Нервова анорексія може значно вплинути на здоров’я серця.

Серце, найбільший м’яз нашого тіла, працює вдень і вночі, доставляючи кров, поживні речовини та кисень до кожної клітини тіла. Але недоїдання, як симптом анорексії, може призвести до того, що м’язи зменшуються та слабшають, і не можуть належним чином виконувати цю життєво важливу функцію.

З усіх захворювань серця серцева недостатність найбільше піддається лікуванню, тож ви можете вчасно повернути собі здорове серце.

 

Ознаки серцевої недостатності, спричинені анорексією

Коли ми чуємо про серцеву недостатність, в голові може виникнути картинка серця, яке повністю припинило свою нормальну роботу. Насправді за цієї хвороби серце просто працює гірше, ніж у здоровому стані.

Кожна клітинка тіла залежить від серця. З кожним ударом серцевий м’яз надсилає кисень і поживні речовини, живить клітини та забезпечує їхню життєдіяльність.

Але ослаблене серце не може виконувати свою роботу в повну силу. Тож клітини починають голодувати. Ознаками цього може бути:

  • Втома
  • Задишка
  • Кашель

Але навіть за наявності цих ознак ви можете не помітити жодних проблем із серцем. Симптоми частіше проявляються в повсякденному житті, наприклад, коли ви підіймаєтеся по сходах або несете важкі сумки з магазину.

Для того, щоб дізнатись, чи є у вас ознаки серцевої недостатності, зверніться до лікаря.

 

Як анорексія викликає серцеву недостатність?

Є багато аспектів нервової анорексії, які можуть сприяти серцевій недостатності. Ось деякі з них:

  • Погане харчування: дієта з низьким вмістом білка, тіаміну або обох може завдати шкоди вашому серцю. Кожен удар може спричиняти крихітний розрив м’язу, і без достатньої кількості поживних речовин організм не зможе відновити пошкодження.
  • Отруєння: щоб схуднути, деякі люди використовують потужні проносні засоби. А певні складові, наприклад, іпекакуана, можуть пошкодити серцевий м’яз.
  • Стрес: деякі форми серцевих захворювань, такі як кардіоміопатія такоцубо, можуть бути спровоковані емоційним або фізичним стресом, зокрема деякими стресорами, типовими для нервової анорексії.
  • Синдром відновлення харчування: нервова анорексія часто викликає значний електролітний дисбаланс. Якщо ви знову починаєте їсти занадто багато, занадто швидко, це може посилити дисбаланс і спровокувати так званий синдром відновлення харчування. В результаті може розвинутися серцева недостатність.

Більшість із цих проблем розвиваються з плином часу. У більшості випадків обмежена дієта не призводить до серцевої недостатності. Але чим довше триватиме шкідливий режим харчування, тим більше страждає серце.

 

Інші проблеми з серцем, спричинені анорексією

Хоча серцева недостатність є серйозною проблемою, що може виникнути у людей з анорексією, вона не єдина. У багатьох при нервовій анорексії також розвиваються порушення серцевого ритму.

Серцебиття відбувається завдяки складній електричній системі організму. Погане харчування, зокрема дисбаланс електролітів, може перешкодити цьому процесу.

Синдром подовженого інтервалу QT

До 40% пацієнтів з нервовою анорексією мають синдром подовженого інтервалу QT. Розлад сигналів серця може спричинити швидке та нерівне серцебиття, що призводить до судом, втрати свідомості або раптової смерті.

Брадикардія

Анорексію також пов’язують з аномально повільним серцебиттям. Брадикардія виникає через погіршення роботи серцевого м’яза, і серце не може належним чином перекачувати кров по тілу.

 

Як лікується серцева недостатність?

Серцева недостатність може бути небезпечною або навіть смертельною, але також піддається лікуванню.

Доведено, що за належного відновлення ваги симптоми серцевої недостатності значно зменшуються. Одне дослідження показало, що у більшості пацієнтів спостерігалося значне поліпшення структури серця і навіть відновлення серцевих м’язів після повернення здорової ваги.

Пристрої

У складних ситуаціях можна використовувати пристрої, що сприяють кровообігу, наприклад, для реанімації пацієнтів після серцевого нападу. Ці пристрої надсилають електричний удар у серце, перезапускаючи м’яз, якщо він перестає працювати. Подальше лікування в цих випадках може включати кардіостимулятор, щоб підтримувати належне серцебиття.

Підтримання здорової ваги

Незалежно від типу вашого лікування, підтримка нормальної ваги є важливим аспектом підтримки здоров’я серця. Пацієнти, які знову скидають вагу після періоду одужання, можуть спостерігати повернення проблем із серцем.

Тож не нехтуйте консультаціями з лікарем, аби розуміти на якому етапі одужання ви знаходитесь.

 

Поширені запитання щодо анорексії та серцевої недостатності

Чи може анорексія викликати проблеми з серцем?

Так. Анорексія тісно пов’язана з кількома проблемами серця.

Обмежене споживання їжі може зменшити розмір і силу кожного м’яза вашого тіла, зокрема серця. А дисбаланс електролітів, спричинений недоїданням, завдає шкоди електричній системі, від якої залежить ваше серце.

Чи може анорексія викликати серцеву недостатність?

Так, хоча це не найпоширеніша проблема серця, пов’язана з анорексією.

Недоїдання, яке часто супроводжує анорексію, позбавляє тіло поживних речовин, необхідних для відновлення пошкоджень серцевого м’яза. А проносні засоби для скидання ваги можуть ще більше зашкодити серцю.

Чи може анорексія викликати серцевий напад?

Так. Недоїдання, яке часто пов’язане з анорексією, може безпосередньо призупинити серцебиття або послабити серцевий м’яз настільки, що йому буде важко перекачувати достатню кількість крові в організм. Будь-яку з цих ситуацій можна вважати серцевим нападом.

Чи можна виправити шкоду серцю, завдану анорексією?

Так. Пошкодження через серцеву недостатність може зникнути у випадках, коли пацієнти відновлюють і зберігають здорову вагу. Однак цей процес може бути непростим. Важливо працювати з лікарем, щоб відновити та підтримувати вагу безпечним і здоровим способом.

Відновлення функціонування серця після анорексії

Серце є найважливішим м’язом у тілі, і його здоров’я може бути в зоні ризику через нервову анорексію.

Якщо ви або ваша близька людина відчували будь-які симптоми нервової анорексії, зверніться до лікаря. Так ви обмежите потенційне пошкодження серця внаслідок захворювання.

Але важливо пам’ятати, що одужання можливе завжди, навіть після того, як з’явилися ушкодження серця. Звернутись за допомогою ніколи не пізно.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/heart-concerns-anorexia-nervosa