті з актуарної статистики – розрахунків, які компанії зі страхування життя використовують для визначення ймовірності досягнення похилого віку на основі даних тисяч людей. Вони дуже громіздкі, і ніколи не було зрозуміло, як можна вписати усі ймовірні «ідеальні розміри» людини.

ІМТ робить щось подібне: виражає співвідношення між зростом і вагою у вигляді одного числа, яке не залежить від розміру тіла. Хоча ІМТ існує понад 200 років тому, він є досить новим мірилом здоров’я.

 

Що таке нормальний ІМТ?

Нормальний ІМТ становить від 18,5 до 25; людина з ІМТ від 25 до 30 вважається з надмірною вагою, а ІМТ понад 30 вже є показником ожиріння. Якщо ІМТ менше 18,5, то людина має недостатню вагу.

Як і більшість показників здоров’я, ІМТ не є ідеальним мірилом. Наприклад, результати можуть бути змінними через вагітність або велику м’язову масу. До того ж ІМТ не найкращий показник для здоров’я дітей або людей похилого віку. Тоді чому ІМТ має таке значення? Загалом, чим вищий ваш ІМТ, тим вищий ризик розвитку низки захворювань, пов’язаних із зайвою вагою:

– діабет

– артрит

– захворювання печінки

– деякі види раку (наприклад, молочної залози, товстої кишки та передміхурової залози)

– високий кров’яний тиск (гіпертонія)

– високий рівень холестерину

– апное уві сні.

За даними ВООЗ, майже три мільйони людей щорічно помирають у світі через надмірну вагу або ожиріння. Крім того, незалежно від будь-якого конкретного захворювання люди з високим ІМТ часто почуваються краще фізично й психологічно, коли втрачають зайву вагу.

 

Чи повинні ми припинити надавати стільки «ваги» ІМТ?

Можливо. Дослідження показують, що ІМТ сам по собі часто неправильно визначає метаболічне здоров’я, яке пов’язане з тим, скільки людина має жиру і як він розподілений. Крім того, ІМТ особливо ненадійний показник під час вагітності, а також для спортсменів та людей похилого віку.

Насправді це не повинно дивувати. ІМТ, як єдиний показник, не може ідентифікувати серцево-судинне здоров’я або хворобу; те ж саме можна сказати й про рівень холестерину, цукру в крові або артеріальний тиск як єдиний показник здоров’я. І хоча серцево-судинне здоров’я важливе, воно не може визначати загальний рівень!  Наприклад, у згаданому вище дослідженні не розглядалися стани, які також можуть стосуватися людини з підвищеним ІМТ, такі як захворювання печінки або артрит. Крім того, ІМТ може бути більш корисним для прогнозування майбутнього, а не поточного стану здоров’я. Згідно з дослідженнями, здорові люди з надмірною вагою або ожирінням з часом мають більше шансів захворіти на діабет або мати інші негативні наслідки для здоров’я.

Існує ще одна проблема: сучасні визначення надмірної ваги або ожиріння за індексом маси тіла (ІМТ) базуються здебільшого на даних про біле населення. Проте склад тіла, зокрема відсоток жиру або кількість м’язової маси, може відрізнятися залежно від раси та етнічної групи. Отже, ІМТ може допомогти передбачити стан здоров’я білих людей, але може бути менш точним для інших расових та етнічних груп.

Це може призвести до неоптимального консультування та лікування і, зрештою, збільшити нерівність у сфері охорони здоров’я. Всесвітня організація охорони здоров’я та Національні інститути охорони здоров’я рекомендують різні значення ІМТ для надмірної ваги та ожиріння у людей азійського походження. Також рекомендується внести зміни до порогових значень ІМТ для інших етнічних груп.

 

Підсумок

Як єдиний показник, ІМТ, безумовно, не є досконалим мірилом здоров’я. Але це все ще корисна відправна точка для визначення важливих станів, які стають більш імовірними, коли людина має надлишкову вагу або ожиріння. На мою думку, знати свій ІМТ – непогана ідея. Але також важливо усвідомлювати його обмеження.

 

Джерело https://www.health.harvard.edu/blog/how-useful-is-the-body-mass-index-bmi-201603309339