Організму потрібне достатнє живлення, щоб людина реалізовувала свій потенціал. Це особливо важливо в підлітковому віці, коли відбуваються значні стрибки в рості. Але якщо в цей період починається розлад харчової поведінки, це може призвести до затримки росту.

Неможливо надолужити втрачені сантиметри росту, до того ж люди з нелікованими розладами харчової поведінки мають ризик втратити зріст протягом життя. Але лікування може запобігти майбутнім проблемам з харчуванням та затримці росту.

 

Чому анорексія гальмує ріст організму?

Нервова анорексія — це РХП, при якому люди сильно обмежують споживання їжі та напоїв. Як результат недоїдання, тривала нестача поживних речовин може привести організм до стану голоду.

Дефіцит поживних речовин є комплексним і може мати низку несприятливих наслідків, таких як затримка росту. Ця проблема особливо стосується підлітків, оскільки недоїдання може перешкоджати росту організму через брак живлення.

 

Коли може початися нервова анорексія

Хоча симптоми нервової анорексії можуть виникнути в будь-який момент протягом життя людини, вона найчастіше починається в підлітковому віці. Вважається, що через гормональні зміни внаслідок статевого дозрівання, можуть активізуватись певні гени, що «запускають» розлад харчової поведінки.

До того ж це один із ключових періодів фізичного розвитку.

У підлітковому віці кістки ростуть так само як і епіфізи, або пластини росту. Ці пластини відкриваються лише на певний проміжок часу, коли рівень гормонів змінюється, вони починають закриватися. І це відбувається протягом статевого дозрівання та молодого віку.

Якщо анорексія починається до закриття пластин, людина може втратити весь свій потенційний зріст. Через недоїдання організму важко виробляти все необхідне для росту, і пластини можуть закритися, так і не отримавши потрібних елементів для росту.

 

Вплив статі

На чоловіках нервова анорексія може відбиватися менш критично, ніж на жінках, якщо ми говоримо про ріст організму.

Представники чоловічої статі зазвичай мають довший період фізичного росту, причому у деяких, пластини залишаються відкритими на два роки більше.

Якщо у хлопця розвивається нервова анорексія у підлітковому віці, ці додаткові роки можуть зіграти ключову роль, даючи більше часу, щоб вилікуватись та заповнити свої пластини, перш ніж вони закриються.

 

Чи можуть люди з нервовою анорексією відновити зріст після лікування?

Хоча лікування нервової анорексії має вирішальне значення для відновлення багатьох аспектів психічного та фізичного здоров’я, на жаль, воно навряд чи відновить фізичний ріст, що порушився через РХП.

Одне нещодавнє дослідження це підтвердило. Дослідники спостерігали за групою дівчат-підлітків з нервовою анорексією, і вимірювали їхній зріст протягом усього періоду лікування. Висновки були такими:

  • Помітна рання затримка росту. На початку лікування дівчата не були такими високими, як очікувалося, але це не було критичним.
  • Погіршення з часом. Коли дівчата росли, стало зрозуміло, що вони не досягнуть середнього показника росту, що є у дівчат їхнього віку.
  • Відсутність варіантів лікування. Хоч багато проблем, пов’язаних з нервовою анорексією, зникли після того, як дівчатам надали допомогу, жодна з пацієнток не стала вищою та не досягла очікуваного дослідниками зросту.

Можливо, хтось зможе надолужити зріст, якщо захворювання розпізнати та належним чином лікувати на ранній стадії. Але часто за допомогою звертаються вже тоді, коли пластини росту починають закриватися.

 

Довгостроковий вплив нервової анорексії на фізичний ріст

Люди з нервовою анорексією, можуть мати здорове та сильне тіло, якщо буде належне лікування. Але за його відсутності, проблеми фізичного росту можуть з часом погіршитися.

Обмеження в їжі позбавляє клітини поживних речовин, необхідних для росту. Це також виснажує запас здорових клітин організму, які необхідні для заміни тих, що руйнуються або фільтруються іншим чином.

 

Анорексія та ріст кісток

Анорексія може особливим чином впливати на кістки.  Через рік після початку нервової анорексії кістки можуть ослабитися та стати тоншими.

Недостатня щільність кісткової тканини безпосередньо пов’язана з недоїданням, що може бути непомітним одразу. Але якщо неправильна харчова поведінка продовжується, це може призвести навіть до остеопорозу.

Може бути навіть, що люди стають нижчими. Слабші кістки легше стискаються та ламаються, зменшуючи сантиметри зросту.

Багато хто не відчуває проблему, поки зменшення зросту ще не почалося.

 

Пошук лікування нервової анорексії

Раннє втручання та лікування нервової анорексії має вирішальне значення для запобігання будь-яким наслідкам для здоров’я, зокрема затримці росту. Якщо ви або ваша близька людина маєте симптоми цього розладу – час звернутися за допомогою.

Ви можете почати з розмови з медпрацівником. Лікарі та спеціалісти з психічного здоров’я можуть дати вам необхідну інформацію та порадити відповідну програму лікування.

Терапія може включати приймання ліків, харчових добавок та проходження медичного обстеження. І не менш важливим, ніж розв’язання фізичних проблем, є робота над аспектами психічного здоров’я, які лежать в основі багатьох розладів харчової поведінки.

Може здатися, що це довгий та важкий шлях. Але лікування проблем, пов’язаних з нервовою анорексією, допоможе зробити ваше майбутнє більш здоровим і щасливим. Знайти допомогу завжди можливо.

 

Джерело https://www.eatingdisorderhope.com/blog/anorexia-stunted-growth-concerns